Shkaqet e sëmundjes zhovchnokamyanoyi


Sëmundje tëmthi nuk është vetëm sëmundje shumë e zakonshme në botë, por edhe shumë i vjetër. Shkencëtarët gjetën gurëve të tëmthit, madje edhe në mumiet e lashta egjiptiane. E rëndësisë së madhe është identifikimi i formimit të gurit në fazat e hershme. Në këtë rast, efektiviteti i terapisë është 70 në 100%. Cilat janë shkaqet e sëmundjes gur tëmthi, simptomat e saj dhe diagnozën?
Procesi i formimit të gurit është gjetur në pothuajse 32% të popullsisë. Shifra nuk është i vogël, por për shkak se mjekët janë fryrë alarmin dhe duke bërë thirrje për diagnostikimin e hershëm të sëmundjes. Sipas vlerësimeve të tyre, mosha kryesore kriteri i pacientëve është e moshës 30 deri 50 vjet. Kështu gratë janë të prirur për këtë sëmundje më shpesh burra, pothuajse 5 herë. Kohët e fundit, jo rrallë diagnostikimin e kësaj sëmundjeje jo vetëm të rinjtë, por edhe tek fëmijët! Cilat janë shkaqet e kësaj sëmundjeje dhe çfarë për të kërkuar në fillim?Shkaqet e sëmundjes
Sipas mjekëve, shkaku kryesor i formimit të gurit është një shkelje e metabolizmin e kolesterolit. Në këtë rast, mëlçisë prodhon biliare përbërjen paekuilibruar (lytohennuyu), e cila ka një kapacitet të lartë për aderimin dhe kristalizimin e komponentëve. Në fazën fillestare të ngjizur sëmundje formuar biliare ose llum biliar, i cili është akumulimi i kristaleve kolesterolit dhe kripërave kalcium. Në kushte të caktuara, ata ngurtësojnë dhe të bëhet gurë. Më shpesh, kjo kontribuon shumë yndyror dhe ushqime kalori. Stone jo vetëm në rritje dhe mund të arrijë madhësinë e vezëve të pulës, por numri i tyre është në rritje - ajo mund gjithsej disa dhjetëra.

Nëse ka akumulim neto i kolesterolit dhe acideve biliare në mur fshikëz e tëmthit (cholesterosis), i cili duket si një gungë, formimi i gurëve ndodh në 70% të rasteve, dhe shumë shpejt (brenda 6-10 muaj).
Shkaku i gurëve të tëmthit mund të shërbejë si stagnimit të biliare në fshikëz e tëmthit. Në këtë rast, bile trashet, e cila është një faktor i favorshëm për procesin e kristalizimit të komponentëve të tij dhe formimin e gurëve.

Stanjacioni i biliare dhe dyskinesia biliar (çrregullim ton nga kanalet biliare) mund të ndodhë në gratë shtatzëna për shkak të faktit se ka një presion të lartë brenda barkut. Në vend të biliare ndikon inflamacion i mureve të fshikëz e tëmthit (cholecystitis) dhe marrja e drogës kontraceptive.

Besohet se formimi i gurëve mund të ndikojë në trashëgim, rrit shqetësime metabolike dhe sëmundjeve të lidhura, të tilla si diabeti, obeziteti, arteriosklerozës.
Shkelja e dietë dhe çekuilibër të saj mund të çojë në formimin e gurit. Faktorët negative që çojnë në stanjacion e biliare dhe, rrjedhimisht, formimi i gurëve, ka intervale të mëdha kohore në mes të ngrënies. Përzjerë sëmundje yyazytsirnist përdorimin e shpeshtë e sasive të mëdha të ushqimeve si çokollatë, gjalpë, vezë, mish yndyror dhe yndyra. Në momentin përdorimi i sasive të mëdha të ushqimit në një herë, duke rritur barrën për fshikëz e tëmthit (dhe jo vetëm), është një shkelje e funksionit të saj kontraktil, e cila çon në stanjacion dhe formimin e gurëve hidhërimin. Jo ndikimi më i mirë për punën e këtij trupi të kenë dietë të rreptë dhe agjërimin zgjatur. Favorshme komponentët ngjitës uyazyka e biliare jep një admirim dhe miell pasionuar ëmbëltore.


Shpërdorimi i ushqimit lart-përshkruar, si dhe mungesa e ushtrimit shpesh të çojë në trashje, e cila nga ana e rrit funksionin shtrëngohet e kanalet biliare.
Shkaqet shoqërues formimin e gurëve të tëmthit përfshijnë:
- kolit;
- Ulçera;
- pancreatitis kronike - inflamacion i pankreasit;
- gastrit kronik - inflamacion i mukozës stomakut.

Simptomat e gurëve të tëmthit
Në mënyrë që të fillojë një trajtim sa më shpejt të jetë e mundur, është e nevojshme të njohin simptomat, dhe kjo nuk është e lehtë për të bërë, sepse në një fazë të hershme të sëmundjes në shumë pacientë, ajo është asimptomatike. Në disa raste, mund të përjetojnë dhimbje koke, dhimbje në zemër dhe të drejtë shpatullën përbashkët.

Sëmundja karakterizohet me dyskinesia biliar, i cili shkakton dhimbje në sektor të sipërme të djathtë, zakonisht ndodh pas një vakt apo vuajnë stresin. Simptoma të lidhura mund të përfshijnë: humbje e oreksit, belching pakëndshme, formimin gazit, shije të hidhur në gojë, kapsllëk ose diarre.
Gjatë natës ose 2-3 orë pas një vakt, ju mund të përjetojnë dhimbje shkaktuar nga ngrënë ushqime të yndyrshëm, sasi të mëdha ngrënë nga një metode apo të shkaktuara nga tensioni nervor. Kohëzgjatja e tyre varion nga disa minuta deri në disa orë apo edhe ditë.


Diagnoza e sëmundjes gur tëmthi
Si diagnozën e sëmundjes gur tëmthi në të gjitha fazat e zhvillimit, duke përfshirë në fillim konsideruar përdorimin e ultrazërit (SHBA). Është shumë informative dhe të saktë zbulon formimin llum, mykrolytyaza, zhvillimin e cholecystitis kronike dhe fshikëz e tëmthit cholesterosis.
Për të kryer diagnostifikimi diferenciale polypoznoy forma cholesterosis dhe dalluar polyps nga polyps kolesterolit të formuara për një arsye tjetër, është emëruar studim Doppler.

Për të vlerësuar funksionin shtrëngohet e dyskinesia fshikëz e tëmthit dhe identifikimin, ju duhet të holetsystohrafyyu.
Ekzaminimi mikroskopik i biliare nga tingullin duodenale ndihmon për të identifikuar Kristal kolesterolit, dhe microliths kalcium.
Në kolesterolit trupit shkelje metabolizmin zbulon gjak.

Për të zvogëluar rrezikun e gurëve të tëmthit në zhvillim, dietë të ekuilibruar dhe të ndihmon aktive.