Rreth simptomat e një sëmundjeje mund të them sytë


Pa dyshim, sytë - një pasqyrë e shpirtit. Megjithatë, në disa raste, sytë tanë mund të na tregoni jo vetëm për humor apo mendimet e personit. Ndonjëherë ata të hapur të sinjalizojë fillimin e një sëmundjeje.
Po, shantanu Reddy, Qendra okulist mjekësore "Lanhon" në Universitetin e Nju Jorkut thotë se syri i njeriut - është organi i parë në të cilën një mjek vlerëson gjendjen e venave dhe arterieve të pacientit. Për shembull, organet e caktuara shtetërore të njerëzve mund të tregojë praninë e një diabeti ose tension të lartë të gjakut. Gjithashtu, 65% e ophthalmologists në gjendje të diagnostikojnë kolesterolit të lartë.


Konsideroni disa nga simptomat më të dukshme, të cilat mund të na tregoni sytë tanë. Ju mund të jetë i befasuar.
Arteriet në sy mollë
Mbi 20% e njerëzve që vuajnë nga tensioni i lartë i gjakut apo hipertensionit janë në dijeni të gjendjes së tyre. Sipas Dr Reddy, okulist është në gjendje për të diagnostikuar sëmundjen në prani të të ashtuquajturës "tel argjendi" në kokërdhok e pacientit, pra të njëjtën arterie.
Njollat ​​në mukozën e syrit
Ekspozimi i tepruar dielli mund të dëmtojë jo vetëm lëkurën, por edhe sytë. Në rastin më të keq, abuzimi i dritës ultravjollcë mund të çojë në kancer të syrit, e cila quhet edhe sytë melanoma. Po, Sofia J. Bakri, optometrist nga Klinikën Mayo në Rochester, thotë se shenjat e kësaj sëmundjeje të rrezikshme mund të jetë pika në membranën pigmentit të syrit.


I ndritshëm shprehur gjak anije
Sheqerit të lartë të gjakut mund të bllokoj enët e gjakut në retinë, e cila shkakton atyre për të thyer. Në pacientët me një ophthalmologists ngjashme diagnozën shpesh vërehet enët abnormale të gjakut të formuara në kokërdhok në vend të së vjetrës. Vërejtur këto ndryshime në sy, ju duhet menjëherë të konsultoheni me mjekun dhe të merrni testuar. Për shkak se diabeti mund të dëmtojë nervat optike, duke çuar në verbëri.
I shpeshtë pezmatim sy
Trupi me sistemet imun të dobësuar janë sulmuar shpesh sëmundje të ndryshme që ndikojnë në qelizat e shëndetshme, duke përfshirë edhe sytë. Simptomat mund të jenë skuqje, kruajtje dhe sytë e thatë. Në raste të tilla gjithashtu duhet të konsultoheni me një mjek menjëherë, për shkak se këto sinjale mund të tregojnë lupus ose artrit reumatoid.

Ënjtje të enëve të gjakut në sy
Alergeneve të tjera në ajër si pluhur, pezmatim të kafshëve, apo polen, mund të ndikojë drejtpërdrejt sytë. Natyrisht, në këtë rast, qelizat fillojnë të prodhojnë histamine dhe kimikateve të tjera të nevojshme nga organi për të luftuar alergjen. Ky proces mund të shkaktojnë ënjtje të enëve të gjakut të syrit, i cili shprehet jashtë nga skuqje dhe kruarje.