Shkaqet e zhovchnokamyanoyi dhimbje barku sëmundjes


Vrerit dhimbje barku - është një sulm i fortë, ndonjëherë dhimbje të padurueshme në sektor të sipërme të djathtë. Ajo zakonisht fillon papritur, shpesh kundër sfondit të mirëqenies. Çka e shkakton sëmundje dhimbje barku tëmth?
Shkaku më i zakonshëm është një sulm, dhe pas marrjes yndyrore të bollshme apo ushqime të skuqura, dhe alkool. Disa njerëz dhimbje barku tëmth mund të ndodhë pas aktivitetit të fuqishme fizike, të tilla si prirje të shpeshta duke mbledhur manaferrat apo punën në vilë e tyre verore, lavanderi, heqjen e objekteve të rënda.Faktorët kryesorë që kontribuojnë në shkaqet ndodhja e dhimbje barku në tëmth është cholelithiasis, noncalculous kronike cholecystitis (inflamacion i fshikëz e tëmthit) dhe diskinesia (shkelja e funksionit motorike të traktit biliar. Sulmi është rezultat i ndërprerjes së rrjedhjes normale të biliare nga fshikëz e tëmthit në duodenum. dhimbje barku më i zakonshëm i vrerit zhvillon për shkak të bllokimit të kanalet biliare concretions vogla (gurë) ose rërë. Kështu ka acarim që shkakton spazma të shtresës së muskujve të fshikëz e tëmthit.


Presioni si sëmundje shkaqet e prodhimit tëmthit duket e bllokuar, është rritur ndjeshëm çon në dhimbje të forta. Ajo është e lokalizuar zakonisht në kuadratin e sipërm të djathtë dhe epigastrike (zonën e stomakut kufizohet nga lart diafragmë), por mund të japë në dorën e djathtë dhe në kofshën e djathtë. Dhimbje barku vrerit është i shoqëruar edhe nga nauze, vjellje, mungesa e oreksit. Kohëzgjatja e saj mund të shkojnë nga disa minuta deri në disa orë apo edhe 2-3 ditë. Disa pacientë (me cholelithiasis) sulmeve mund të përsëritet shumë shpesh, ndërsa të tjerët (me cholecystitis noncalculous) janë të rralla.


Ndihma e pacientit
Pacienti duhet të zbërthej rroba të ngushta, të shkojnë në të djathtë dhe të përpiqen për t'u çlodhur. Kur gjuha është e dëshirueshme për të vënë një tabletë nitroglycerin (spazma). Ju nuk mund të vendos një shishe me ujë të nxehtë në barkun e saj, dhimbje barku është e shoqëruar shpesh nga pezmatimi i fshikëz e tëmthit, dhe ngrohjes vetëm përkeqësojnë situatën. Nëse dhimbja kur sëmundja nuk është miratuar, ju duhet të thërrisni një ambulancë. Mjeku ekzaminuar pacientin, hiqni intramuskular sulm ose injeksion intravenoz të drogës antispasmodic dhe mjekim dhimbje. Përdoret zakonisht 2-4 ml të zgjidhjes 2% të papaverine ose 2 ml Nospanum plus 2 ml 50% aspirina. Në raste të rënda, pacienti kërkon shtrimin në spital në departamentin kirurgjikale.


Parimi i përgjithshëm i trajtimit të sëmundjes
Ju duhet së pari të hequr dhimbje barku, dhe pastaj të kuptoj se çfarë e shkaktoi atë (të identifikuar sëmundje themelor). Edhe në qoftë se dhimbje barku kaluar pa pasoja, ne nuk mund të përjashtojë sulmet përsëritura. Vrerit dhimbje barku i mbushur me komplikime të ndryshme, më të rrezikshme prej tyre - vrimë (këputje) e tëmthit dhe zhvillimin e peritonit. Prandaj, duhet të ekzaminohet nga mjeku (me ultratinguj dhe X-ray dhe intubation duodenale). Rezultatet do të ndihmojë për ta bërë një diagnozë të saktë dhe trajtim.


Kirurgjikale apo konservator
Kur është fjala për gurëve të tëmthit, ajo është kryesisht kirurgjikale. Megjithatë, në fazën fillestare (në prani të rërës) mund të jetë konservative. Ky i sëmurë për dy muaj, duhet të ndjekin një dietë që përfshin agrume (limon, grejpfrut), vaj ulliri, raven, çikore. Është e rekomanduar për të marrë zierje përditshme e fara koriandër (1 lugë çaji brewed 1 filxhan ujë të valë, të ftohtë, filtër dhe pini gjatë ditës), dhe carangth qumësht barishte (1 tbsp. Lugë derdh 05 litra ujë, vlim për 10 minuta, ftohur dhe pi 05 gota gjatë ditës). Në këtë rast pacienti duhet të shmangur overeating, ushqimet pikante dhe yndyrore dhe do të çojë një jetë aktive.


Në dyskinesia vrerit mjekësi Përgjithshëm - një dietë që përfshin gatuar të gjithë: drithëra të ndryshme, peshku i zier, bërxolla mishit steamed, pure patate, perime gatuar, soufflés. Pas vakt, pacienti është përshkruar një muaj ujë mineral alkaline (ujë mineral) në formën e nxehtësisë, dhe natën - çaji nenexhik (1 lugë çaji nenexhik 1 filxhan ujë të vluar) me mjaltë.