Shkaqet e diabetit sëmundjes


Diabeti - një sëmundje e rrezikshme, kurë nuk është thjesht të jetë e mundur. Kjo është arsyeja pse secili është e dobishme të dinë shkaqet kryesore që provokojnë zhvillimin e kësaj sëmundjeje. Sot lëshuar pikërisht dy llojet e diabetit që është kryesisht për shkak të llojit të origjinës së saj, por ata kanë një tipar të madh - një rritje e sheqerit në gjak, duke rezultuar në një sëmundje të quajtur diabet. Semundja eshte diabeti tip 1 insulin-i varur dhe është një sëmundje rrallë, me diabetit të tipit 2 insulin ndodh më shpesh. Në llojin e 2-të sëmundjes në pacientit apo personi shumë, ose mangësi akute insulinë, por të parë se rasti i dytë, trupi nuk mund të duhet të përdorin atë. Diabeti, një sëmundje shumë të rrezikshme, ndërsa ka disa arsye kryesore që provokojnë zhvillimin e saj: - trashje - është shenja e parë e fillimit të diabetit, e cila është arsyeja pse ne duhet monitoruar vazhdimisht peshën e tyre, nuk do të jetë në rrezik; - Dietë pasaktë dhe të çekuilibruar. Kjo i referohet kryesisht për abuzimin e vazhdueshëm të sasive të tepërta të yndyrës, me origjinë shtazore, duke pirë ushqime të lartë kalori, pirja e duhanit, përdorimi i shpeshtë i pijeve të ndryshme alkoolike, si dhe mungesë akute grubovoloknistye fije dietetike. Kjo mund të shkaktojë zhvillimin e obezitetit dhe sigurisht, gastro-intestinal rënda traktit, i cili nga ana e tij provokon zhvillimin e diabetit;


- mbajtjen joaktiv, mënyrë jetese i ulur. Ajo është në këtë rast, ulja në indet e pacientit duke përdorur glukozës; - Disponueshmëria shpeshta mbingarkesë emocionale dhe mendore, është në situata të stresit, duke rezultuar në rritjen e nivelit të izolimit provokuar nga hormonet duke provokuar dhe zhvillimin e diabetit. Gjithashtu në rrezik janë ata që vuajnë nga cholecystitis, gastrit kronik, i shoqëruar nga shkelje të hormoneve gastrointestinale që janë përgjegjës për rregullimin e glukozës në gjak dhe insulinës nivelet; - Prania e sëmundjeve koronare të zemrës gjithashtu provokon zhvillimin e diabetit, si në këtë rast pacienti një rënie të mprehtë në ndjeshmërinë ndaj insulinës trupit të njeriut; - Përdorimi i zgjatur i barnave të caktuara, duke përfshirë diuretics, antihipertensive, dhe droga të cilat përfshijnë adrenalin, hormonet, droga cytotoksike T., dhe disa kontraceptivëve. Se diabeti mund të "menaxhojnë", por kjo do të kërkonte një respektim të veçantë dietë, e cila mund të gjeni vetëm mjekun e duhur, duke marrë parasysh të gjitha karakteristikat individuale të sëmundjes, dhe duke marrë një kombinim i drogës antidiabetike, e cila gjithashtu emëron vetëm mjeku. Ushqimi dhe medikamente të ndihmojë rregullimin e insulinës në trup dhe nivele të ulëta të sheqerit në gjak. shpesh 2 diabet (insulinë të varur) Lloji ndodh pa ndonjë shenjë të dukshme dhe e kthen atë mjaft nga aksidenti, ndërsa një pacient është t'i nënshtrohet kontrollit mjekësor. Shpesh ky lloj i diabetit është i trashëguar, prandaj, mund të transmetohet nga prindërit tek fëmija. Nëse një person vuan nga diabeti, fillon për të humbur peshë, të gjitha shenjat e diabetit mund të zhduken. Në rastin kur pacienti gjithmonë do të përmbahen në një dietë të veçantë, stërvitje, ekziston një mundësi e madhe për të jo vetëm të reduktuar, por të shpëtoj i nevojës për të marrë pilula ose injeksione. Megjithatë, ajo duhet të marrë në konsideratë faktin se kjo formë e diabetit mund të shkaktohet jo vetëm nga pesha e tepërt, dhe mosfunksionim i pankreasit. Gjithkush e di nivelin e rrezikut të diabetit sëmundjeve, në veçanti kjo vlen për të tipit 1, dmth ynsulynozavysymomu. Ky lloj i diabetit paraqitet baza të mprehta të mjaftueshme - ka urinim shumë të shpeshtë, etje duket, gjithashtu mund të në mënyrë dramatike ulur peshën e pacientit ka një nervozizëm të fortë dhe dobësi në të gjithë trupin, të cilat mund të fitojnë kronike. Nëse një person është diagnostikuar me diabet insulinë të varur, trajtimi nuk ndihmon asnjë dietë ose marrjen e tyre si është, domosdoshmërisht, duhet të bëjmë injeksione direkte të insulinës. Por në qoftë se pacienti nuk vuan nga obeziteti, dhe shumë e hollë, atëherë ajo do të jetë e nevojshme për të marrë doza shtesë të insulinës, dhe të kombinuar ato në përputhje me një dietë të ekuilibruar dhe, natyrisht, stërvitje, decoctions rregullta pritjes të veçanta të marra nga bimeve medicinale - gjaku gjithmonë do të mbahet sasi të drejtën e sheqerit. Është e rëndësishme të mbani mend që duhet të ndjekin ekuilibrin e duhur midis të ardhurat insulinës, stërvitje dhe sasinë e ushqimit që ju hani. Me insulinës trupi mund të merrni nga ushqimi që ka nevojë për energji, dhe të rregullt ndihmë ushtrim. Pra, nëse një person është më, dhe ai do të duhet një dozë të madhe të insulinës, dhe shumë më tepër sportive. Në anën tjetër, nëse një person ha më pak. Vetëm duhet të kujtojmë gjithmonë atë rregull mjaft të thjeshtë, dhe pastaj nuk do të shkaktojë ndonjë problem shëndetësor. Ju gjithashtu duhet të vizitoni rregullisht mjekun tuaj si diabeti kërkon ekzaminim të rregullt mjekësor. Nëse do të kishte shenja të diabetit, duhet të kontaktoni menjëherë një mjek me përvojë dhe i nënshtrohen provimit të duhur mjekësor. Që një person vuan nga diabeti duhet të respektohen vazhdimisht nga një mjek.