Rreth spikes pa utayky


Tabela e përmbajtjeve:
Hedhur në një trampoline? "
"Urat" dhe lidhjet "
Shkaqet dhe Pasojat "
Lonhydaza "
"Vajzat, na tregoni nëse ju mbështjelljes? Si të privuar "-? Wondered anëtar popullor femër e forumit.
Shumë komente lënë të hutuar, "Unë jam duke vuajtur tani: anën e djathtë të fytit dhe i jep mbrapa", "Unë kam pas operacioni ishin dhimbje të forta në bark, gjinekolog tha se proceset e mundshme commissural", "të njëjtën histori. Ndonjëherë gënjyer, unë nuk mund të merrni up! Vendos shushunjat - nuk ndihmon "" Oh, nakotylo përsëri! Dhe unë hëngra prej tre pilula Vajzat, dhe ju që analgjezik ryatuyetesya? "Vajzat janë këshilluar dhe çdo vërejtje se në qoftë se dhimbja është me të vërtetë rezultat i mbështjelljes famëkeq, relievers dhimbje nuk janë efektive.


Në përgjithësi, duke pasur në gjysmë ore, ju mund të oblytysya lot. Për fat të keq, sëmundja ngjitëse, komplikacion fshehtë e sëmundjeve inflamatore të organeve të brendshme gjenitale, janë të njohura për shumë gra. Por spekulimet qefin, diagnoza enveloping e zakonshme është me të vërtetë mbresëlënëse. "Metodat provuara të sëmundjeve trajtimin, i cili bujarisht ndajnë zonjat (pads ngrohje, poultices, duke kërcyer në trampoline (?!), etj), dhe do të çojë në një gjendje shoku butë.
Dhe jo vetëm se të jesh stradnytsi, marrë ajo miratoi Këshillin "të hidhen në insides rastryaslo" mund të përkeqësohet. Sëmundje nisur së bashku me të pasakta dhe (ose) trajtimin e parakohshme shpesh bëhet një pengesë serioze nuk lejon një grua të lindë foshnjë dëshiruar. Ky shënim zonjat, i habitur në: "Dhe Unë nuk kam asnjë dhimbje, por unë nuk mund të merrni shtatzënë." Arsyeja mund të jetë të gjithë të njëjtën - procesi ngjitës: ajo është pronë e fshehtë për të zhvilluar simptoma. Duke pasur parasysh se edhe të ngjitet vogla në tubat fallopiane dhe (ose) të vezoreve mund çojë në shterpësi zgjatem këtu në forum, dhe mjeku të drejtuar!


Por ende le të gjetur se çfarë është një bashkim, ku ata vijnë nga dhe të trajtohen sikur nuk ka hedhje në një trampoline?
Nëse ju të plagosë të lëkurës, për herë të parë në saj të formuar një kore dhe pastaj mbresë. Një proces i ngjashëm ndodh brenda trupit tonë. Dallimi kryesor është se në procesin e shërimit plagë (nëse operacioni pasojë e barkut, mavijosur, infeksion, sëmundje) organeve të përfshira dhe të indeve, e cila është ngjitur me "nedomohayuschym" objekt.
Kjo është një pjesë aktive në lokalizimin e brendshëm "aksident" merr peritoneum - një pjatë të hollë që linjat brenda e zgavrën e barkut dhe prodhon lëng të veçantë që mbush hapësirën mes organeve. Në një shpërndarje emergjente të rritet fluide në mënyrë dramatike, dhe ajo bëhet më e trashë. Enveloping komplot të sëmurë si një "shkop" atë, duke bllokuar kërcënimin e përhapjes në organet e tjera. Por këtu është fshij: kritik organ "shkop" sipërfaqe ngjitur shëndetshme. Midis tyre arrijnë origjinale "urat" e komunikimit në një filma transparente bardha - ata janë quajtur të ngjitet. Këto spikes - e keqe!

Provat? Një kriter i rëndësishëm për vlerësimin e trupit - Lëvizshmëria e saj. Lëvizshmëri kusht organet rrëshqitshëm shell lehtë zhvendosur në lidhje me njëri-tjetrin. Mbështjelljes kufizojë lëvizjen, lëvizja aksi "ngjitet" e ndryshimit: ata fillojnë të lëvizin nëpër kryqëzim. Dhe që nga spikes trafikut në afërsi të zonës së kufizuar të rritet gjithnjë e më shumë duke zvogëluar lëvizjen e trupit. Dobët lëvizshmërisë unazore zorrë, për shembull, të çon në pengimin e zorrëve - tmerrin!
Mbështjelljes ndikojnë në tubat fallopiane, mitrës, vezoreve, si web prykleyvayuschye e tyre me njëri-tjetrin dhe në zgavrën peritoneale - është e keqe në superlatives! Në gjinekologjisë është një problem sillet dhimbje legenit, dhe do të ishte mirë vetëm nga ata. Mbështjelljes prishin depërtimi i vezës në tubin fallopian, pengojnë lëvizjen e spermës në tubën fallopiane, mbledhja e spermës dhe vezëve, embrion pas konceptimit të promovuar vendin e ngjitjes në mitër. Fekondimi është shpesh e pamundur. Nëse ngjitet "lyer me bojë mat" fymbryy (rritet tub të veçantë fallopiane që ndihmon veprim vezë), embrioni merr në bark dhe e vrau.

Rezultatet? Vetëm mendoni: në mbështjelljes në legen në gratë është shkaku i infertilitetit 45 milionë çifte.
Tendenca për të mbështjelljes përcaktuar karakteristikat individuale të organizmit, trashëgim dhe veprimtarinë e sistemit imunitar. Nuk janë si fat. Megjithatë, mjekët kanë identifikuar një numër arsyesh të zakonshme - faktorëve të sëmundjes.
Udhëheqëse e sëmundjeve inflamatore, jo gjithmonë pikërisht organet gjenitale. Tubat fallopiane, mitrës dhe vezoret mund të përfshihen në mbështjelljes që ndodh gjatë inflamacionit organeve ngjitur (apendiksit), humbjen e zorrët e vogla dhe të mëdha dhe të tjerët.

Një detaj i rëndësishëm: të gjithë nuk mbaron adhesions inflamator, por pothuajse sigurisht - nedolikovanyy. Në 17-20 për qind e grave të trajtohen në mënyrë të shkujdesur receta e mjekut, inflamacion akut bëhet kronik. Për mendjelehtësi - bonus.
Mbështjelljes shpesh të çojë në kirurgji. Grimcat e barkut talk bien në doreza fibër mjeku garzë etj Nëse ju imunitet nga të gjitha të drejtë, grimcat vetëm huaj janë shkatërruar nga trupi - dhe nuk ka mbështjelljes!
Nëse trupi është i dobësuar, acarim peritoneal mikroorganizmave sistematike e dobishme ndoshta kthehet surprizë e keqe.

Të çojë në zhvillimin e mbështjelljes disa sëmundjeve, infeksioneve seksualisht të transmetueshme (veçanërisht klamidia dhe gonorrea).
Mbështjelljes në veten e tyre të dyshuar me dhimbje barku (veçanërisht nëse ato ndodhin kur ndryshon pozicionin e trupit), kapsllëk dhe dhimbje gjatë lëvizjeve të zorrëve. Por spaechnuyu diagnostikojnë sëmundje nuk është e lehtë. Për ultrazërit është e padukshme dhe ekzaminim gjinekologjik sugjeron iyazytsirnistyu prej 75 për qind. Sot mënyra më e lehtë jo vetëm për të gjetur të vërtetën e sigurt, por të shpëtoj nga goditja - laparoscopy. Kjo metodë e kirurgjisë moderne, në të cilën duke përdorur instrumente të veçanta optike nën shqyrtim zgavrën e barkut. Në murin e barkut mëparshëm janë bërë nga tre punctures të vogla. Një tub i endoscope është futur. Dy të tjerë - mikromanypulyatory për të kryer pjesën operacionet e mbështjelljes.

Sipas laparoscopy janë tri faza të ngjitet. E treta - e vështirë: kjo rrotullim ose tubat fallopiane, ose bllokim spikes, ose bllokim të plotë të kapur vezë. Nëse ju bëni asgjë - varfëri. Dhe akoma - përçarje e qarkullimit normal, ligaments dhe muskujt spazma, inflamacion të re, pezëm gjakut dhe venat me variçe.
Ne duhet të kuptojmë se edhe operacioni më i suksesshëm nuk do të sjellë shërim të menjëhershme. Ju mund të kenë nevojë një kurs të trajtimit mjekësor. Një nga më popullor sot - duke përdorur Lonhydazы® - ilaçe ankorua zhvillimin e mbështjelljes dhe të ndaluar shkaku i saj rrënjë - inflamacion.

Mjekësi e parë "nga mbështjelljes" (bazuar në hyaluronidase enzimë) u shfaq 50 vjet më parë, por përdorimi i përhapur për shkak të allergenicity lartë ata nuk janë gjetur. Për fat të mirë për ne, disa vjet më parë, burrat kanë të njëjtën zbulim të madh revolucionar. Në bazë të OJQ-së "Petrovax Farm" Shkencëtarët rusë kanë zhvilluar Lonhydaza® - përgatitjen enzimë e brezit të ri.
Deri kohët e fundit Lonhydaza® jipen vetëm në formën e injeksioneve, recetë vetëm. Por drogës është provuar mirë, dhe kjo ishte bezretsepturnaya formë - suppositories (supozitor), testuar shkëlqyeshëm në Departamentin e Obstetrike dhe Gjinekologjike, Fakulteti i Stomatologjisë MDMSU. 30 pacientët që vuajnë nga sëmundjet e inflamacionit kronik të organeve në sfond të mbështjelljes, të marra çdo ditë së bashku me terapi bazë antibiotik Lonhydazu në qirinj. Shkalla e ndryshimeve pozitive në foto klinike e këtyre zonjat ishte dukshëm më e lartë se sa në ata që iu nënshtrua trajtimit konvencional.

Lonhydaza® aplikuar me sukses në sëmundjet e grave të ndryshme të. Medikament është përdorur në trajtimin e infertilitetit, për të parandaluar komplikimet (abortit, lindje të rënda) në trajtimin e dhëmbëza keloid pas lëndime, djegiet dhe operacionet etj.
Por mos harroni se më i mirë i të gjitha barnave - parandalimi. Duke Shëndetësisë duhet të bëni. Sa më shpejt, aq më mirë. Gjithmonë!
Mbështjelljes në shtojca, të tilla si zhvillimi në mjaft ende vajzat e vogla. Në të ardhmen, kjo mund të shkaktojë parehati të barkut, dhimbje, sidomos gjatë menstruacioneve, varfëri dhe shtatzëni ektopike. Shpresoj që rritet nga ajo bukuri të qetë dhe të gëzuar, duke kaluar zemrat fiton njerëzve, vështirë se është e nevojshme.