Priza në veshët e tyre


Në veshin e njeriut është rreth dy mijë gjëndra e squfurit që prodhojnë rreth 20 mg të dylli veshit në muaj. Ky squfur ka për qëllim për të mbrojtur daulle e veshit. Në rrethana normale, ajo thahet dhe gjatë përtypjes vetë rrjedh nga kanali i veshit. Megjithatë, në qoftë se për shkak të ndonjë faktorë (sëmundje metabolike inflamatore të kanalit të veshit, u rrit shkëputjen e epidermë) procesi normal i heqjes së squfurit është i shqetësuar, ai akumulon, duke formuar priza në veshët e tyre.


Shkaqet e cerumen në veshët • Shkelja e gjëndra që prodhojnë sulfur. Në këtë rast krah thjesht nuk kanë kohë për t'u pastruar, dhe squfur akumulon, duke formuar një prizë.

 • Struktura e veshit. Disa lloje të veshët janë më të prirur për shfaqjen e bllokimit të trafikut. Në këtë rast që do të parandaluar cerumen, veshët rekomanduar një herë në muaj për të larë me ujë të ngrohtë. Washing kryhet nëpërmjet shiringë ose shiringë.

 • Përdorni shkopinj pambuku për pastrimin veshët. Është një nga arsyet më të zakonshme, duke përdorur pambuk shkopinj të kujdesen jo vetëm kanalin e veshit, utrambovuyetsya squfurit, përfundimisht duke formuar një prizë.


 • Si për të pastruar priza veshit nga?


  Në mënyrë tipike, priza sulfurit të shkojnë pa u vënë re dhe nuk krijojnë siklet, ndërsa nuk zënë më shumë se 70% kanalin e veshit, atëherë mund të përjetojnë humbjen e dëgjimit. Gjithashtu tape sulfurik mund të manifestuar veten ndërsa not kur shtohet sulfurit dhe mbulon kanalin e veshit. Zakonisht vetëm simptomë priza në veshët e tyre është humbjen e dëgjimit, por në raste të rralla mund të ketë siklet fizike dhe dhimbje koke.
  Mbipopullim mund të fshini mjekun ent, por ju mund të hiqni priza veshit dhe në mënyrë të pavarur, sidomos nëse ata janë relativisht "të freskët".

  Mendoni se si ju mund të pastër veshët e bllokime të trafikut dhe nuk e lënduar veten:

 • Në asnjë rast nuk mund të përpiqen për të marrë tape nga veshi me mjete mekanike, të tilla si swabs pambuku, toothpicks, piskatore dhe t. E. Pra, ju vetëm mund të shtyjë tape thellë, dhe përveç kësaj për të dëmtuar lëkurën dhe madje edhe daulle e veshit.

 • Nëse plug ulet sigurt në veshin tuaj, ju mund të përpiquni për të larë synonte një avion të ujit të ngrohtë. Nëse keni larë ndalues ​​nuk arriti të fut vesh zgjidhje të ngrohtë sode (1 lugë çaji per 50 ml ujë). Bury nevojë për 3-4 herë në ditë 4-5 pika. Ajo mund të marrë disa ditë para se të plug rozkryshytsya dhe veshi mund të lahet larg.

 • Nga veshit priza ju mund të përdorni peroksid hidrogjeni. Në vesh futur 3 zgjidhje%, dhe i pari në më shumë, kokën e tij në mënyrë që peroksid nuk ka dalë. Brenda minuta ju duhet të klikoni lob pak ashpër më të lartë për të nxitur tape. Nëse plug vjetër dhe të thatë atë për të zbutur atë, ju mund të kenë nevojë për të gërmoj peroksid 3-4 bie disa herë në ditë për disa ditë.

 • Ndihmë e mirë është gjithashtu mjet veçanta priza në veshët, në bazë të peroksid carbamide, të cilat janë të afta të shpërndarjen squfur. Këto janë droga të tilla si "Debroks", "atmosferë", "E-Of-0" dhe t. E. Përdorimi Termi i pika veshit nuk duhet të kalojë pesë ditë.

 • Mbipopullim mund të përpiqet të tërheqë warmers vesh me të nxehtë para-aplikuar pika për zbutjen e saj. Pacientët janë të vendosur në vesh shishe me ujë të nxehtë, squfur zbutur nga të nxehtit dhe excreted nga kanalit të veshit.


 • Nëse vetë-ekstrakt ndalues ​​nuk punojnë, ose kur duke u përpjekur për nxjerrjen dhimbjen tape pasurit, duhet të konsultoheni me një mjek për ndihmë profesionale.