Problemet me karrige shkakton kapsllëk dhe diarre, metodat e parandalimit dhe parandalimin


Pothuajse të gjithë fëmijët kanë probleme me një karrige. Shpesh ajo është një rast për të vizituar edhe një herë mjekun sepse kapsllëk ose diarre sinjal prindërit për problemet shëndetësore të fëmijës.
Problemet me bark e foshnjës, prindërit shpesh shtyrë në një qëndrim - ata nuk e gjithmonë e di se si për të ndihmuar fëmijën tuaj.
Normalisht, frekuenca stol dhe natyra varen, për herë të parë, në moshën e fëmijës, dhe së dyti, për shkak se fëmija ha.
Një foshnje e porsalindur që ha vetëm qumështin e nënës sime, ecën "në të mëdha" rreth 7 herë në ditë. Qëndrueshmëri butë stol, homogjene, ngjyrë të verdhë. Në karrige nuk duhet të jetë gunga, mukusit, gjakderdhje dhe papastërtitë e tjera.


Foshnja zbrazur çdo orë e gjysmë pas çdo ushqimi. Një karrige nuk duhet të lërë gjurmët yndyrshëm ose i holluar me ujë në pelenë.
Nëse fëmija është ushqyer shishe, normë kjo duhet të pastroj 3-4 herë në ditë. Kid, kakao në këtë moshë të paktën dy herë në ditë, mund të thuhet që të vuajnë nga kapsllëk. Sidomos në qoftë se të bloating fëmijës, humbja e oreksit, çrregullime të gjumit dhe ankth të përgjithshëm.


Çfarë mund të jetë e lidhur me problemet me një fëmijë karrige?


Nëse fëmija është ushqyer me gji, ka të ngjarë që të pasigurisë në dietën e nënës. Nëse fëmija në artificiale, problemi në dozen e gabuar të përzierje e qumështit (e tepruar apo, anasjelltas, mungesa e kultivimit të përzierje të thatë me ujë).


Problemet mund të lindin në lidhje me futjen e ushqimeve plotësuese. Stomaku i fëmijës ende nuk është përshtatur plotësisht për të "huaj", për ushqimin e tij, sepse më shpesh ka probleme.
Ushqime shumë para - lëng frutash, të cilat zakonisht fillojnë për të dhënë disa pika të 2-3 muaj. Para se të jepni lëng fëmija juaj duhet të dini se çfarë efekti ka mbi një bark fëmijë. Për shembull, forcon lëng dardhe, kumbull, kontrast molle, ka një efekt laksativ. Por mos u shqetësoni, disa ditë pas karrige të ushqyerit normal. Nëse jo karrige normale baby, ju duhet përkohësisht anuloni këtë lloj të lëng.

Fëmijë karrige-vjeçare nuk është aq i shpeshtë sa në porsalindur. Frekuenca fron duhet të jetë 1-2 herë në ditë. Color - kafe, qëndrueshmëri uniforme, pa papastërtitë.


Pse ka arsye për ndryshimin e karrige?


Arsyeja mund të jetë një mangësi lactase. Kjo sëmundje është rezultat i intolerancës së qumështit dhe produktet e qumështit, kur trupi i mungon lactase. Si rezultat i mungesës lactase në një fëmijë është shpesh diarre. Diagnoza mund të konfirmohet nëse kalojnë vendosmërinë fekal të karbohidrateve. Nëse niveli i karbohidrateve në feces rritur, pastaj diagnostikuar me "laktazna dështimit" konfirmuar. Pediatri duhet të përcaktojë dhe të llogaritur lactase dozë posaçërisht për fëmijën. Para se çdo të ushqyerit duhet të jetë qumësht disi Express gjirit dhe shtoni sasinë e nevojshme të lactase, pastaj pas pranimit të saj për të bërë të ushqyerit. Disa ditë më vonë karrige duhet të përmirësohet.

Karrige shkelje mund të rezultojë infeksion zorrëve. Karakteristikat kryesore të infeksionit zorrëve, dhimbje barku (një fëmijë duke qarë, dryhaye këmbët, shqetësimet), diarre rrallë. Prania e këtyre simptomave kërkon trajtim të menjëhershëm të mjekut. Në asnjë rast nuk mund të vetë-mjekoj. Medikamente dhe trajtime mund të jetë vetëm një specialist fëmijë.
Çfarë mund të bëhet për të parandaluar shmangien e diarre infektive? Së pari, vegla për fëmijë (thithat, biberona, shishe) duhet të jetë i pastër. Në qoftë se një fëmijë ka rënë një biberon, ajo duhet të lahen në ujë të rrjedhshëm, por në asnjë rast mposht. Në pështymë nënës sime mund të përmbajë një numër të madh të baktereve shumë të dëmshme për fëmijën. Së dyti, të paktën gjashtë muaj deri në shishe, thithat dhe biberona duhet të lahen tërësisht dhe prosterylyzovannы.

Fruktazы mungesa (manifestuar në rastin e hyrjes së parë në lëng frutash menu fëmijë dhe pure), dhe saharazy dështimi (përdorimi toddler ushqime të ëmbël) gjithashtu shkakton diarre.
Shkelja e stol dhe kapsllëk. Në kapsllëk mund të bisedoni me karrige në qoftë se fëmija gji të paktën 2 herë në ditë, dhe shtuchnyka - më pak se 1 herë në ditë. Stol përditshme të rralla mund të tregojë kapsllëk kronik.
Çka e shkakton kapsllëk? Në patologji rektumit tha shirit apo një karrige hollë lumenj. Si rezultat i vrull e qetë karrige muskujt fëmijë duket si një "kakashok deleve" në formën e topa të ngurta apo gunga. Nëse zorrë ka aktivitet të mjaftueshëm, ne mund të themi kapsllëk i ngathët. Në një fëmijë në të tillë një kapsllëk të reduktuar oreks, bloating ndodh.

Kapsllëk mund të jetë një rezultat i futjes së ushqimeve plotësuese, kështu që nëse arsyeja për ushqime, karrige duhet të kthehet në normale për disa ditë.
Nëse kapsllëk - një fenomen i rrallë, një fëmijë mund të ndihmojë veten. Mënyra më e lehtë është për të zgjeruar të pijshëm fëmijën regjimit. Në mes të ushqyer fëmijën ujin tënd shtesë mundësisht me ujë të pijshëm të pastër. Çdo ditë duhet të jetë masazh bark. Efektive për kapsllëk dhe klizmë. Por mos harroni se klizmë nuk duhet të përzihen. Fëmija mund të zhvillojë zakonin e zbrazjes zorrë nëpërmjet një klizmë, dhe fëmija pokakaty vetë nuk do të së shpejti. Si për të bërë një klizmë? Temperatura e ujit në klizmë duhet të jetë 22-24 gradë, jo më shumë dhe jo më pak. Për saktësi më të madhe është më mirë të përdorni një termometër për ujë. Nëse uji është i ftohtë, do të ketë një vrull të mprehtë të zorrëve, më karrige nuk do, dhe në qoftë se uji është shumë e nxehtë, pasi ajo shpërndarë substanca toksike të pranishme në zorrë që mund të zhytur shpejt në zorrët dhe të shkaktojë dehje. Klizmë me ujë të nxehtë mund të çojë në përkeqësimin e shëndetit të fëmijës. Vëllimi klizmë duhet të plotësojnë moshën e fëmijës. Për fëmijët e moshës volum 1-3 muaj nuk duhet të kalojë 40 ml; për 3-6 muaj fëmijën - 90 ml; 6 deri 12 muaj - 120-150 ml të lëngshme.

Në çdo rast, në qoftë se fëmija kapsllëk përsëritet gjithnjë e më shpesh, gjendja e fëmijës është duke u përkeqësuar, prindërit duhet gjithmonë të konsultoheni me mjekun. Se mjeku mund të vlerësojë situatën dhe trajtimin e duhur.