Problemet me triglycerides


Përdorni këshillat e profesionistëve për të përballuar me triglycerides ngritur
Yyazytsirno kanë dëgjuar triglycerides dhe ndoshta e di se nivele të qëndrueshme të larta të triglicerideve në gjak - është e dëmshme.
Por çfarë janë triglycerides? Pse mjeku tund kokën e tij fatkeqësisht kur testet e kolesterolit tregojnë nivele të larta të triglicerideve? Dhe ato lidhen me diabetin dhe një grup të simptomeve të quajtur "sindroma metabolike"?


Cilat janë triglycerides?


Duke folur në gjuhën e thjeshtë, triglycerides - një yndyrë. Triglycerides - këto forma kimike në të cilën më yndyrë ekziston në trup. Fabrics bërë nga qelizat yndyrë që janë të mbushura me triglycerides.


Kështu, duket se triglycerides të dëmshme? Në fakt, jo mjaft. Ne nuk mund të jetojmë pa triglycerides. "Kjo është në sajë të tyre në rrjedhën e evolucionit të njeriut mund të kursejnë energji," shpjegon Mitchell Llazar, MD, PhD, drejtor i Institutit për Diabetes, Shëndoshje dhe metabolizmit në Universitetin e Pensilvanisë.
"100 vjet më parë ushqimi ishte i bollshëm në të njëjtën sasi si më parë, por ne djeg më shumë kalori me punë fizike. Prandaj, ishte e rëndësishme për të ruajtur në mënyrë efikase kalori ", thotë Llazari. "Për çdo kile (454 g) e yndyrës prodhuar dy herë më shumë energji se sa proteina dhe sheqer."


Ne tani mund të zgjedhin nga një sasi shumë më të mëdha të ushqimit, por ne nuk e angazhuar në mënyrë aktive në të njëjtat aktivitete fizike si më parë. Sepse më ne trup ruan më yndyrë se duhet, në formën e triglicerideve.


Dëmtimi dhe diabetit


Çfarë problemesh mund të krijoni triglycerides të lartë? Nëse triglycerides - një yndyrë dhe yndyra - të energjisë, nuk ruhet në trupin më shumë energji? Për fat të keq, trupi ynë shpesh nuk mund të të shpëtojë në mënyrë efektive të energjisë dhe qelizat nganjëherë shtesë yndyrë mund të tërheqë qelizat e tjera që shkaktojnë probleme shëndetësore.

"Qelizat e shëndoshë të tërhequr qeliza inflamatore. Disa qeliza inflamatore quajtur cytokines, rrezikojnë aftësinë e trupit për të përpunuar sheqer, e cila rrit rrezikun e diabetit. "
Gjithashtu, yndyrë në formë të triglicerideve mund të lëvizin në indet e tjera, të tilla si mëlçisë dhe muskujve. "E gjithë kjo sugjeron se indet e tjera gjithashtu nuk mund të përballen me përpunimin e sheqerit, e cila përsëri rrit rrezikun për t'u bërë dyabetykom", thotë Llazari.


Sindromi metabolike


Triglycerides të lartë në trup shpesh do të thotë të kesh sëmundje të shumta, të cilat së bashku quhen "sindroma metabolike." Kjo është një grup i faktorët e rrezikut per sëmundjeve të zemrës dhe diabetit të tipit 2. Këto simptoma përfshijnë:
Trashje, sidomos barkut
Presionin e lartë të gjakut
Sheqerit të lartë të gjakut (pereddiabet ose tolerancë të dëmtuar e glukozës)
Nivelet e larta të proteinave inflamatore në gjakTriglycerides të lartë gjithashtu mund të thotë nivele të ulëta të lipoproteins densitet të lartë (HDL), se "kolesterolit të mirë." Nuk dihet me saktësi se si HDL na mbron nga sëmundjet e zemrës, por ajo është e njohur se një mbrojtje e tillë LVP ofrojnë.
Triglycerides gjithashtu mund të krijojnë diçka si një grup të tërë të densitet të ulët lipoprotein (LDL) është kolesteroli "i keq". E gjithë kjo kontribuon në formimin e pllakave në arteriet dhe zhvillimin e mëtejshëm të rrezikut të sëmundjes së zemrës.Cili është niveli juaj i triglycerides


Çfarë duhet të jetë niveli i triglicerideve? Normal - 150 ose më e ulët. Çdo gjë më e lartë është konsideruar si një problem:Në buzë të një niveli të lartë: 150-199
Lartë: 200-499
Jashtëzakonisht i lartë: 500 dhe më lartPra, çfarë të bëni nëse triglycerides lartë se nivelet normale? Një mundësi është shumë e thjeshtë, por për disa njerëz është e vështirë për të ekzekutivit. Kjo është një humbje peshe dhe ushtrim.
"Nëse të gjithë do të reduktojë 10% të peshës së saj dhe të bëjë ushtrime për gjysmë ore tre ose katër herë në javë, gjysma problemi është zgjidhur," tha Henry Ginsberg, MD, profesor i Mjekësisë dhe Drejtor i Kërkimeve Klinike dhe translational në Universitetin Columbia në New York City . "Po, sigurisht, predispozicion gjenetik nuk është anuluar, por pavarësisht gjenetikës, trashje vetëm përkeqësohet gjendja e shëndetit".

Çfarë duhet të hani? Ka të ngjarë më e rëndësishme nuk është ajo që ju duhet, dhe sa janë në dispozicion.
Ginsburg shpjegon: "Nëse ju hani vetëm proteina apo karbohidrate vetëm në qoftë se ju hani më shumë se ju djeg më shumë kalori, është hapi i parë për të rritur numrin e triglycerides. Por në qoftë se ju hani vetëm yndyrë, trupi nuk do të punojë aq shumë ai do të bëjë atë. "
Për të zvogëluar numrin e triglycerides rekomandohet një dietë e ulët në ngopur yndyrë, kolesterol, dhe karbohidrateve të thjeshta. Nëse ju nuk e dini se çfarë karbohidrateve të thjeshta dhe ku ata janë mbajtur, mbani në mend produktet e mëposhtme:
Oriz të bardhë
Bukë e bardhë
Patate të zakonshëm
Makarona"Këto ushqime janë tretur dhe të konvertohet në sheqer në mënyrë të shpejtë që me të njëjtin sukses mund të pini një shishe sode", thotë Ginsburg. "Çfarë ju duhet në vend - karbohidratet të dobishme, të cilat marrin kohë për të absorbuar. Nga carbs të mirë janë fije ". Zgjidhni produktet e mëposhtme:Orizi
Bukë gruri tërë
Patate e ëmbël (yams)
Makarona me miell gruri tërëNëse nivelet e kolesterolit dhe triglicerideve janë shumë të larta, mjeku mund të përshkruajnë medikamente. Me nivele të larta triglicerideve mund të zhvillojnë sëmundje të tjera të rënda, të tilla si pancreatitis, sepse ilaçet janë shumë të favorshme në raste të tilla.

Për të parandaluar diabetin apo sindromi metabolike, ndoshta më e rëndësishme - për të monitoruar kalorive. Shqetësimi juaj kryesor duhet të jetë kontrolli i ushqimit. Ju duhet të hani sa më shumë kalori që më pas mund të djegur.