Shpëlarje hundë në shtëpi


Shpëlarje hundë - procedurën e keqe pak, por jashtëzakonisht e dobishme. Shumë i njohur me atë që nga fëmijëria. Atëherë të gjitha avantazhet që të vlerësojmë ne nuk mund. Por tani, në shtëpinë e hundës Lavage edhe për ata që në fëmijëri sahavsya këtë procedurë, si zjarri ishte numër një mënyrë për të trajtuar ftohjet, të ftohtë, gripit.

Mjetet më efektive për pastrimin e hundëSiç shihet, kjo procedurë i ndihmon shumë njerëz të shpëtoj të ftohtë drogës më të shtrenjta moderne. Zgjidhje për larjen efekt i dobishëm në mukozën e hundës, ujitjen atë, pastrimin e qelb, mukusit dhe larja larg të gjitha mikroorganizmave të dëmshme.

Efikasiteti, sigurisë, qasja - kjo nuk është një listë të plotë të përfitimeve të larë hundës në shtëpi. Në qoftë se një procedurë e drejtë pas fillimit të sëmundjes, infeksioni më e vështirë për të përhapur në të gjithë trupin, respektivisht, rimëkëmbja do të vijë më shpejt dhe pacienti bëhet më pak ngjitëse.
Përdorni larje mund të jetë me një diagnozë të tillë:

 • gripit;

 • ARI dhe ARI;

 • rinitit;

 • alergji;

 • sinusit;

 • grykët;

 • sinusit dhe të tjerët.


 • Ekspertët gjithashtu rekomandojnë të mbajë larje si një masë parandaluese.

  Përdorni larë mund të dhe njerëzit e hundës, dhe barnave farmaceutike:

 • Zgjidhje e shkëlqyer provuar e kripë deti. Të përgatisë atë në shtëpi lehtë. Kripa është shitur në një farmaci. Gjysma një lugë çaji i tij në një gotë, shtoni ujë dhe llokoçis. Zgjidhja nuk duhet të jetë shumë i koncentruar, kështu që nëse ajo është pinching Mukoza, holluar me ujë. Nëse është e mundur të gjeni kripë deti jo, nuk e tmerrshme - Përdorimi zgjidhje për kuzhinë zakonshëm.

 • Një mjet i mrekullueshëm - furatsillina. Ky medikament antimicrobial që janë shitur në farmaci si një zgjidhje. Por nëse është e nevojshme, mund të përdoren tableta Furatselyn - Një gjë dëshirë e fortë të vogël dhe derdh një gotë me ujë të nxehtë pastruar.

 • Well-njohur ilaç popullore për t'i shtyer në hundë - zgjidhje bimor: kamomil, eukalipt, kalendulovыe. Kushti i vetëm - para larje supë duhet të thahet me napë në zgjidhjen e përgatitur ishte i qartë.

 • Për të larë e hundës mund të përdorë gjithashtu edhe zgjidhje të përgatitur farmaceutike. Në kripë deti në përbërjen e saj janë zakonisht vajra esenciale.

 • Kjo ndihmon në trajtimin e kripur të ftohtë dhe normale.


 • Si për të larë hundën në shtëpi?


  Sot shpikur një pajisje të veçantë për larjen e hundë, por në parim, për të përballuar pa to është mjaft e vërtetë. Ata mund të zëvendësojë shiringë konvencionale apo shiringat. Nuk është një tjetër alternativë e cila është përdorur për larjen e teknologjisë indian - teapots veçanta.

  Për ndërtimin procedurë hundës Lavage banjo miri të përshtatshme:

 • Lean mbi një lavaman ose vaskë.

 • Dial larëse zgjidhje në shiringë apo shiringë dhe ngadalë të hyjë në një vrimë hunde. Nëse jeni duke bërë atë të drejtë, të lëngshme do të rrjedhin nga flegër tjera.

 • Bëjë të njëjtën gjë me vrimë hunde tjetër.


 • Ënjtje e theksuar e hundës me procedurën ishte efektive, ajo është e rekomanduar për të përdorur vasoconstrictor pika.
  Nëse jeni të frikësuar për të bërë larje, ju mund të mashtrojnë pak, kreu Cast mbrapa, pour zgjidhje në hundë pak, dhe pas një minutë e gjysmë vysyakayetesya duhur.

  Liquid për larje duhet të jetë temperatura optimale - jo shumë të nxehtë, por jo të akullt. Mos u shqetësoni nëse pjesë e zgjidhjes merr në fyt - kjo është normale, sidomos për fillestar. Sepse nuk është përsëritur, do të përpiqen për t'u çlodhur gjatë larjes.