Shpëlarje hundë ose dush hundës


Nuk mund të gjeni personin, i cili e di se çfarë të ftohtë. Alergjia, ftohjet, sinusit janë shkaqet më të zakonshme të "rrjedhje" të hundës. A e dini se nuk ka trajtim që mund të lehtësojë në mënyrë të konsiderueshme këtë situatë? Shpëlarje hundë ose dush hundës është përdorur si një formal dhe në mjekësinë popullore.

Nevojë për procedurën hundës Lavage
Shpëlarje hundë - një vaditjes procedure hundës përdorur ujë ose zgjidhje të veçantë për trajtimin dhe parandalimin e sëmundjeve. Flushing ndihmon në heqjen e mikroorganizmave të dëmshme, alergeneve, pluhurin nga mukozën e hundës. Përveç kësaj, dush hundës ndihmon për të reduktuar ënjtje dhe inflamacion i mukozën, për të përmirësuar tonin e capillaries të hundës dhe funksionimin e qelizave ciliar epitelin. Në sajë të larë mukusit të hundës rrit trafikut, por ajo mund të rrisë rezistencën e trupit ndaj infeksionit.



Kur drejtuar për t'i shtyer në hundë?
Shpëlarje hundë të dobishme për të gripit dhe SARS, sinusit, sinusit, vasomotor dhe rinitit alergjik. Përveç kësaj, dush hundës rekomandojmë shpenzimet për parandalimin e ftohjet.

Çfarë mund të lani hundë tuaj?
Shpëlarje hundë kryer duke përdorur zgjidhje të ndryshme. Ata mund të gatuaj veten ose të blejnë në farmaci.
• Zgjidhja e kripës. Për të përgatitur zgjidhja duhet të jetë holluar 1/3 h. Litër. kripë në një gotë me ujë të zier.
• Një zgjidhje e kripë deti. Recetë det kripë zgjidhje të ngjashme me të mëparshme -. 1/3 ch L. kripa e detit holluar në një gotë me ujë.

• Zgjidhje bimor. Për përgatitjen e tyre tufë të përshtatshme, kamomil, Calendula, lë eukalipt, Wort Shën Gjonit. Para se të përdorni zgjidhje bimor duhet të kalojnë nëpër një napë. Sa për zgjedhjen e bimëve për zgjidhje medicinale është mirë që të konsultoheni me mjekun tuaj.
• Zgjidhjet Farmaci. Farmacitë mund të gjeni zgjidhje të ndryshme gati për t'i shtyer hundë. Në kripës në përbërjen e tyre shpesh përfshin një shumëllojshmëri të vajrave thelbësore.
• furatsillina. Një agjent i njohur antimicrobial është furatsillina. Ajo mund të përdoret për të shtyer hundë. Furatsillina dobishme për sinusit dhe sinusit. Për dush hundës është i përshtatshëm si gati Furacilinum nga farmaci dhe të përgatitur veten e tyre. Një tabletë duhet furatsillina pres, dhe pastaj të tretur në një gotë me ujë të vluar të nxehtë. Zgjidhja rezultuar para se të përdorni për të lënë për një kohë të furatsillina shpërbëhet plotësisht.


Teknologji hundës Lavage
Përkulet dushe të rëndësishme për të bërë të saktë. Pahijshme larja hundës rrezikshme që me një zgjidhje të larëse tub yevstahiyevi dhe për të marrë patogjene sinus, dhe kjo kërcënon evstahyytom ose sinusit.
Për të larë hundë duke përdorur një pajisje të veçantë ose teapots vogël.
• Së pari, një pajisje për larjen e hundës ose chaynichek të thirrni zgjidhje për larje. Ajo duhet të jetë në temperaturën e dhomës.
• Nevoja për të ligët mbi lavaman.

• Apliko për hunda hundë për lavatriçe, ngadalë pour zgjidhje në atë mënyrë që ajo doli flegër tjera.
• Kryen të njëjtin veprim në vrimë hunde tjetër.
• Mbetet domosdoshmëri vysyakaty fluide.
Pas shpirti hundës nuk është e rekomanduar për të shkuar jashtë, ajo mund të komplikojë sëmundje. Fakti se zgjidhja larje penetron sinus dhe rrjedh prej tyre në të njëjtën kohë. Në këtë drejtim, pas shpirtin e hundës duhet të qëndrojnë në shtëpi të paktën dy orë në një orë e gjysmë në dimër dhe verë.


Contraindication
Shpëlarje hundë ka një numër të contraindications. Këto përfshijnë: gjakderdhje të shpeshta nga hunda, mediat akute otitis, prania e tumoreve të zgavrën e hundës, pengim hundës dhe intolerancës larëse zgjidhje apo komponentët e tij.
Dush hundës është një procedurë e thjeshtë, por shumë të efektshme. Është e lehtë për të kryer në mënyrë të pavarur në shtëpi, dhe kjo është një mjet i madh për parandalimin dhe trajtimin e shumë sëmundjeve.