Diarre në të rriturit ujë - trajtim


Diarre - problemi është shumë e pakëndshme, zastayuschaya zakonisht në momentin më të pakohë. Edhe pse diarre ujit në të rritur kërkon trajtim të veçantë, prisni derisa problemi do të kalojë në vetvete, askush nuk dëshiron. Metodat për të luftuar diarrenë, ka shumë, dhe njohja me ta do të jetë e panevojshme.

Për shkak të asaj që një i rritur mund të jetë uji diarre?Diarre ose, më thjesht, diarre - një fenomen i njohur për shumë njerëz. Pjesa më e madhe e problemit ndesh fëmijëve rregullat bazë të higjienës ndjekur nëpër kohë. Edhe pse të rriturit me standardet e sigurisë dhe janë më të përgjegjshëm, për të mbrojtur kundër diarre nuk mund të gjithë. Pra, nga koha në kohë të vuajnë nga shkon të shpeshta në banjë dhe dhimbje barku tejet të pakëndshme për pothuajse të gjithë.

Diarre në formën e ujit mund të ndodhë për arsye të ndryshme;

 • Disa çrregullime të stomakut vuajnë stresin.

 • Mund të shkaktojë diarre dhe madje edhe një nemyte mollë ngrënë me ngut (ose fruta të tjera).

 • Mos harroni shkopinj ngjitëse, të cilat shpesh ushqejnë në ujë të patrajtuar.

 • Shumë shpesh diarre duket reagime si negative për të marrë drogë fuqishëm: antibiotikët, tsyostatykov dhe prokinetic Megjithatë paradoksale që mund të tingëllojë, laxatives.

 • Diarre mund të ndodhë si dysbiosis.


 • Pavarësisht se si ajo u shkaktua, diarre sjell shumë probleme dhe dëmtojnë trupin.

  Çfarë ndodh nëse diarre si uji?


  Si me shumicën e sëmundjeve të tjera, diarre fillojnë luftën, pa shqyrtuar shkakun e problemit, nuk është i rekomanduar. Pra, gjëja e parë që bëni kur uji diarre - për të përcaktuar se për shkak të asaj që filloi diarre. Kjo detyrë zakonisht e thjeshtë - ju ndoshta kujtohet se si toropyvshys, piu një gotë me ujë apo të patrajtuara, të vendosur për të kujtuar fëmijërinë e tij, hahet drejt nga pemët pa i larë kajsi.

  Në shumicën e rasteve, diarre është vetë në një ose dy ditë. Në këtë kohë, asgjë të veçantë nuk e këshillojnë edhe mjekët. Të gjithë ju mund të bëni - të pini më shumë ujë (diarre të rëndë heq ujët e trupit) dhe të përmbahen pakët dietë. Kur diarre nuk mund të hani ushqime të rënda ose të skuqura alkoolit rreptësisht e ndaluar, ushqim të shpejtë, fruta të freskëta dhe perime. Trajtimi i diarre ujit në të rriturit të kontribuojë në produktet e mëposhtme:

 • tharë bukë;

 • produktet e qumështit;

 • drithëra;

 • Fruta dhe manaferrat thata;

 • mollë e pjekur;

 • ligët mish të ziera;

 • pelte.


 • Ushqimi nëpërmjet fuqisë nëse keni diarre si uji, nuk është e nevojshme. Gjëja kryesore - të pijshëm është që të shërohet dhe të plotësuar trupin me energji mund dhe pas shërimit.
  Me drogë lejohet vetëm sorbents të padëmshme, të tilla si karbon aktivizuar ose gluconate kalciumit. Disa mjete të ndihmojë të tilla si:

 • Smecta;

 • Enterosgel;

 • Atoxil.


 • Pranimi i këtyre barnave padëshirueshme hedhin për të përfunduar shërim.
  Në rast se diarre si uji, një i rritur zgjat për një kohë të gjatë (tre ose më shumë ditë), ndërsa pacienti vuan nga ethe, humbje e papritur peshe dhe gjakderdhje, është mirë të kërkoni ndihmë të kualifikuar. Më shumë gjasa, shkaku i infeksioneve të rënda dhe për këtë arsye kanë nevojë për trajtim të përshtatshëm - me antibiotikë, probiotics, anti-inflamator, agjentët antifungal dhe enzimat.

  Disa mënyra për të trajtuar diarre dhe ujë është në mjekësinë popullore:

 • Kur diarre ndihmon tretësirë ​​lisi leh.

 • Lehtëson shpejtë supë shërim kamomil.

 • Mbështetësit trajtime popullore është e rekomanduar për diarre është fryt i qershi.

 • Produkt i mirë - piper bizele.