Ngathët Parandalimi dhe kapsllëk spastik


Kapsllëk - çrregullim shumë të pakëndshme të sistemit të tretjes dhe ata vuajnë shumë njerëz. Kushteve të vështira ambientale, dietë paekuilibruar, snacking - kjo është vetëm një pjesë e vogël nga shkaqet kryesore të kapsllëk. Ajo do të jetë e panevojshme të thuhet pacientët shqetësim të ndjehen se ata janë të rrallë në një humor të mirë, gjithnjë e eksplodimit mbi xhingërima, duket keq, i zbehtë, frenohet, i ngadaltë, ata janë të shqetësuar në lidhje me nauze, vjellje, marramendje.
Dhe kjo nuk është për t'u habitur, pasi trupi ruajtur mbetjet e ushqimeve të përpunuara dhe helmojnë tërë trupin. Stagnimit zgjatur e feces mund të shkaktojnë sëmundje kronike të zorrës së trashë dhe të shkaktojë formimin e polyps. Shkaqet e kapsllëk

Shkaqet e kapsllëk është shpesh ushqimi i gabuar, dhe kapsllëk kronik - një problem pothuajse çdo banor i qytetit. Për të ruajtur person normal digjestiv duhet të hani ushqime të pasura në fibra. Dhe sot ata zëvendësuar ushqimin e rëndë - mish, peshk, ushqime të konservuara, yndyrna shtazore praktikisht zëvendësohet bimore. Po, dhe një mënyrë jetese i ulur nuk e ndihmon tretjen e saktë, dhe anasjelltas - të çon në proceset ndenjur në zorrë.


Kapsllëk spastik

Konstipacioni spastik është shkaktuar nga zgjatur përvojave emocionale stresit. Shtetet e tilla provokojnë vrull zorrë, dhe efekte të ngjashme mund të shkaktohet nga pirja e duhanit. Shenjë e kapsllëk është mungesa e lëvizjes zorrë për më shumë se një ditë. Por përsëri. Duke folur për kapsllëk në shëndet të mirë nuk duhet, si disa njerëz mund të oporozhnyatsya 3-4 herë në ditë dhe ende ndjehen mirë. Por në qoftë se akti i jashtëqitjes kërkon kompetenca të forta dhe kanë një ndjenjë e zbrazjes jo të plotë. Atëherë duhet të flasim për kapsllëk. Për më tepër, këto kritere të vlerësimit të pacientit janë të zbatueshme për të dyja format e kapsllëk - pavullnetshëm dhe i ngathët. Në mënyrë tipike, shtimin në siklet, dëmtimi ndodh shpesh anusit dhe zorrët me ngurtësinë dhe feces thatë, dhe mund të përmbajnë gjak. Nëse keni kohë për të trajtuar kapsllëk spastik, ajo mund të jetë përzier, bloating dhe përkeqësimi i përgjithshëm i shëndetit.


Parandalimin e kapsllëk spastik duhet të fillojë me marrë qetësues dhe qetësues drogës. Gjithashtu duhet të përjashtohen nga dietë përafërt ushqim, të thatë, sepse ajo dëmton traktit digjestiv, është e nevojshme që të i kushtoj vëmendje dhe gatim. Është e rekomanduar për të përdorur produktet e qumështit, gjalpë, krem, bukë të bardhë. Supave lëngshme mucous, supave fruta, pasuruar dietën tuaj me yndyrna vegjetale. Mish dhe peshk prbukty gjithashtu trebueyuts trupin, por në sasi më të moderuar dhe më të mirë në qoftë se ata janë të ziera, jo i skuqur. Perimet duhet të marrë formën e një hekura, dhe mish dhe peshk - copëtuar. Disa herë në ditë para ushqimit për të pirë jo-gazuara ujit mineral. Normalizimin e zorrë duke përdorur concoctions bimor - Linden, kamomil, kumak, nenexhik. Melissa, yarrow, në krye karrota, kopër. Banja zbutës, fizioterapi, Aromatherapy për të ndihmuar në lehtësimin e stresit, dhe kështu normalizimin zorrët. Këto metoda parandaluese, pacientët duhet të respektohen në mënyrë periodike për të shmangur kapsllëk spastik. Veçanërisht të vëmendshëm për shëndetin e tyre për të qenë njerëz emocionale, njerëzit të cilët janë të ekspozuar ndaj stresit të shpeshta, frustrimi, dhe duhanpirësit.


Kapsllëk i ngathët

Kapsllëk i ngathët shkaktuar nga kequshqyerja, futje të papërshtatshme lëngun, mungesa e ushtrimit dhe keqpërdorimit të laxatives, enemas dhe laxatives. Meqenëse shumica e këtyre arsyeve që kemi thënë më sipër, unë dua të ndalem në abuzimin e laxatives, laxatives dhe enemas. Në shikim të parë kjo mund të duket një paradoks, sepse laxatives duhet të privojnë e kundërta e stagnimit në zorrët. Dhe shumë besojnë se kjo, kështu që shpesh mbështeten në marrjen e drogës dhe procedura të tilla. Në fakt, shumë gra që duan të humbin peshë, duke marrë laxatives pakontrolluara. Por në vend që të marrë në dobi të një problemi të keqe. E gjithë kjo për shkak se një efekt i ngjashëm me murin e zorrëve duke çuar për të ulur tonin e mureve të saj dhe nuk është e ashtuquajtura sindroma e "dembel" zorrë. Në fakt, më të ulët tonin e mureve të zorrëve dhe është kapsllëk i ngathët. Kapsllëk mund të provokojë duke marrë medikamente të caktuara (siç është shumë e rekomanduar për të studiuar me kujdes udhëzimet para se të marrë drogë) dhe është e shoqëruar shpesh nga shtatzënia kapsllëk.


Parandalimi kapsllëk atonycheskoho bazuar në respektin jo dietë të rreptë (lejuar zarzavate të freskëta dhe fruta, enët ftohtë). Përpara se të hahet në 15-1 orë për të pirë një gotë me ujë mineral pa gaz. normalizimin e zorrë rrënja përgatitjet tilla bimor, ekstrakte dhe tinctures xhensen, Rhodiola, Schisandra, djallit. Ndikimi pozitiv bën fizioterapi, ku ushtrimet e zgjedhura të veçanta për të trajnuar muskujt kat dhe abdomen legenit.


 
R3r3r3113.