Diarre


Ju mund të fajësojnë virusin 24-orëshe apo diçka keni ngrënë, por në qoftë se ju jeni një njeri mesatar i zakonshëm, ai një herë ose dy herë në vit vuani nga diarre - Lëvizjet e shpeshta zorrë i holluar me ujë, të shoqëruar nga dhimbje barku, nauze dhe vjellje.
Gastroenterit - një term i përbashkët mjekësor për gripin e zorrëve, infeksionet virale ose helmimit me ushqim - shkaku i dytë kryesor i pranimit të njerëzve (të ftohtë të përbashkët renditet e para).
Diarre sjell shumë shqetësim dhe e pakëndshme, por në thelb, në qoftë se një person praktikisht i shëndetshëm, kjo nuk është një problem i tillë serioz. Por në qoftë se diarre bëhet kronike, situata po ndryshon. Në qoftë se kjo ndodh në njerëz shumë të rinj apo të moshuar, ose me sëmundje kronike, ajo mund të jetë shumë e rrezikshme. Dhe në qoftë se ju nuk pini lëngje të mjaftueshme, ju mund të merrni komplikime në situata të thjeshta.
Çka e shkakton diarre?


Për shkak të faktit se sëmundja zgjat disa ditë, mjekët zakonisht nuk e marrin stol për analiza për të përcaktuar shkakun. Kjo zakonisht ndodh për shkak të një infeksioni viral i cili nuk mund të ndalet me antibiotikë. Ju vetëm duhet të qëndroj disa ditë. Virusi hyn zorrët, shqetësuese pėrshkueshmėrisė e murit me anë të së cilës të lëngshme lehtë depërton në zgavrën e saj, duke shkaktuar diarre. Join simptoma të tjera: cramping, përzier dhe të vjella, dhimbje koke, ethe, rraskapitje, dhe madje edhe simptomat e traktin e sipërm respirator, të tilla si rinitit. Rëndësishëm: Nëse të gjithë anëtarët e familjes tuaj të shërohem nga kjo sëmundje, por në kohë të ndryshme, kjo do të thotë se virusi është kaluar nga një person në tjetrin. Mikrobet që shpesh shkaktojnë diarre në udhëtarët në vende të ndryshme, mund të jetë shkaku i diarresë nga helmimit me ushqim. "Kur e gjithë familja shkon në një piknik, dhe gjashtë orë më vonë, të gjithë të sëmurë, ajo është një shembull klasik i helmimit me ushqim"- Thotë Rosemarie L. Fisher, profesor i mjekësisë në departamentin e sëmundjeve të organeve të tretjes të Fakultetit të Mjekësisë në Universitetin Yale.


Mikroorganizmave shumë më pak të zakonshme të tilla si amebë Escherichia dhe giardia që duan të jetojnë në zorrët e tua, duke shkaktuar diarre, e cila do të zgjasë për javë apo muaj. Ju mund të identifikojë këto mikrobet nga ushqimit të kontaminuar dhe të ujit në pishina publike ose banja publike.
Disa medikamente, sidomos antibiotikë mund të shkaktojnë diarre si një efekt anësor i trajtimit, antacid përmban magnez dhe sweeteners artificiale, të tilla si sorbitol, mund të jetë shkaku i diarresë.

Nëse diarre nuk zgjat për një kohë të gjatë, është e vështirë për të gjetur shkakun. Trajtimi është për të kontrolluar simptomat dhe për të parandaluar dehidratim, e cila është pasojë më serioze e diarre.


Pra, çfarë mund të bëjmë?


Transferimi sëmundje Stojko. Nëse ju nuk jeni shumë të rinj dhe jo mosha e vjetër dhe pothuajse të shëndetshme, ajo është e sigurt për të lënë sëmundjen vetëm për disa ditë. "Nuk ka asnjë dëshmi të saktë se diarre - një proces i pastrimin e trupit, por ende ajo i shërben një qëllimi"- Shpjegon Richard Bennep, profesor i mjekësisë në Fakultetin e Mjekësisë të Universitetit Johns Hopkins në Baltimore.

Shmangni dehidratim. Sigurohuni që "Ju nuk janë ndërprerë ujë - ekuilibër electrolyte," - Mjekët thonë. Ju humbni një shumë e lëngjeve kur keni diarre, por edhe ju të humbni dhe një shumë e elektroliteve, të cilat përfshijnë natrium dhe kalium, të cilat luajnë një rol të rëndësishëm në bilancin me ujë kripë. Si të shërohen atë që keni humbur? • Pini shumë lëngje. Askush nuk e di se çfarë është e mirë për të pirë - të gjitha për shkak të njëjtin problem me elektrolite. Ekspertët rekomandojnë pirë të paktën dy litra lëng në ditë, tre në qoftë se ju keni një temperaturë të lartë. Uji i thjeshtë zvogëlon sasinë e elektroliteve në trup, por ju mund të pini një pjesë të lëngshme të nevojshme në formën e ujit. Çaj i dobët me një sheqer pak - pija më e zakonshme. Disa rekomandojnë hetoreyd, por Fisher tha se pija është krijuar posaçërisht për të kompensuar për lëngun e humbur përmes djerse, jo diarre, por këto janë dy gjëra krejtësisht të ndryshme. Nedyetycheskye pije të gazuara pa gaz rekomanduar nga disa mjekë, edhe pse përmban shumë sheqer mund të përkeqësojnë diarrenë. E njëjta gjë mund të thuhet në lidhje me kafeinë. Lëngje frutash, duke përfshirë mollë dhe kumbull, kanë një efekt laksativ, por të tjerët nuk do të kryejnë një veprim të tillë.

Blerë drogë që të rivendosur ekuilibrin electrolyte. Pedyalyt, Rehydralyt dhe Rytselyt që ju mund të blejnë në farmaci. Këto medikamente janë fluide dhe elektrolite në proporcion të kërkuara.
Pini lëngje ftohtë, por jo të akullt. Çfarëdo që ju të pini, pini ftohtë, ofron Peter A. Bankat, drejtor i Qendrës Klinike në Brigam Gastroenterology. Ajo do të jetë më pak i bezdisshëm zorrë si të tillë. Pini ngadalë dhe nuk gllënjkë, kjo do të përmirësojë zorrët.
Pini një supë pak pule. Ose ndonjë supë, thotë inbanks. Por pini atë të ngrohtë, jo të nxehtë, shtoni pak kripë.

Relax në shtrat. Dërgo trupin tuaj vetë për të përballuar me këtë problem.
Vendos ngrohje jastëk në bark. Bankat thotë se ngrohjes ngrohtë heq spazma në bark.
Provoni kos. Ju duhet të jetë i sigurt se ju bleni produkte që përmbajnë lactobacilli jetojnë (bakteret e acidit laktik) që janë të mikroorganizmave miqësore dhe zakonisht jetojnë në kanalin e tretjes. "Ka histori qesharake, por nuk ka studime shkencore që provojnë se kos ndihmon"- Thotë Bennett. - "Por nuk ka asgjë të keqe në duke u përpjekur për të provoni."

Hani një vakt të lehta. Supave dhe xhelatinë lehtë të kalojnë në zorrë. Bankat rekomandon të lehta (permbledhje) llojin e ushqimit të oriz, makarona dhe banane. Patate, dolli, karrota të ziera, biskota sode, pule pa lëkurë dhe yndyrë të ketë gjithashtu një efekt të mirë në sistemin e tretjes.
Blej ilaçe Pink. Ndërprerja e diarre përdorimin e drogës, komerciale në dispozicion - jo fare një mendim të mirë ndaj trupit tuaj. Diarre, yyazytsirno reflekton përpjekjet për të shpëtoj trupin tuaj e mikrobeve padëshiruar. Nëse ju keni një ndjenjë se për ta bërë këtë është e nevojshme, pepty-Bismol është mjeti më të sigurta të fixes, thotë Bennett. Hulumtimet kanë treguar se ai ka një efekt të dobët antibacterial, të cilat mund të jenë të dobishme me shfaqjen e diarresë në udhëtarët, pasi ajo është shkaktuar nga bakteret.

Provoni Kaopektat ose Imodium. Edhe një herë, është më mirë të mos përdorin fiksim mjete. Por nëse ju jeni absolutisht të sigurt se keni nevojë për ndihmë, provoni një nga këto mjete. Imodium zvogëlojë tkurrshmërisë e zorrëve, Kaopektat thith lëngshme. Bennett nuk i rekomandojmë këto barna për pacientët e moshuar për shkak të faktit se rënia në aftësinë kontraktil mund të jenë të rrezikshme dhe të shkaktojë infeksion, duke çuar në probleme më serioze.
Mos hani produktet e qumështit. Shmangni qumështit dhe produkteve të qumështit të tilla si djathë në një kohë kur ju keni diarre, dhe në tri javët e ardhshme. Zorrë e vogël, e cila përpunohet qumështi është ndikuar infeksion dhe vetëm të ndaluar duke punuar për një kohë. "Qumësht tingëllon si një qetësues, - thotë Fisher. - Por në realitet kjo mund të rrisë diarre."

Shkurtuar në konsum caffeine. Stimuluese efekt, e njëjtë si në sistemin nervor, kafeina ndikon zorrët. Dhe kjo është gjëja e fundit që ju duhet të mbani mend, kur është fjala për diarre.
Shpjegoj "as" ëmbëlsirat. Përqendrimi i lartë i sheqerit mund të përkeqësojnë diarrenë. Sheqer Fruta mund të ketë të njëjtin efekt.
Shmangni ushqimet yndyrë dhe yndyrë përmban. Në këtë moment, gut juaj është e vështirë për të përballuar me ushqim. Ai ka nevojë për ushqim, i cili është i butë dhe absorbohet më lehtë.


Përshëndetje, mjeku?


"Nëse vëreni gjak në jashtëqitjen tuaj, ju duhet menjëherë të kërkoni këshilla mjekësore"- Thotë Rosemarie L. Fisher.

Nëse keni ndonjë simptomat e dehidrimit, të konsultoheni me një mjek. Simptomat: marramendje kur ngrihem, një sasi e vogël e urinës është e verdhë, rritur etje të errët, lëkurë të thatë. Fëmijët qaj pa lot.
Nëse keni ethe ose të ketë të dridhura apo diarre zgjat më shumë se 48-72 orë, të konsultoheni me një mjek.
Nëse diarre shfaqet në shumë të rinj apo të moshuar apo njerëz me sëmundje kronike, është e nevojshme të konsultoheni me mjekun.


Kur diarre zgjat dhe zgjat dhe zgjatNdonjëherë diarre zgjat për disa javë. Në këtë rast, ju yyazytsirno shkaku më serioz. Mjeku juaj do të jetë në gjendje për të kuptuar këtë. Këtu janë disa arsye:Intolerancës lactose. "Nëse ju merrni diarre çdo herë pasi të keni pirë një gotë qumësht, ajo mund të jetë sëmundje e juaj lidhur me paaftësinë e trupit për të procesit lactose, sheqer qumështi. Kjo është një nga shkaqet më të zakonshme të diarre kronike," - Doktori tha Rosemarie L. Fisher. Shmangni qumësht, por të marrë ilaçe që përmbajnë kalcium, ajo këshillon.Enteropatia Hlyukenovaya. Në këtë rast, ju mund të përshtatni gluten përfshira në grurë.


Sindromi i zorrëve acarim (IBS). Në këtë stres të sëmundjeve të luajë një rol të madh, dhe në këtë mënyrë mund të shpesh kapsllëk alternative dhe diarre."Një shembull klasik është i riu në mëngjes e të cilit e provimit shfaqet diarre," thotë Fisher.Infeksion microbial. Siç u përmend më lart, ky infeksion mund të ju fanitet një sasi të pacaktuar.Semundja Crohn - ileitis terminal dhe koliti ulcerativ. Këto dy sëmundje janë të ngjashme, dhe askush nuk e di burimin e tyre. Por, në fund të fundit, nuk është inflamacion të zorrëve dhe diarre, shpesh të shoqëruar me dhimbje.


Sëmundje simptomatike. Diarre kronike mund të jetë një komplikim e sëmundjeve të tilla si diabeti, scleroderma, dhe hyperthyroidism.


Kanceri. Kjo është një sëmundje serioze, por një nga simptomat e hershme të një tumor në zorrët është diarre, veçanërisht nëse ajo është me gjak.

Të rinj dhe të moshuar


Për shumicën e njerëzve, diarre është një shqetësim. Por nëse ju jeni shumë të rinj apo të moshuar, ajo mund të përbëjë një kërcënim për jetën tuaj dhe të çojë edhe në vdekje.

Pse ai paraqet një kërcënim i tillë që grupi i njerëzve? Në fëmijët e vegjël sasi të konsiderueshme më pak të gjakut"- Thotë Harry S. Dvek, Mjek Certified, Drejtor i Qendrës Rajonale neonatale Intensive Vestchesterskoho Mjekësisë në Valhalla. Çfarë është "Humbja e ulët fluide për një të rritur, do të bëjë një efekt mjaft të ndryshme mbi fëmijën."
Dehidratim mund të ndodhë brenda disa ditësh në një të rrituri, një fëmijë - disa orë ose ditë, ndonjëherë edhe pas sekonda ose minuta, thekson Dvek. Kjo është arsyeja pse ky vdiq nga diarre e fëmijëve në mbarë botën.

Nëse fëmija ka diarre, "menjëherë, në jashtëqitjen e parë të lirshme, telefononi mjekun," - Tha Dvek.
Diarre është shumë më e vështirë për të njohur në foshnjat. Sapolindur mund të jetë 6-9 zorrë zbrazjes një ditë - thotë Dvek. - Dhe në qoftë se ata janë të gji, ajo shpesh është e rrallë në karrige e tyre." Por prindërit shpejt të gjetur se çfarë ajo duket si një karrige normale fëmijë tyre. Në qoftë se ajo bëhet më e lëngshme, "shpërthyes" ose ndryshon erë, atëherë yyazytsirno Kjo është diarre. "Mënyra më e mirë për të shmangur diarre në foshnjat - sisë," - Tha Dvek. Colostrum - qumësht të trasha prodhuar në ditët e para të jetës "përmban antitrupa dhe qelizat e bardha të gjakut"Së shpejti në traktin e tretjes e porsalindur dhe për të mbrojtur atë nga një infeksion zorrëve.

Qumështi i gjirit eliminon problemin e shqetësim lidhur me larjen dhe shishe dezinfektimin. Dhe ushqim për fëmijë në vetvete mund të shkaktojë një reaksion alergjik, të cilat mund të përfshijnë pamjen e diarre.
Diarre paraqet më pak rrezik për fëmijët më të vjetër se 18 muaj, por paraqitja e saj do të thotë që ju duhet të telefononi mjekun tuaj. Mjeku juaj do të ju tregojnë se si për të trajtuar fëmijën dhe t'i japë atij ilaçet për parandalimin e dehidrimit dhe electrolyte mungesë ekuilibri. Kur fëmija arrin 8 vjeç, atëherë është e mundur të zbatohen rekomandimet e trajtimit të përgjithshme për të rriturit.

Njerëz të moshuar gjithashtu nuk tolerojnë një humbje të madhe të lëngjeve, por ajo ende vjen nga moshës lidhur me ndryshimet në qarkullimin e gjakut. Seals muret ndodh në të gjitha enët e gjakut në trup: presionin e ulët të gjakut, e cila ndodh kur humbja lëng do të thotë se trupi nuk është presion të mjaftueshme për të gjakut normale qarkullojnë.
"Ky rrezik i ekspozon ata për të marrë hemorragjike cerebrale, sulmi në zemër ose veshkave dështim," -poyasnyuye Richard Bennett, një mjek certifikuar.
Por, kur njerëz të moshuar marrin diarre, ata janë shumë të vështirë për të parë se kur fillon dehidratim. "Pra, ata nuk do të ndjehen të etur - thotë Bennett. - Apo, pse ata nuk mund të lëvizin mjaft mirë për të pirë kur ata marrin ndjenjën e etjes." Ndryshimet në lëkurë e cila është shenjë e dehidrimit, të paraqiten në të moshuarit. Pyetja shumë e mirë nëse ata vazhdojnë të nxjerr urinës çdo orë apo dy?

Nëse ju jeni të moshuar dhe të keni shëndet të mirë, por ju keni sëmundje të zemrës apo të vjetër që ju jeni duke përdorur diuretics, ju duhet të konsultoheni me një mjek sa më shpejt si ju filloni diarre. "Mjeku juaj mund të ndryshojë dozën e drogës diuretik, sepse ato shkaktojnë humbjen e lëngjeve," - Thotë Bennett.
Ne duhet të kujtojmë se mjetet e përdorura për trajtimin e të moshuarve në disa raste mund të çojë në diarre, thotë Bennett. Kjo ndodh më shpesh me antibiotikë, e cila është një efekt anësor i diarre. Njerëz të moshuar kanë tendencë për kapsllëk dhe shpesh të angazhuar në vetë, ose mjeku juaj mund të rekomandojë lloje të ndryshme të laxatives që mund të shkaktojnë diarre. Rreth gjysma e rasteve të diarresë në infeksionet e moshuar të lidhura, shumica e të cilave janë virale.