Parandalimi i sëmundjeve të frymëmarrjes


Trupi i njeriut merr energjinë nga ushqyesve. Për këtë organ të energjisë furnizuar në sasi të duhur, këto substanca duhet të oksidohet. Për oksidimi kërkon oksigjen. Trupi i njeriut nuk prodhon oksigjen dhe për këtë arsye nuk do të grumbulluar, kështu që është një rrjedhë e vazhdueshme nga jashtë është me rëndësi jetike. Qeliza vdes në qoftë se kjo nuk ndodh oxygenation.

Oksidimi i substancave të prodhuar dioksid karboni, e cila është në sasi të mëdha kërcënim për jetën. Për të bërë heqjen e kërcënimit të helmimit me dioksid karboni ose mungesa e oksidimit të ushqyesve, duhet vazhdimisht të marrë frymë. Breath - shkëmbimin e oksigjenit dhe dioksidit të karbonit në mes të mjedisit dhe të trupit të njeriut.Parandalimi i sëmundjeve të frymëmarrjes.

Sistemin e frymëmarrjes, si shumica e sistemeve të tjera, ka mekanizma mbrojtëse, të cilat qëllim - për të parandaluar abuzimin në funksionimin e tyre. Për shembull, këto mekanizma mbrojtëse, të tilla si kollitjes dhe teshtitjes hequr trupat e huaja kapur në rrugët e frymëmarrjes dhe të tepruar mukusit sekretuar gjatë inflamacionit në trup. Megjithatë, këto mekanizma mbrojtëse nuk është e mjaftueshme për të mbrojtur plotësisht sistemin e frymëmarrjes. Parandalimi më i mirë i sëmundjeve të frymëmarrjes - një ventilim dhomë dhe ajrit të freskët.


Pirja e duhanit dhe alkoolit të pijshëm të ketë një ndikim negativ në sistemin e frymëmarrjes. Këto substanca kalojnë nëpër mushkëri dhe dëmtojnë mukozën dhe pëlhurë lightest. Pirja e duhanit jo vetëm që shkakton vështirësi në frymëmarrje, të tilla si frymëzim, por edhe kontribuon në kancerin e mushkërive. Më pneumoni të tjera, emfizemë dhe bronkit është duhanpirës sëmurë. Ndalohet pirja e duhanit në vetvete është një parandalimi i shkëlqyer i sëmundjeve të frymëmarrjes.

Parandalimi i sëmundjeve të frymëmarrjes - është frymë ushtrime. E vetmja e saktë dhe të rehatshme për të marrë frymë trupi i njeriut është frymë përmes hundës, pa shoqërim zhurma. Frymë përmes gojës, nuk është e natyrshme, sepse hunda është organi i parë i sistemit të frymëmarrjes dhe të gojës Presidencës zinxhir tretje.

Frymë përmes hundës është gjithashtu e dobishme që kalon nëpër pasazhet e hundës, ajri ngrohet, qimet që janë brenda në hundë, e vonuar bakteret e dëmshme dhe viruset, dhe mukusit dezinfekton ata. Kjo ndodh kur një person është i shëndetshëm dhe funksionin normal të frymëmarrjes nuk është komprometuar.

Frymëmarrja hundës është një stimulator madhe e mbaresa nervore nasopharynx. Prandaj, një frymëmarrje stimulon zhvillimin rozuyazykay. Parandalimi më i mirë i sëmundjeve të frymëmarrjes do të jetë aftësia për të marrë frymë përmes hundës.


Sëmundjet e rrugëve të frymëmarrjes:

Tuberkulozi i mushkërive. Infeksioni ndodh kryesisht nga pikat ajrore, mund të bëhet dikush infektohet. Masat parandaluese të shërbejë ushqim të cilësisë, përmirësimin e mbrojtjet e trupit forcim. Tuberkulozi e veshkave, eshtra dhe nyje të karakterizuara nga dhembje në zonën e mesit. Veshkat mrekullueshëm, shpinë dhe nyje respektivisht. Parandalimi TB është fluoroscopy, BCG dhe test Mantoux.

Ngjitet lindura fyt. Filmat formuar para lindjes dhe të trajtohen vetëm përmes operacionit.


Pleurit. Plehu grumbullohet në mushkëri që prek indet e mushkërive, ka gjakderdhje dhe procesin vështirësi frymëmarrje. Për trajtimin e pacientëve të operuar.

Pezmatimi i mushkërive apo pneumonia - është një sëmundje ngjitëse që është shoqëruar me ënjtje e mukozës dhe anemi, sepse trupi nuk mund të marrë sasi të drejtën e oksigjenit. Hapi i parë në trajtimin e pneumonisë është eliminimi i edemë dhe lufta me mikrobet me antibiotikë.

Imët guri. Shumica e fëmijëve bartin sëmundje, por imët guri difterisë mund të merrni njeri i sëmurë e çdo moshe. Manna quhet qelb pllakë në fyt, laring dhe mukozës, e cila komplikon procesin e frymëmarrjes.


Parandalimi i shumë sëmundjeve të frymëmarrjes mund të shërbejë mbytje. Thithja është procesi i inhaling avull të nxehtë, i ngopur lehkoysparyayuschymysya substancat medicinale. Substanca preferuar për mbytje janë bimët. Avullimi i tyre decontaminated, kanë veti anti-inflamator dhe plagë-shërimit. Tani ka inhalers moderne, procesi inhalimi i cili është prodhuar nga avujt e ftohtë. Këto inhalers kanë një madhësi kompakte dhe mund të aplikojnë ata të dy në spitale dhe në shtëpi. Në aparat për thithje ilaçi mund të shtoni medikamente të veçanta, ekstrakte bimore për të rritur efektin terapeutik dhe të përshpejtojë procesin e shërimit.


Ironikisht, por bimët jo vetëm të prodhojë oksigjen dhe thithin dioksid karboni, por edhe të mbajë një sasi të konsiderueshme të ndotësve që mund të shkaktojë sëmundje të frymëmarrjes. Më të mirë në këtë kuptim është njohur bimore Chlorophytum. Shkencëtarët rekomandojnë duke e përdorur atë në zonat e kontaminuara.

Në sëmundjet e sistemit të frymëmarrjes mënyrë më të mirë se inhaling aroma e pishave dhe dëllinjë. Ajri në dëllinjë dhe pisha pyjet pothuajse sterile. Ecën në pyll në mënyrë jo të disponueshme për të gjithë, por thelbësore vajra të këtyre bimëve mund të përballojë për të blerë një të tillë. Kjo procedurë krijon një klimë që është e favorshme për njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e sistemit të frymëmarrjes. Thithja e ajrit të avullit të ngopur të këtyre bimëve jo vetëm që promovon procesin e shërimit, por gjithashtu ul rrezikun e sëmundjeve të përsëritura. Përdorni vajra esenciale mund të jetë, duke shtuar ato në ujë kur banje dhe banje, frymë me ndihmën e pajisjeve të veçanta - Aromalamps duke shtuar sasi të vogla për mbytje.


Shumë vendpushimet specializuar në parandalimin e sëmundjeve të frymëmarrjes, forcimin dhe shërimin e trupit.