Manifestimeve çrregullime të lëkurës itchy


Kruhet - një nga format më të zakonshme të lëkurës manifestimeve të sëmundjes. Kjo simptomë është e karakterizuar nga dëshira e njeriut për të zeroja një vend të veçantë në trup ose në lëkurën e prekur. Kruhet nuk është një sëmundje e pavarur, por një manifestim i devijimeve në shëndetin e lëkurës ose të organeve të brendshme, ka shumë më pak. Varësisht nga shkaqet e ekspertëve kruajtje dalluar kruarje akute dhe kronike. Lloji i parë është karakterizuar nga kohëzgjatje të shkurtër, dhe kronike kruhet një kurs më të zgjatur. Për kruarje lokalizimit kjo simptomë janë të klasifikuara si lokale dhe përgjithësuar sipërfaqe kur itchy të tërë trupit. Disa sëmundje të lëkurës që shkaktojnë kruarje, ndodhin pa komplikime jeni vetëm, pa ndërhyrjen mjekësore. Megjithatë, në shumë raste, kërkojnë për kruarje sjellë siklet të konsiderueshme prish gjumin dhe të performancës, kruajtje shoqëruar nga manifestime të tjera të sëmundjeve të lëkurës - puçrra, skuqje, ethe dhe të tjerët. Në këto raste, ju duhet të kërkoni ndihmë në objektet mjekësore. Shumica kruajtje të lidhura me probleme dermatologjike është një nga vetëm shenja ose simptoma të sëmundjes lëkurës të. Ka një numër të sëmundjeve të karakterizuara nga ndodhja e kruarje. Dermatit atopic - sëmundje dermatologjike më shpesh ndikon në lëkurën e fëmijëve. Kruarje në këtë rast, reaksioni është burimi i alergji. Në thelb, kruajtje është rezultat i përdorimit të produkteve alergjike. Lëkurës foshnjës nuk është vetëm itchy, duke dhënë siklet të rëndësishëm në fëmijë, por të kuqe, të mbuluara me kore. Fushat më të shpeshta të trupit të prirur për të dermatit atopic - fytyrë, bark, qafës.


Dermatit atopic - një sëmundje karakterizohet nga kruarje në vendet e lokale fërkim të lëkurës në duar, të cilat janë ora në gishta, të cilat zakonisht janë të vendosura unaza dhe kështu me radhë Z. kruajtje Sidomos qartë manifestuar në kohë të natës, duke i detyruar këta njerëz të kreh shumë të lëkurës.. Pastaj lëkura është restauruar natyrisht, duke krijuar njollat ​​e shndritshme mbi ish-vendin e kruarje. Gradualisht largohet kruarje, por pas një farë kohe mund të rishfaqen. Kontakt dermatit - një lloj i reaksion alergjik të lëkurës që është i shoqëruar me kruarje patolerueshme. Shpesh shkaktojnë alergji janë substanca kimike që vijnë në kontakt me lëkurën, duke përfshirë edhe kimikatet shtëpiake. Përveç skuqje kruarje shfaqet në lëkurë, ekzemë, fushat e skuqje. Shumica vuajnë nga lëkura dermatit kontakti. Shpesh kruarje është një manifestim fungale sëmundje. Sëmundjet e lëkurës, në këtë rast e shkaktuar nga aktiviteti i mikroorganizmave parazitare. Atlet dhe kore - më të zakonshme të tyre. Kruhet në këto sëmundje është pak e theksuar më qartë janë simptome të tjera - lëkurë, skuqje, duke mbuluar zonat e prekura prekje të lehta. Një sëmundje alergjike, një manifestim i cili është kruarje - koshere. Kruhet është shkaktuar duke ngrënë ushqim, alergeneve, droga. Kohëzgjatja kruarje mund të jetë nga një deri tre ditë, është gjithashtu e mundur prania e lezioneve në të kuqe të lëkurës. Zgjebja - një nga sëmundjet më të njohura të karakterizuara nga patolerueshme lëkurë kruarje. Sëmundje patogjen - mite kruarje, një parazit i cili në zona me lagështi delikate - mes gishtave, në folds inguinale, sqetull. Zonat e prekura konsiderohen me kujdes mund të shohin lëviz parazitëve të vogla në lëkurë. Mungesa e trajtimit mund të çojë në përhapjen e sëmundjes në të gjithë trupin. Psoriasis - një nga sëmundjet më serioze të organeve të lëkurës dhe të brendshme, një manifestim i cili është kruarje. Në trup ka arna të mëdha, të kuqe ose rozë, të cilat janë të mbuluara pastaj me peshore dhe të shkaktojë kruamje. Shumica e sëmundjeve janë xhepa në bërryl dhe gju joints, qafë dhe në kokë. Sëmundja merr një formë kronike të acarimin përkohshme. Çdo dëmtim të morrave të lëkurës vërejtur kruarje akute, sidomos në zonën e kokës, pubike. Sëmundja quhet qenët me morra. Me shqyrtim i kujdesshëm inatosur zona mund të gjenden morra dhe larvat e tyre dhe produktet e tyre metabolike. Kafshimet e insekteve mund të shkaktojë kruarje, acarim dhe ënjtje e zonat e prekura të lëkurës. Ky reaksion është e lidhur pjesërisht në praninë e alergene në kafshimi. Sidomos kafshon dhimbshme tolerohet insektet të tilla si bugs, Grerëzat, bletët, mushkonja, pleshtat, Grenxat dhe të tjerët. Herpes, herpes zoster - rezultat i një sëmundje e cila është kruarje. Burimi i sëmundjes - virus dëshirore. Simptomat e sëmundjes, përveç kruarje, blisters e lëkurës janë të mbushura me lëng transparent. Me kalimin e kohës, këto "rezervuarët" ia plas, dhe vendi i inflamacionit formuar kore. Lëkura e thatë mund të shkaktojë parehati, përfshirë edhe kruarje. Shumë shpesh, lëkura bëhet periudhë shumë e thatë në zyyazykay, dritare të mbuluara me lulëzim të bardhë, plasaritur, itchy. Është e nevojshme që vazhdimisht të moisturize duart tuaja dhe fytyrën para se të shkojnë të ftohtë. Të moshuarit shpesh vërejtur fenomenin e pruritit pleqërie. Në këtë rast, lëkurë mund të shkaktojnë kruamje për asnjë arsye të dukshme. Kjo pjesërisht mund të jetë për shkak të thatësi e saj dhe rigjenerimin e ngadaltë të qelizave. Modest dhe bыstroprohodyaschyy kruarje mund të ndodhë në çdo person, dhe arsyet pse mund të vendosen duke filluar nga reaksione alergjike ndaj stimujve të jashtëm. Kruhet është një nga manifestimet më të zakonshme të sëmundjeve të lëkurës. Nëse kjo simptomë vazhdon për disa ditë ose shoqërohen nga shenja të tjera të sëmundjes, ju duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek.