Kolit Pseudomembranous


Për shkak të pranimit të zgjatur ose të pakontrolluara antibiotikë të fuqishëm shqetësuar microflora zorrëve (dysbiosis) dhe zhvillon një sëmundje të rrezikshme - kolit pseudomembranous. Ajo është mjaft e rrallë, por rrit rrezikun e komplikimeve të pakthyeshme për shkak të inflamacion intensive në mukozës së trupit.

Simptomet e kolit pseudomembranousShenja e parë e patologjisë është diarre e rëndë. Stol të përziera me mpiksjen e gjakut nga drita dhe të mukusit.
Manifestimet klinike të tjera:


 • përzier me periudhave të shkurtra të vjella;

 • dobësi;

 • ethe;

 • dhimbje, rritje lëvizjeve të zorrëve para;

 • tenesmus;

 • thirrje të rreme për të pastroj.


 • Përveç simptomat e dehjes, shpesh u bashkuan me shenja të çrregullimeve kardiovaskulare - presionit të ulët të gjakut (hipotension), takikardi, temperaturë dhe madje edhe konfuzion. Për më tepër, shpesh e shënuar shqetësime electrolyte dhe dehidratim për shkak të humbjes së lëngjeve, përkeqësuar metabolizmin e proteinave. Manifestimi më i rrezikshëm i këtij lloji të kolit është një vrimë zorrëve, peritonit.

  Diagnoza e kolit pseudomembranous


  Para së gjithash, e bëri historinë mjekësore për të identifikuar shkaqet e sëmundjeve (antibiotikët). Pastaj gastroenterologist kryen ekzaminimin e pacientit - është Preket fëmija rajonin e zorrëve, mat temperaturën e trupit.
  Studimet laboratorike përfshijnë:

 • analiza të përgjithshme dhe të detajuara biokimike të gjakut;

 • dhe analiza të përgjithshme bakteriologjike e feces;

 • kromatografisë gaz, mbjellëse bakteriale dhe stol spectrometry masive (për të zbuluar praninë dhe shkallën e dysbiosis).


 • Sqarimi i diagnozës endoskopike dhe kryhet duke përdorur Imazhe teknologji:

 • Zorrët CT;

 • lumen trupit x-ray;

 • biopsi (Histologji);

 • colonoscopy ose endoskopisė me përdorimin e materialit të kontrastit.


 • Si rregull, metodat e mësipërme lejojnë diagnoza të identifikojnë me saktësi kolonitë e baktereve që shkaktojnë inflamacion, ënjtje të përcaktojë mukozës dhe përhapje të zorrës së trashë.

  Si për të trajtuar kolit pseudomembranous?


  Kryesisht, ju duhet menjëherë të anuloj antibiotikët, e cila provokoi patologjinë e përshkruar, nëse është e mundur. Nëse është e nevojshme, terapia vazhduar antibiotik rekomandohet të zëvendësojë drogë përdorur:

 • sulfonamides;

 • fluoroquinolones;

 • aminoglycosides;

 • tetracyclines;

 • macrolides.


 • Pseudomembranous Skema trajtim kolit:

 • Dështimi i çdo pritjen e analgesics dhe agjentët antyperystaltycheskym veprim.

 • Përdorimi i Metronidazole gojë (4 herë në ditë 250 mg medikamente), ose në qoftë se vena e pamundur pritja e pavarur.

 • Smectite qëllimi, Hilak dhe Linex Forte në doza standarde.

 • Korrigjimi i bilancit fluide dhe electrolyte.


 • Në intolerance ose efikasitetit te metronidazol per trajtimin e kolitit pseudomembranous vancomycin është përdorur. Ajo është marrë në pllakat e 125 mg përbërës aktiv katër herë në ditë, si një zgjidhje, administruar nga hetimi.

  Ushqimi për kolit pseudomembranous


  Në 1-3 ditët e para të agjërimit është rekomanduar me përdorimin e lëngjeve të larta vëllimit (ujë, hips supë dhe çaj pa sheqer të dobët). Pas të lehtësuar heqjen e shtetit dhe diarre mund të zgjerohet dietë - kos dhe pelte, djathë (integruar).

  Gradualisht, pacienti është transferuar në pakët plotë dietë №4a nga Pevsner, përjashtuar pijet alkoolike, ushqime yndyror, mish, ëmbëlsira dhe turshi.