Kleri - simptomat, parandalimi dhe trajtimi i pulpitis


Kleri - një inflamacion i tul dhe të brendshme të strukturave të dhëmbit, e cila është shkaktuar nga depërtimi i mikrobeve patogjene tul dhëmb. Sëmundja karakterizohet nga dhimbje të forta të padurueshme, dhimbje nga stimujve të ndryshme të temperaturës zahostryuyuchys kryesisht në mbrëmje dhe natën
Shkaqet
Nga minber Shkaqet përfshijnë:
- Depërtuar bakteret tul nga rajoni thellë karies
- Lëndimet traumatike dhëmbëve (trajtimi i dobët i kavitetit të thellë, frakturë kurora, rënie, goditjen, etj)


- Kimike (lëndim për shkak të ndikimit të alkali tul ose acideve) ose temperaturë (regjimin ftohës të zgjedhur gabimisht mjet në trajtimin) Faktori
- Trajtimi intensiv i indeve të dhëmbëve vështirë
- Semundja inflamatore gum
- Efektet toksike në indet e buta të dhëmbit të plotësojë materiale të cilat përmbajnë silikat, resins akrilik, etj
Shkaku kryesor i pulpitis është mikrobet patogjene dhe toksina e tyre që të depërtojnë në pulpë e prishjen e dhëmbëve të prekura në një zgavër dhëmb. Inflamacion gjithmonë fillon me infeksion ngjitur me zonat zgavër dhe pastaj përhapet më thellë në pulpë rrënjë. Kariesi nisur është shkaku më i zakonshëm i pulpitis

Simptomat
Kleri i shoqëruar gjithmonë nga fortë e vazhdueshme ose dhimbje paroksizmal prerыvayuschymysya e intensitetit të ndryshme, shpesh ndodhin në mbrëmje dhe gjatë natës. Gjatë vakt (sidomos të ftohtë, të nxehtë, të ashpër apo akut) dhimbje intensifikuar. Dhimbje sepse nervore është përflakur dhëmb shpesh mund të japin në qafë, veshin, të përkohshme, dhe mund të përhapet në dhëmbët ngjitur. Fillimisht, kursi i sëmundjes shpesh sulme janë të rralla dhe të shkurtra. Sa kohë përparon minber, duke rezultuar në sulmet dhimbje janë të fortë, pulsating dhe shpesh. Në formën kronike e pulpitis, dhimbje në shumicën e rasteve ndodhin në akute


Trajtimi i pulpitis
Trajtimet kryesore minber përfshijnë metodat konservative dhe kirurgjikale
Metoda Konservatore
Ky trajtim kleri është e mundur për të ruajtur qëndrueshmërinë e tul. Kjo metodë është shumë efektive për të rinjtë dhe të përdoret vetëm nëse sëmundja është tul i kthyeshëm (pulpitis traumatik, etj). Mjekimi kryhet pikërisht si në trajtimin e kariesit, me vëmendje të veçantë për trajtimin me cilësi të drogës (enzimet proteolitike, antibiotikët, agjentët antiseptik, etj) të prekur zgavrën

Metoda kirurgjikale
Me këtë metodë të trajtimit është heqja kirurgjikale e tul përflakur, dhe pastaj mbyllet rrënjë dhëmbi materialet kanalit mbushje. Kur trajtimi kirurgjik i pulpitis, heqja tul kryhet në dy mënyra: tul hequr nën anestezi lokale ose të përgjithshme (mënyrë kompliment); heqja e tul bërë pas vrasjes nervore (rrugën devytalnыy).
Trajtim vonuar tek dentisti mund të çojë në këtë foltore të rritet në pulpë nekrozë ose periodontitis.

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. 2. smalt hipoplazise nofulla abscesi