Psoriatic Arthritis - Trajtimi


Trajtimi i artritit psoriatic - një proces i vështirë që kombinon masat për përmirësimin e punës të nyjeve, duke u shpëtoj prej manifestimeve të lëkurës e psoriasis dhe mjeteve jetëdhënës. Përmirësojë ndjeshëm shëndetin duke përdorur drogë dhe mënyra popullore.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore artrit psoriaticNë fazën fillestare të sëmundjes është e justifikuar trajtimin kombëtar të artritit psoriatic. Ajo shtrihet në dietë, për të zvogëluar pamjen e psoriasis dhe mjete për lehtësimin e dhimbjeve dhe inflamacion në joints. Pacientët janë të rekomanduara për të ngrënë pjesshëm, por shpesh të shmangur produktet e mëposhtme:


 • çokollatë dhe alkoolit;

 • kafe të fortë dhe çaj;

 • yndyrna shtazore;

 • tymosur dhe ushqimi me erëza.


 • Për të hequr ënjtje të nyjave dhe të reduktuar dhimbje ju mund të aplikoni kompresa të ftohta. Më të popullarizuara të tyre është kamomil ngrirë supë.
  Fasha dhe përfundon ngrohtë normalizimin e funksionit motorik:

 • Grate karrota integruar RAW shumë.

 • Mix në barabarta lëng proporcionet aloe dhe limon. Shto tul karrota.

 • Të ngrohur ujë, derdh në një shishe plastike.

 • Vendos pacientin në përzierje të përbashkët terapeutik, të mbuluar me kapem film, top, bashkangjitni një shishe me ujë të nxehtë apo ngrohje jastëk.

 • Procedura zgjat 15-20 minuta dhe duhet të përsëritet dy herë në ditë për një javë.


 • Në fazat e hershme mund të kombinohen metodat tradicionale me përdorimin e produkteve farmaceutike. Para së gjithash - NSAIDs.

  Si për të trajtuar shtëpi psoriatic artrit?


  Nëse sëmundja përparon me shpejtësi, është e rëndësishme për të hequr inflamacion të përbashkët. Pa përdorimin e drogës bëjnë të pamundur. Sot lloji më i zakonshëm i trajtimit të artritit - përdorimi i ointments të veçanta. Një nga më efektive është Arava. Aravы Aplikimi me artrit psoriatic justifikohet me faktin se drogës jo vetëm eliminon ënjtje të përbashkët dhe rikthen aktivitetin e saj fizike, por në të njëjtën kohë heq dhimbjen. Gjithashtu ky mjekim redukton acarim të lëkurës dhe parandalon lëkurë.

  Për të plotësuar trajtim mund sulfasalazine. Kjo është një droge të fortë antiseptik antimicrobial që është përshkruar shpesh për psoriasis. Së bashku të dy këtyre fondeve është mjaft në gjendje për të lehtësuar gjendjen e pacientit në shtëpi. Aplikoni krem ​​duhet alternuar, një shtresë e hollë disa herë në ditë. Hendeku në mes të përdorimit të drogës nuk duhet të jetë më pak se 30-40 minuta. Sulfasalazine me artrit psoriatic është një komponent i ndihmës, por ajo është e aftë të shumë ilaçe të rritur cilësinë e jetës.

  Në raste të rënda mjekët rekomandojnë trajtimin e artritit psoriatic me methotrexate. Ky medikament përdoret zakonisht në trajtimin e kancerit, që ndalon rritjen e qelizave tumorale. Në artrit psoriatic veprimi i saj synon ndalimin nekrozë e indeve dhe mirëmbajtjen e integritetit të përbashkët. Duke përdorur methotrexate mund të ngadalësojë pëlhura deformim dhe për të vazhduar aktivitetin fizik në një periudhë mjaft të gjatë. Drogës është efektive në trajtimin e psoriasis, shpesh plotësimin pirogenal saj. Dhe ata të dy të nxjerrë tableta në farmaci në mënyrë rigoroze në recetë.

  Shpesh terapi psoriatic artrit përfshin kortikosteroidet dhe analogs të tjera sintetike të hormoneve veshkave. Kjo ndihmon për të ulur dhimbjen dhe lehtësimin inflamacion të përbashkët. Kohët e fundit të njohura si droga që veprojnë në nivel molekular. Kjo bio-agjentët, përgatitjet dhe Remikeyd Humyr ashtu-quajtur.