Radiculitis - çfarë është ajo, simptoma, shkaqet, ndihma e parë


"Sëmundja e shekullit" - osteokondroza - është një sëmundje kronike e disqe intervertebral dhe është subjekt i kockave. Ajo është e lidhur me degjenerim e disqeve, domethënë, deformimit, shtresimit, reduktimin kulmin e tyre, duke ndikuar njerëzit gjatë veprimtarisë së tyre më të madhe.


Rezultati është qarkut osteoarthritis adykulyt - shprehur dhimbje dhe simptoma të tjera të pakëndshme në pjesë të ndryshme të shtyllës kurrizore që ulin cilësinë e jetës.


Dhe ky shtet provokon inflamacion / dëmtimin e rrënjëve kurrizore nervore të shkaktuara nga faktorë të ndryshëm.PërmbajtjeOsteokondroza dhe dhimbje mesi - është e njëjta gjë?
Sëmundje Klinika
Si ka dhimbje të nervit shiatik?
Shkaqet e
Metodat e diagnozës
Si për të marrë një sulm të mprehtë?
Trajtimi i nervit shiatik
ParandalimOsteokondroza dhe dhimbje mesi - është e njëjta gjë? ?


Radiculitis vlerësuar nga ekspertët si rezultat i osteoarthritis.


Pacientët e tillë nuk mund të punojnë plotësisht, të kryer jetë aktive dhe normale për t'u çlodhur, të ndjehen si muskujve të përhershëm, kokë dhe dhimbje të përbashkët, dhe pika e presionit, ethe, të dridhura, mpirje në duar dhe depresioni tepruar.Sëmundje klinike?


Baza e kësaj sëmundjeje është kërc degjenerimi i disqe intervertebral, të cilat ofrojnë fleksibilitetin e shpinë.


Rezultati mund të jetë një makinë trup pako deformim dhe humbje e elasticitetit. Gradualisht zhvillim, osteokondroza mbulon lidhje, rruaza dhe një seksion të sistemit qarkullues, ngjitur për lokalizimin e procesit patologjike.


Në botën e sotme, rastet e kësaj sëmundjeje është rritur ndjeshëm - sipas ekspertëve, kjo është për shkak të jetë më pak aktiv dhe i ulur.Përveç kësaj, shumë njerëz nuk mund të matet ngarkesës dhe të panevojshme të veshin jashtë trupit tuaj.


Si është trajtimi i spondylolisthesis mesit? Lexoni artikullin tonë.

Spondylarthritis qafës së mitrës shpinë - çfarë është ajo? Përgjigje këtu.

Si ka dhimbje të nervit shiatik? ?


Shumica e dhimbje të nervit shiatik është manifestuar nga dhimbje të papritur të mprehtë në shpinë të shkaktuara nga lëvizja pakujdesshëm, lakimi ose heqjen e peshave.


Megjithatë, ata mbajnë të vijnë me teshtimë, kollitjes, etj


Vertebrogenic (qafës së mitrës) dhimbje të nervit shiatik


Radiculitis qafës shoqëruar me dhimbje qafe të njëanshme që rrit me lëvizjen e kokës, të cilat shpesh shtrihet në verhnehrudnuyu dhe rajon zverku.


Keqësimi zakonisht vjen pas fjetur në një pozitë të pakëndshme apo në jastëk të lartë, dhe për shkak të stresit fizik ose mendor, hipotermi, ftohjet.


Dhimbja është shprehur moderuar.Gjoks dhimbje të nervit shiatik


Ky lloj i sëmundjes shkakton dhimbje dhe parehati në gjoks, mbrapa, të zgjeruara me mbytje të plotë dhe mbytje.


Shpesh ka mpirje të dorës së majtë.Dhimbje të nervit shiatik


I shoqëruar nga përshkon akute dhimbje në rajonin e mesit.


Dhimbje të nervit shiatik Dyskohennyy


Ky lloj i nervit shiatik ndodh në osteokondroza kurrizore për shkak të lëndimit ose acarim të rrënjët kurrizore nervore, e cila zhvendos disk intervertebral.Shkaqet e?


Për shkaqet e mundshme të nervit shiatik përfshijnë:

Pozicioni i pasaktë trupi;
dridhura;
jetese joaktiv dhe i ulur;
alergji;

sëmundjet e shtyllës kurrizore;
hipotermi;
sëmundje e sistemit nervor;
depozitat kripë;
lëndime të ndryshme;
dobësia e trashëguar nga disqe intervertebral dhe organeve kurrizor;
sëmundjeve infektive;
Faktori moshë;
tendosje të tepruar mbi marrëdhëniet;
rritur ngarkesën në shpinë.Metodat e diagnozës?


Radiculitis është një grup i simptomeve që tregojnë praninë e hapave në një nga rrënjët e palcës kurrizore.


Në përputhje me rrethanat, për diagnozën e saktë duhet të kryejë një sërë aktivitetesh, të cilat përfshijnë si në vijim:

përcaktojë simptomat (natyra dhe intensiteti i dhimbjes, kohëzgjatjen, shkeljet disponueshmërinë ndjeshmëri);
shqyrtim që na lejon për të përcaktuar fuqinë e muskujve dhe gamë të lëvizjeve;
Ekzaminimi neurologjike, e cila arrin në refleks ndjeshmëri dhe inspektimit aktiviteteve;
radiografi, përcakton shkallën e ndryshimeve degjenerative;
MRI, CT, rrënjët compression imazhit;
EMG tregon shkallën e dëmtimit të fibrave nervore.
Si për të marrë një sulm të mprehtë? ?


Nëse sulm kolateral i nervit shiatik ju nga shtëpia, ju duhet të prisni pak dhe pastaj ngadalë dhe me kujdes të marrë pozitën në të cilën dhimbja është më pak akute.


Me lehtësim ishias lumbosacral sjell një pozicion ulur me mbështetje në dorë.


Kur dhimbja bëhet i dobët ose të zhvillohet në të gjitha, ju mund të merrni deri ngadalë, përkulur mbi diçka.


Gjithashtu në drejtim të ndërtimit të mund të marrë nonsteroidal drogës anti-inflamator dhe analgjezik.


Shtrirë në shpinë të tij në një sipërfaqe të fortë, pak lakimi dhe heqjen këmbët.


Sulm akut i nervit shiatik zakonisht shkon nga vetë në regjim të rreptë të pajtueshmërisë.


Fig:. Përbëjë me radiculitis rekomanduara


Lehtësimi gels dhimbjes dhe ointments që përmbajnë ngrohjen, anti-inflamator dhe analgjezik agjentët.


Pas sulmit të një periudhë të shkurtër kohe për të shmangur qëndrim të gjatë në këmbë, aktivitetet fizike dhe pesha heqjen.


Mjeti më efektiv të nervit shiatik janë:

pilula dhe ointments në bazë ibuprofen;
pilula dhe ointments bazuar në Diclofenac;
comfrey vaj bazuar.Çfarë është një sindrom vertebrale vertebrale arterie? Find out në artikullin tonë.

Mund Akupunkturë trajtimin e osteoarthritis? Përgjigje këtu.


Rrezik nëse vыpryamlen lordosis mesit? Lexoni këtu.

Trajtimi i nervit shiatik?


Trajtojnë radiculitis ndaluar veten për shkak se disa metoda tradicionale të tilla si masazh, ngrohje të ndryshme dhe banjo, vetëm mund të përkeqësojnë situatën.


Zgjedhja e trajtimit varet nga shkaku i sëmundjes dhe ashpërsi.


Shumica e ekspertëve të emëruar stimuluesve biogenic, medikamente dhimbje, vitamina B dhe i bezdisshëm drogë lokale të veprimit.


Ndihmë gjithashtu i madh:

akupunkturë;
tërheqje;
Masazh të veçantë;
Trajtimi turistik spa-;
fizioterapi;
Magnetopuncture;
akupunkturë;
pharmacopuncture;
elektrike;
Ushtrimi;
Vakum dhe manipulim;
tërheqje të thatë dhe terapi lazer.
Për periudhën e trajtimit, ekspertët rekomandojnë të eliminuar lloje të ndryshme të ushtrojë për të neutralizuar kurrizore acarim rrënjë nervore.


Gjithashtu përdorimi efektiv i zonës së veçantë lumbosacral për fiksimin e saktë dhe shkarkimin e shpinë.


Parandalimi?


Parandalimi i nervit shiatik dhe osteoarthritis përfshin masat e mëposhtme:

forcim i të gjithë organizmit;
parandalimin e sëmundjeve infektive;
krijimin e kushteve më optimale dhe të sigurta të punës, duke marrë parasysh ngarkesën në shpinë;
parandaluar formimin dhe zhvillimin e scoliosis.Përveç kësaj, si masat parandaluese të rekomanduara lumbosacral masazh dhe qafë-supe departamentit, dhe të kryejnë ushtrime të përditshme gjimnastikor për të notuar.Kështu, duhet theksuar se dhimbje të nervit shiatik mund të jetë një rezultat i trajtimit të vetë-iniciuar të osteoarthritis ose në çdo pjesë të shtyllës kurrizore.


Ajo është squeezing ose pinching rrënjët rruaza mes të cilave ato ndodhen.


Shkaku compression mund të jenë lloje të ndryshme të lëndimeve tendosje, defekte në lindje, sëmundjet infektive, hipotermi, stresi, metabolizmi, jetese inaktive ose tepër aktiv, etj


Kjo sëmundje është më e lehtë për të parandaluar se sa për të trajtuar.


Mos harroni se është një masë për të gjithë, kështu që nuk e teproj atë me kujdes dhe të shikojnë shëndetin tuaj.


Video: Gjimnastikë me dhimbje prapa