Trajtimit të artritit reaktive, simptomat, shkaqet


Arthritis reaktive - sëmundje inflamatore purulent i nyjave, të cilat në shumicën e rasteve zhvillohet si pasojë e sëmundjeve infektive gastro - traktin e zorrëve, sistemit urinar dhe organet gjenitale. Në mënyrë tipike, artrit reaktive zhvillohet në 2-4 javë pas infeksionit, dhe e gjithë kjo kohë, infeksioni shkaktoi sëmundja mund të jetë në njerëz, por prania e tij nuk është konfirmuar asnjë simptomë.
Artrit më e zakonshme reaktive ndikon pjekur (afër 40 vjet) dhe të rinj (20 vjet) njerëzit. Zhvillimi i sëmundjes mund të paraprihet nga një infeksion i infeksioneve seksualisht të transmetueshme (klamidia, gonorre, etj). Përkundër faktit se infeksionet seksuale mund të shkaktojë një sëmundje edhe në gratë - ata marrin të sëmurë shumë më pak shpesh. Nëse dukuri e artritit reaktiv kontribuar infeksion ushqimore, norma e sëmundshmërisë në mesin e të dy gjinive pothuajse i njëjtë


Shkaqet e artritit reaktiv


Infeksioni hyjnë në trupin e njeriut mund të shkaktojë jo vetëm zhvillimin e sëmundjeve infektive, por goditi organe të ndryshme. Për shembull, gripi mund të japin komplikime në veshka; i lënduar fyt - zemra; dhe disa infeksione - nyjet (më shpesh një agjent shkaktar). Në shumicën e rasteve, infeksioni është i shoqëruar me organet gjenitale, dhimbje gjatë urinimit (gonorrea, klamidia) ose çrregullime të zorrëve (yersiniosis), por mund të ndodhë edhe me një mungesë të plotë të simptomave. Kjo është arsyeja pse përjashtimi ose konfirmimin e këtyre sëmundjeve në disa raste inspektimit të detyrueshëm infektive nevojshme, gjinekologu apo urologFormat e artritit reaktiv


Më të zakonshme janë dy forma të artritit reaktiv: Pas urogjenital akute apo infeksion zorrëve. Burrat në varg moshës nga 20 në 40 vjet më shpesh transmetimin seksual të sëmundjes, dhe shkaku më i zakonshëm i infeksioneve gjenitale janë të ndryshme. Si burrat dhe gratë, artrit mund të zhvillohet pas një infeksion zorrëve. Artritin reaktive janë shkaktuar nga inflamacion të përbashkët, e cila zhvillon pas infeksionit akut. Përkundër faktit se ka prova të mikroorganizmave në membranën synovial e pacientëve me artrit reaktiv, të gjitha alokimi përpjekjet e kulturave të përbashkëta fluide pasuksesshme

Simptomat e artritit reaktiv


Në e parë 2-4 javë, pacienti është vërejtur çrregullime të zorrëve, sëmundjet e frymëmarrjes, ose sëmundje, shumë të ngjashme me cystitis në fazën fillestare. Simptomat e mëtejme të artritit reaktiv është klasik dhe konvencionale ndahen në tre grupe:
- Membranat mukoze përflakur e syve (konjuktivit zhvillon) dhe më sy
- Ka dhimbje në nyje (të kufizuar aktivitetin e tyre, skuqje dhe ënjtje)
- Inflamacion i zhvilluar në zonën e urogjenital
Në shumicën e rasteve inflamacion fillestare ndodh në një të përbashkët, dhe pastaj sëmundja ndikon në qëllimet e përbashkëta të grupit. Manifestimet klinike të gamë reaktive arthritis nga monoartrit rastit dhe multi-tag sëmundje mjaft e vështirë.

Simptoma të përbashkëta përfshijnë: lodhje, rraskapitje, ethe. Ashpërsia e këtyre manifestimeve mund të jetë shumë e ulët dhe shumë i fortë. Kjo mund të jetë artrit ose olihoartrity asimetrike që kryesisht ndikojnë në pjesë e përparme apo nyje të mëdha gjymtyrë të ulët. Në sëmundje të rënda mund të jenë dhimbje në shpinë.
Lezionet e mukozës dhe lëkurës në të shumtën e rasteve janë ulcerat e vogla sipërfaqësore, të cilat janë më shpesh zhvillojnë në mukozës së bajamet, goja dhe penisi glans (Balanitis rrjet-formë). Po aq e rëndësishme është identifikimi i thembra të këmbëve, pëllëmbët e duarve dhe rreth thonjtë ashtuquajturat fshikëza (fshikëza kujton në pustular psoriasis). Disa herë ka lezione e sistemit nervor periferik dhe qëndror, pleurit, dhe komplikimet e ndryshme të zemrës - sosudys. Sistemi (shkelja e përcjelljeve atrioventricular, pamjaftueshmëri të aortës dhe aortytы).


Gjithashtu, kur artrit reaktive në disa raste, pas 7-14 ditë pas kontaktit seksual mund të ndodhë zhvillimin uretritin; artrit dhe konjuktivit zhvilluar vetëm disa javë.
Pezmatimi i syrit është shoqëruar me ndjesi të pakëndshme të rërës në njërin sy ose të dyja, ata rrinë së bashku, bëhet e kuqe dhe e dhimbshme. Një konjuktivit vogël inflamacion në shumicën e rasteve është e tyre. Megjithatë, një lezione të thella sytë - IRITO (uevyt akute mëparshëm) mund të ulet në mënyrë të konsiderueshme vizion. Prandaj, simptomat sy në kohën më të shkurtër të nevojshme për ta kthyer në një okulist

Diagnoza e artritit reaktiv


Sot, në mjekësinë moderne nuk ka analiza të vetme të veçantë që mund të konfirmojnë praninë e artritit reaktiv të njerëzve. Diagnoza pas mbledhjen dhe krahasimin e mëvonshme të të gjitha të dhënave.
Për të monitoruar trajtim, dhe të përcaktojë peshën e gjendjes për të sunduar nga sëmundje të tjera të mundshme, të kryejë analizat e gjakut. Në disa raste, kërkojnë gjinekolog detyrueshme inspektimit apo urolog dhe analiza relevante për këtë pjesë. Për të përjashtuar infeksionin e zorrëve janë fekal. X-rrezeve shpesh është shtënë kryqe

Trajtimi i artritit reaktiv


Trajtimi i artritit reaktiv është zakonisht një kohë mjaft të gjatë dhe në të shumtën e rasteve zgjat rreth gjashtë muaj (ndonjëherë deri në gjashtë vjet). 30-40 ditë antibiotikët caktuar për lehtësim dhimbje është përdorur drogë anti-inflamator. Për trajtimin e infeksionit bakterial që shkaktohet artriti reaktiv, antibacterials përzgjedhur në bazë të infeksionit patogjen. Në të rënda lezione vaskulare shpenzojnë Kortikosteroidet injeksione direkt në vetë përbashkët përflakur.

Në shumicën e rasteve, artrit reaktiv trajtuar shumë mirë dhe kurrë nuk përsërit, por ende në disa raste ajo bëhet kronike apo transformohet në sëmundje të tjera reumatike.
Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. 2. përdhes Osteochondros