Pancreatitis Jet


Manifestimi pancreatitis reaktive lidhur me inflamacion që ndodh në indet e pankreasit. Ekspertët paralajmërojnë se edhe në qoftë se simptomat e pancreatitis janë të vogla dhe vetëm urth, dhe bloating vidryzhtsi, ata nuk duhet të injorohen. Qasje në kohë gastroenterologist mund të ndihmojë në parandalimin e zhvillimit të sëmundjeve të rrezikshme për jetën.

Arsyet pancreatitis reaktivePancreatitis Jet zhvillohet me shpejtësi, menjëherë pasi të hahet, duke siguruar efekt irrituese në mur stomak. Pankreasit sekreton sekret për tretje të zgjeruara të përmbajtjes stomak, por për shkak të ngushtimit apo bllokimin e enzimeve Strait fillojë të tretet gjëndër vetë.

Shkaqet kryesore të sëmundjes janë:

 • gastrit;

 • cholecystitis kronike;

 • duke ndryshuar dietën e zakonshme, konsumi i tepruar i yndyrore, skuqur dhe ushqimi me erëza;

 • ushqim të përhershëm junk ushqim;

 • abuzimi me alkoolin;

 • Konsumimi i pijeve të gazuara me sheqer;

 • pirja e duhanit;

 • mjekim pakontrolluar;

 • helmimi me ushqim;

 • të qëndrojë në një situatë stresues.


 • Simptomet e pancreatitis reaktive


  Tipari më i rëndësishëm i pancreatitis reaktive është dhimbje rajon subcostal. Intensiteti i dhimbjes aq e madhe që një person mund të bie të fikët. Pancreatitis shpesh e bën simptoma të ngjashme me sulm në zemër kur dhimbja është ndjerë nën teh shpatullën e majtë. Nëse keni format obstruktiv të formës prystupoobraznuyu dhimbje, dhimbje kronike jet pancreatitis në shkallë të ndryshme janë të pranishëm vazhdimisht. Sulmet e dhimbjes mund të shoqërohet me nauze, të vjella, diarre. Gjuha e pacientit është e mbuluar me film të trashë të bardhë, dhe mund të përjetojnë ethe, ul presionin e gjakut.

  Diagnoza përfundimtare e "pancreatitis reaktive" është vënë pas ultrazërit. Në praninë e sëmundjes vërejtur:

 • përhapur ose të rritur autoritetin vendor;

 • muret uschilnenist të pankreasit;

 • rënie të lehtë në echogenicity.


 • Trajtimi i pancreatitis reaktive


  Pyetja se si për të trajtuar pancreatitis reaktive është jashtëzakonisht i rëndësishëm. Pas sulmit mund të shkaktojë nekrozë e gjëndrës, formimin e cysts me përmbajtje purulent që paraqet një kërcënim jo vetëm për shëndetin, por edhe jeta e pacientit.

  Mjeku me pancreatitis zakonisht cakton:

 • anesthetics;

 • droga që eleminuar spazma e muskujve të lëmuar (antispasmodic), duke e ngushtuar kanal hequr;

 • duke reduktuar prodhimin e fshehtë - enzimat.


 • Një kusht i detyrueshëm në trajtimin dhe mirëmbajtjen e punës normale të pankreasit është një mënyrë e shëndetshme e jetës:

 • refuzimi i alkoolit dhe duhanit;

 • të ushqyerit e duhur.


 • Është gjithashtu e rëndësishme që procesi i të ngrënit është organizuar në mënyrë që njerëzit të hanë ushqime të vogla, por shpesh.

  Trajtimi i pancreatitis reaktive mund të kombinohet me përdorimin e mjeteve juridike popullore. Një mënyrë shumë efektive:

 • Pini një gjysmë gotë lëng përpara se të hahet patate të freskëta.

 • Pas vakt, pini një gotë të produkteve të qumështit.


 • Pranimi Kursi zgjat 2 javë. Pas një pauze 10-ditore, trajtimi duhet të përsëritet.
  Ndihmë e shkëlqyer në parandalimin dhe trajtimin e jet pancreatitis kronike kënaqur supë:

 • Për ta bërë atë, derdh një gotë drithëra parafinuar litër ujë të valë.

 • Duke sjellë në vlim për një tjetër 15 - 20 minuta të mbajë në ngrohje të ulët.

 • Insistojnë supë që rezulton dhe tensionuar një pije në një stomak bosh në mëngjes dhe në mbrëmje para se të shkojnë në shtrat një gjysmë gotë.


 • Kursi i trajtimit është 1 muaj.