Shkaqet reaktive artrit


Artritin reaktive - një sëmundje e rrezikshme që është nxitëse në natyrë. Nuk ka dëme të përbashkët, artrit manifestohet më shpesh nga fakti se trupi është i ekspozuar për të sulmuar infeksionet. Inflamacion i nyjave krejtësisht pa mikrobe, dmth pas infeksionit zgavrën e përbashkët është steril. Është e rëndësishme për të filluar për trajtimin e artritit, shkaqet e kësaj sëmundjeje mund të jenë të ndryshme. Shkakton kryesor i kësaj sëmundjeje është bakteret apo viruset rrezikshme. Arthritis mund të jetë shkaktuar nga prania e infeksionit urogjenital që është i lidhur më shpesh me klamidia, e cila parasitized rëndë qelizat në trupin e njeriut. Në rastin kur provokator kryesor i kësaj sëmundjeje janë lezione të traktit gastrointestinal, ndërsa agjentët kryesore infektive janë Salmonella, iersiniya, sigurisht, dizenteria bacilare. Rrallë janë rastet kur artrit reaktive manifestohet si rezultat i pranisë në infeksionit nasofaringeal trupit - fyt i lënduar apo grykët akute, agjentët kryesorë të këtyre sëmundjeve është pikërisht staphylococci, myktorycheskaya apo infeksion fungale, dhe natyrisht, streptokoket. Një nga faktorët kryesorë të cilët konsiderohen manifestime të artritit reaktiv është sindromi i kyçeve, pra është inflamacion asimetrik i nyjave të shumta (e prekur shpesh është nyje të mëdha). Pacienti fillon të ndjehen në të nyjeve dhe dhimbje e shurdhër dhemb që kanë aftësinë për të rritet më afër natës.


Gjatë lëvizja do të ndihet në vend të pakëndshme ndjenjë ngurtësi që rezulton nga rrjedhje akute mungesa e lëngjeve, manifestohet më akute kur joints janë në pushim. Gjithashtu, shenjat e inflamacionit që ndodh në nyje, ethe është, natyrisht, ënjtje në nyje prekura. Shumë shpesh mund të shfaqen dhimbje të pakëndshme në vendet ku lidhja është e nevojshme të muskujve, ligaments dhe tendons. Ato mund të shfaqen dhimbje mjaft të fortë në shpinë, veçanërisht të prekura rëndë pjesën e poshtme të shtyllës kurrizore. Shumë pacientë që vuajnë nga kjo sëmundje të pakëndshme, vuajnë nga fillimi i procesit inflamator që ndodh në krestsovo-çapokor përbashkët. Tregoni shkaqet e sëmundjes, simptomat mund të fillojë inflamacion të traktit urinar, dhimbje të forta në bark, dhe natyrisht, një çrregullim të fortë zorrëve. Kjo mund të ndodhë jo vetëm para, por edhe pas fillimit të sindromit të përbashkët. Mbi këtë bazë do të jetë mjaft e lehtë për të përcaktuar shkakun që shkaktoi sëmundjen, pasi vetëm pas eliminimi i plotë i shkaqeve mund të fillojnë trajtimin e artritit reaktiv. Në fund të fundit, në qoftë se nuk të eliminuar shkaqet e artritit, kurse të gjithë trajtimi është e padobishme. Artrit reaktive mund të shfaqet dhe inflamacion i mukozës së syve (konjuktivit është një rrezik), nuk është shpesh një ndjesi të fortë djegie në sy, marramendës tepruar fillon dhe zhvillon fotofobi. Nuk manifestohet rrallë jo vetëm lezione psoriatic në sipërfaqe të lëkurës, por edhe në thembra të këmbëve, të cilat vetëm përkeqëson sëmundjen tashmë të rënda. Një nga simptomë kryesore është në vijim - një rritje të mprehtë në temperaturën e trupit, e cila të sjellë poshtë pa antibiotikë dështon. Shpesh ka një rritje në temperaturën në fazën fillestare të sëmundjes, atëherë fillon të tregojë dobësi të gjithë trupin, jo rrallë vërejtur humbje peshe shpejtë. Sapo simptomat e para të pakëndshme apo shëndetësore fillon të përkeqësohet me shpejtësi, ju nuk mund të angazhohen në vetë-trajtim, si në këtë rast do të ndihmojë të hequr qafe të sëmundjes vetëm mjeku me përvojë. Pas një shqyrtimi të plotë të pacientit, specialist do të duhet për të përcaktuar shkakun e cila shkaktoi fillimin e zhvillimit të artritit reaktiv, dhe vetëm pas largimit të tij, të përshkruajnë trajtim.