Dhimbje të mprehta të barkut - të majtë të barkut, të drejtë, gjatë shtatzënisë


Dhimbje barku Sharp ishin gjithmonë e pakëndshme, kështu duke shkaktuar gjendja e keqe dhe parehati. Por shkaqet e Rize masë abdominale mund të variojnë nga çrregullime të butë dhe duke përfunduar me sëmundje të rënda të tilla si apendiksit ose të thyer-ulçerë shoqërohet dhimbje rizyamy dhe dhimbje barku.
Prandaj, paraqitja e dhimbje barku prerje për të gjetur shkaqet e tyre, vendndodhjen dhe intensitetin.Dhimbje të mprehtë në bark


Dhimbje barku të mprehtë mund të jetë rezultat i hahet ose pas jashtëqitje, si të gjithë mund të varet mbi të cilat sistemi i tretjes trupi vuan. Për shembull, në sëmundjet e dhimbjes ezofag ndodh prapa gjoksit apo në hapësirë ​​mezhlopatochnom. Prapa dhimbje mund të ndodhë gjatë gëlltitjes. Nëse një person mori pjesë në një sëmundje në stomak, atëherë nuk ka dhimbje në rajonin epigastrike dhe shpesh ndodh brenda 10-30 minuta pas ngrënies. Kur trupi është një sëmundje e duodenum, dhimbja shfaqet diku në një 15.2 orë pas një vakt.Kur inflamacion dhimbje të vogël zorrëve mprehtë ndodh pranë kërthizë dhe zakonisht me ushqim nuk është i lidhur. Inflamacion të zorrëve të mëdha karakterizohet nga dhimbje të barkut, i cili zakonisht shkon larg pas një lëvizje zorrë. Nëse ndezjen kaloi në zorrën e trashë, dhimbja ndodh në bigëzim dhe të përforcohet gjatë ose pas jashtëqitje.


Kur trupi i njeriut është të mëlçisë, dhimbja është zakonisht mungon, por nuk është një ndjenjë e shurdhim në sektor të sipërme të djathtë. Kur trupi është sëmundje fshikëz e tëmthit, atëherë ka një dhimbje të mprehtë në sektor e sipërme të djathtë. Në humbjen dhimbje pankreatik shtrihet nga e majta në kuadratin e djathtë e sipërme dhe i jep mbrapa.Dhimbje të mprehta të barkut në shtatzëni


Shpesh dhimbje të mprehta të barkut në gratë shtatzëna janë shenja të ndryshimit në trup. Dhe kjo është sidomos gjatë rritjes së mitrës dhe shtresa e saj muskulare. Por prania e mundur për dhimbje të mprehtë në prani të cystitis, dhe është më e zakonshme midis femra.


Në qoftë se një grua shtatzënë u gjakderdhje dhe dhimbje të forta, duhet të dorëzojë menjëherë mjekun ose telefononi një ambulancë. Në javët e para të shtatzënisë, këto simptome mund të tregojë mundësinë e shtatzënisë abort ose ektopike. Është e rëndësishme në manifestimet e para të këtyre simptomeve të kontaktoni gjinekologun tuaj, ose në shumicën e rasteve mbaron abort sayazytsilnym. Përveç kësaj, dhimbje të mprehtë në bark e një gruaje shtatzënë mund të flasim për infeksionet që mund të kalojnë për fëmijën.


Një vizitë në kohë të gjinekologu majtë dhe të djathtë diagnoza dhe trajtimi i nevojshëm do të parandaluar probleme të tilla dhe për të mbrojtur fëmijën e palindur.Dhimbje barku Sharp la


Periodikisht ankesa nga njerëzit në dhimbje të mprehtë në bark në të majtë. Natyrisht, shumë njerëz mund të duket se ky fenomen nuk merr rrezik për shëndetin e njeriut, por kjo nuk është kështu. Sigurisht, këto simptome mund të jenë rezultat i mirëmbajtjes pahijshme të jetës njerëzore, nëpërmjet stres të vazhdueshëm apo dietë, por mund të ketë probleme të pranishëm dhe të rënda shëndetësore. Prandaj mjeku Aktiviteti dorëzimin analizat dhe trajtimin e kërkuar nuk mund të shtyhet.


Për shembull, simptomat e dhimbje të barkut mund të ndodhë në shumë sëmundje, dhe simptomat mund të tregojë praninë e një diverkulita trupit. Por ajo mund të përjetojnë të përzier, të dridhura, temperaturë ose kapsllëk. Dhe në qoftë se ata ishin dhimbje të zgjatur, ju menjëherë duhet të konsultoheni me një specialist. Një tjetër arsye për dhimbje të mprehtë në bark në anën e majtë mund të jetë e shtyrë hernie. Dhe të mos humbasë një kombinim të tillë të simptomeve dhe përparimit të sëmundjes, mjeku duhet të duhet të shqyrtojë murin e mëparshëm barkut të pacientit.


Shpesh dhimbje në anën e majtë të barkut tek gratë ndodh kur cystitis. E saj karakteristike dhe është i shoqëruar me simptomat e urinim të shpeshtë dhe të dhimbshme apo edhe urinë të përzier me gjak. Por në qoftë se këto simptoma mungojnë, dhimbje në anën e majtë të barkut mund të tregojë inflamacion që zhvillon në mitër.Dhimbje të mprehtë në bark në të djathtë


Dhimbje të mprehtë në bark në anën e djathtë mund të flasim për humbjen e të cilave janë të vendosura në rajonin e duhur çapokor. Podvzdoshnaya zorrës së trashë është pjesa terminali të zorrëve të vogla dhe të zorrës së trashë seksionin fillestar, ku cecum, ngjitje seksion zorrës së trashë dhe shtojcën.


Një grua në dhimbje në anën e djathtë të barkut mund të ndodhë në të proceseve patologjike të ndryshme aparatit gjenital femëror, është e drejtë e askujt vezore, tubat fallopiane apo shtojca. Veç kësaj, dhimbje barku mund të shkaktuar nga rastin e caktuar zorrëve humbjen.


Por në qoftë se dhimbja rezulton nga dhimbje barku i veshkave, ata mund të japin ijë, të ulët mbrapa apo kofshët e brendshme. Si rezultat i problemeve gjinekologjike shpesh jep dhimbje në rektum ose mollaqe. Përveç kësaj, është e rëndësishme që të i kushtoj vëmendje të këtyre faktorëve të cilat ulin ose të rrisin dhimbjen.


 
R3r3r3143.