Dhimbje, djegie dhe dhimbje gjatë urinimit në të dy burrave dhe grave shkaku i sëmundjes
Nëse ka dhimbje gjatë urinimit, dhimbje, djegie ndjesi, ju duhet të dyshoni praninë e inflamacion të uretrës apo uretrës. Kjo sëmundje quhet uretriti dhe mjaft i përhapur në mesin e të dy burrave dhe grave.
Sëmundjet kryesore të shoqëruara me dhimbje në deurynatsyy (urinim):
Siklet dhimbje kur zbrazjes fshikëz tregon një infeksion të sistemit urogjenital. Klinika klasik përfshin tre simptomat kryesore:
kruarje apo djegie ndjesi në zonën gjenitale;


Dhimbje që ndodh gjatë urinimit;
thirrje e fortë për të zbrazët fshikëz.
Dhimbje gjatë urinimit në të dy burrat dhe gratë mund të jetë një simptomë e proceseve të ndryshme patologjike në mënyra mochevыvedenyya: uretriti, një inflamacion i tipit të prostatës e gurëve akute ose kronike, në gjëndër prostatës, prania e tumoreve në organet e traktit urinar, cystitis, e sigurt sëmundjet seksualisht të transmetueshme.
Dhimbja më e zakonshme gjatë urinimit të grave dhe burrave në:
Klamidia urogjenital;
Lezione honokkokom - gonorrea;

uretriti - inflamacion të uretrës;
Trichomoniasis, ose trichomoniasis (sidomos në gratë);
ureaplasmosis - një nga sëmundjet më të zakonshme të sferës seksuale;
prostatitis - inflamacion i prostatës;
cystitis - pezmatimi i fshikëzës;
Prania e gur në prostatë, urolithiasis.

Klamidia


Urinar Chlamydia ose urogjenital - infeksioni me shkarkimin veneriane, e cila ndodh si rezultat i shkatërrimit Chlamydia trachomatis (klamidia), traktit urinar dhe organet gjenitale. Një nga simptomat e klamidia janë dhimbje, djegie gjatë urinimit në burrat dhe gratë, por sëmundja mund të ndodhë pa simptoma. Rreziku kryesor për pacientët me klamidia është se në mungesë të trajtimit kohë ajo eventualisht mund të çojë në komplikacione tepër të rënda, të tilla si varfëri. Klamidia shpesh është diagnostikuar gjatë pacientët ankesat për mjekun në lidhje me efektet dhe jo sëmundja vetë. Nëse një person është diagnostikuar me "klamidia" trajtim duhet domosdoshmërisht të kalojnë nëpër të gjithë partnerët e tij seksuale.


Gonorre

Infeksion Honoreynaya shkaktuar nga një lloj i veçantë i baktereve - gonokoku gjini Neisseria. Kjo sëmundje veneriane transmetueshme gjatë marrëdhënieve seksuale. Objektet e dashuri gonorre janë organet e sistemit urogjenital me uroэpytelyya praninë dhe epitelit kolone, dmth uretrës, qafën e mitrës në femra, rektum në më të ulët konъyuktyva tretë dhe. Në gratë, gonorrea ndodh ose asimptomatike (70% e rasteve), ose të shoqëruar me një dëshirë të shpeshta të urinoj, dhimbje dhe djegie gjatë urinimit dhe shkarkesë nga organet gjenitale të brendshëm Muco-purulent dhe purulent lloji. Ndonjëherë gonorrea në gratë kanë dhimbje të forta dhe ënjtje e vulvë (buzë të papastra) si rezultat i inflamacionit në gonads. Shenja e gonorre mund të jenë dhimbje gjatë urinimit apo ndjesi djegie në meshkuj, me sëmundje të zgjatur - dhimbje pas urinimit.


Sëmundje kronike të mushkërive

Urolithiasis, ose urolithiasis, karakterizuar nga concretions në ndonjë nga organet e sistemit urogjenital. Kjo sëmundje njerëz të prirur të çdo gjinie dhe moshe prej fëmijës për pleqërie. Nëse formuar gurë në fshikëz, pacientët mund të ankohen për dhimbje gjatë urinimit ose lëvizje, radiating në organet gjenitale dhe të perineumit. Tipike për urolithiasis dhe nevojë shumë të shpeshta të zbrazët fshikëz spontanisht ndodh gjatë përpjekjeve fizike, të ecin, ndërsa lëkundje udhëtim. Kur deurynatsyy lumë mund papritmas të thahen (ndjenja e zbrazjes së plotë të fshikëzës nuk ndodh) dhe të shërohen vetëm pasi trupi i personit do të pranojë një tjetër pozicion - ". Sindromi i hedhjen" e ashtuquajtura


Uretriti

Simptomë kryesore është inflamacion dhimbje e uretrës - përhershëm ose ndodh vetëm gjatë urinimit dhe shkarkesë parregullt nga uretrës. Uretriti sëmurë dy burrat dhe gratë; dhimbje të vazhdueshme në uretrës gjatë urinimit dhe dhimbje në meshkujt mund të tregojë llojin e urethritis - kollikulit, inflamacion në farë gungë.
Simptomet e formave akute dhe kronike të uretriti është e ndryshme; në rastin e parë pacienti ndjen dhimbje të dhimbshme, mprehtë është ndjesi e dytë më djegie gjatë urinimit, shumë tolerant. Në çdo rast, kërkohet vizitë urgjente te mjeku, përndryshe infeksioni mund të përhapet në organe të tjera. Inflamacion Nezalechennoe e uretrës mund të mbi çojë kohë për prostatitis në meshkuj dhe inflamacion të organeve të ndryshme të brendshme riprodhuese në femra. Mjeku vendosur një diagnozë dhe të përshkruajnë trajtim individual të urethritis, bazuar në foto klinike dhe karakteristikat e pacientit.


Trichomoniasis


Trichomoniasis referohet përhapet veneriane sëmundje nga personi në person gjatë marrëdhënieve seksuale. Patogjenët sëmundje - parazitët Trichomoniasis, protozoare që jetojnë në fshikëza të prostatës dhe farës ose vaginë; Trichomonas depërtimit fillestar në trup është i shoqëruar me inflamacion të uretrës. Për gratë me inflamacion trichomoniasis karakteristikë e mitrës dhe vagina (vaginitis dhe cervicitin) dhe gjëndra që prodhojnë vaj mukusit. Dhimbje, dhimbje gjatë urinimit në meshkujt mund të tregojë uretritin dhe prostatitis.

Trajtimi i trichomoniasis është kryer me përdorimin e drogës antibacterial dhe caktuar domosdoshmërisht për të gjithë partnerët seksualë, edhe në qoftë se testet laboratorike nuk tregojnë praninë e menjëhershëm të Trichomonas.

Prostatitis

Prostatitis prek vetëm meshkujt (zakonisht 20-50 vjet), e është e shprehur në inflamacion dhe ënjtje të indeve të prostatës dhe është një nga sëmundjet më të zakonshme të fushës moderne urological. Zhvillimi i inflamacion të prostatës janë të ndikuara fuqishëm nga infeksionet e ndryshme të pranishme në trup, ose të kryera në të kaluarën: klamidia, ureaplasmosis, mycoplasmosis; Infeksioni shkaktohet nga gonokoku, Trichomonas, virusi herpes; humbjen kërpudhat Candida.

Për prostatitis karakterizohet nga dhimbje gjatë urinimit në meshkuj, si dhe yrradyyruscheho dhimbje karakter të ndritshme të përhershëm ose paroksizmal, të cilat mund të japin scrotum (gjithnjë e më të drejtë) në bigëzim, madje kthehet në kryqe. Kjo është për shkak se shanset e prostatës shumë fibrave nervore në të gjithë zonën e legenit, në të cilat impulset dhimbje dhe transmetuar. Intensiteti i dhimbjes ndryshon nga siklet të butë ndaj sulmeve të dhimbshme, nuk i japin gjumë. Forcimi apo dobësimin dhimbje mund të ndodhë në qoftë se një njeri i përmbahet nga marrëdhëniet seksuale, ose, anasjelltas, tregon aktivitet të lartë seksual; gjatë dhe pas derdhje, ndërsa deurynatsyy.


Cystitis

Pezmatimi i fshikëzës apo cystitis, është një nga vendet e para në frekuencën e inflamacionet të sistemit urogjenital. Shumica dërrmuese e pacientëve me cystitis - gra, burra, kjo sëmundje është shumë e rrallë. Foto klinike të fazës akute përfshin si karakteristika kryesore, dhimbje gjatë urinimit te femrat, dhimbje në bark të ulët; Testet laboratorike tregojnë praninë e papastërtive në pleh urinës. Si rritet sëmundje dhimbje dhe bëhet gati të vazhdueshme, të cilat në disa raste (sidomos në fëmijëri) çon në mosmbajtjeje.


Candidiasis

Candidiasis apo mëllenjë - një infeksion fungale, sidomos acarim dukshme dhe kruarje (nganjëherë pakufizuar) në zonën gjenitale. Kruarje të vazhdueshme depletes pacientin, dhe në disa raste edhe shkakton shtetet neurotike. Mur vaginale dhe Labia bëhet dhimbje fryrë, është prania e shkarkimit të rënda të bardhë, nuk ka erë, me sa duket e ngjashme me atë më bëni qumësht - kështu emrin e dytë e sëmundjes. Nëse nisur candidiasis mund të përjetojnë dhimbje gjatë marrëdhënieve, dhimbje dhe djegie gjatë urinimit në femra.

A nuk e besojnë mëllenjë thjesht "femërore" sëmundje. Në burra, ka pasur edhe raste të candidiasis në shumicën asimptomatik; Në qoftë se shenjat klinike janë të pranishme, ato janë të ngjashme me femra: kruarje vulvë, skuqje dhe ënjtje të butë, shfaqjen e shkarkimit të bardhë, ndonjëherë - dhimbje gjatë urinimit. Nga candidiasis trajtohen zakonisht burra dhe gra.
Ekspertët, të cilat duhet të trajtohen me të fortë dhimbje, kruarje, pirja e duhanit, dhimbje ose siklet në burra apo gra gjatë urinimit:
Urolog.

Andrologist.
Gjinekolog.
Sëmundjet veneriane.
Vetëm një mjek i simptomet tuaja të përcaktuar shkakun dhe të përshkruajnë trajtim. Urinim të dhimbshme nuk duhet lënë pa vëmendje. Sëmundjet infektive më veneriane, Urological dhe sferë gjinekologjik është diagnostikuar me sukses dhe të trajtohen.