Zhvillimi dhe simptomat e lëkurës celuliti


Sot ne do të diskutuar temën e zhvillimit dhe simptomat e celulitit lëkurës. Gratë që janë mbipeshë janë më të theksuara celulitin zakonisht (por në një celulitin shumë i dobët të pakta dhe madje nganjëherë ka). Por opsioni më i pafavorshëm - shpeshtë dietë të rreptë e ndjekur nga fituar peshë të shpejtë.
Të kontribuojë në zhvillimin e celulitit:
• mënyrë jetese i ulur dhe mungesa e ushtrimit, mungesa e tonin e muskujve;
• veshur këpucë të pakëndshme dhe veshje të shtrënguar. Zgjatur veshur këpucë të ngushta me këmbë, corsets, rripa të shtrënguar, xhinse, të çon Slinky ndaj çrregullimeve të qarkullimit të gjakut, me të gjitha pasojat që rrjedhin;


• të ushqyerit e dobët;
• stresi, lodhje kronike, theksojnë sistemin nervor;
• zakone të këqija (pirja e duhanit, alkoolit);
• Ndryshimet mbipeshë dhe papritur në peshë.

Përveç kësaj, shkaqet e celulitit janë:
• predispozitë gjenetike. Tendenca për të physique celulitin dhe karakteristika janë transmetuar përmes linjës femërore.
• Ndryshimet e moshës. Me moshën, lëkura humbet elasticitetin, limfatike - dhe qarkullimi i gjakut të përkeqësohet, duke krijuar pereduyazyka për zhvillimin e celulitit.
• ndryshimet hormonale. Kur çrregullime hormonale, dhe pas lindjes së fëmijës së parë dhe gjatë menopauzës rrit shfaqjen yyazytsirnist dhe forcimin e celulitit;

• rënë funksion tiroide, shkaktojnë pankreasit, rrjedhjen e gjakut në indet dhjamor, metabolike dhe me ujë kripë metabolizmin. Siç mund ta shikoni, jo të gjitha shkaqet mund të eliminohet. Pra, edhe parandalimi më i mirë nuk do të garantojë 100 për qind të parandaluar celulitin. Por ju mund të pezullojë zhvillimin e saj, në një farë mase, të qetë parregullsitë e lëkurës.
• Hani racionale. Mos abuzimi i ushqimeve të larta në yndyrë dhe kimike aditivëve janë substanca toksike.

• Të heqë dorë nga zakone të këqija.
• Mbani aktiv. Më të ecin, lëvizje, duke bërë gjimnastikë dhe masazh.

Si ju dhe masazh dhe trajtimet e ujit sugjeruara mund të dobësojnë zhvillimin e celulitit lëkurën të butë dhe paksa Ka pasur parregullsi të lëkurës. Masazh jep një efekt në indin yndyror nënlëkurës, duke parandaluar një rritje në ind lidhës, rritjen e metabolizmit dhe qarkullimit të gjakut, të përmirësojë qarkullimin limfatik në zonat e problemit. Ndoshta, përmes masazh, ju nuk mund të eliminuar celulitin. Por ju mund të mbështeteni në faktin se paraqitja e zonave problematike të përmirësuar në mënyrë të konsiderueshme. Kaloni celulitit masazh 3 herë në javë. Ju do të shihni një efekt të dukshëm tashmë pas 7-8 seancave. Por nuk do të ndalemi këtu.


Kaloni të paktën 15 procedura, atëherë efekti do të jetë maksimalisht për të shmangur zhvillimin e celulitit. Masazh duke përdorur mjaltë dhe dëshira - vaj aromatike. Honey jo vetëm të japë lëkurës ajo përmban biologjikisht substanca aktive, por gjithashtu absorbuar toksina do të sjellë ato nga trupi. Aplikoni mjaltin në lëvizjet e dorës dhe shpërndarjen e tij në të gjithë zonën e trajtuar. Pastaj duart e tij fort në trup (por jo të shtypni vështirë të mos shkelin microcirculation e substancave dhe të mos dëmtojë kapilarët) dhe ashpër lot. Jenë të përgatitur për faktin se masazh mjaltë - procedurë shumë e dhimbshme. Shpenzojnë atë jo më shumë se 5-10 minuta në një fushë. Ju gjithashtu mund të përdorni masazh jo-tradicionale me gur avokado. Masazh zonën e saj të problemit në një lëvizje rrethore.


Ju mund të rrisë efektivitetin e masazh, kombinuar kjo me trajtimin dush, një dush të ftohtë apo dush. Lavazheve vagjinore rrisin elasticitetin e lëkurës tuaj, zgjerojnë enët e gjakut, të përmirësojë qarkullimin e gjakut dhe pengon shfaqjen e celulitit. Përdorni recetave mëposhtme të banjot anti-celulitit, të cilat kontribuojnë në rritjen e qarkullimit të gjakut, kanë një efekt të mirë tonik, të ndihmojë në eliminimin e lëngjeve të tepërta nga trupi. Merrni një dush 1-2 herë në javë për 15-20 minuta. Vini re se temperatura e ujit nuk duhet të kalojë 37 °.


• Aromabaths. Nga 1 tbsp. l. vaj ulliri, shtoni 2-3 pika e portokalli, rozmarinë, vaj dëllinjë ose vaj barbarozë. Pastaj derdh përzierje në ujë dhe përziej mirë.
• Banja me carangth (një emër tjetër - gjemb gomari, gomar gjemb). 15 in. l. bimeve të thata carangth pour 1 litër ujë të vluar dhe le të qëndrojë 30 minuta. Pastaj tendosje dhe derdh në vaskë.
• dush Honey. Shkrihet 100 g mjaltë në 500 ml ujë të ngrohtë dhe pour përzierje në banjë.
• Banja me kripë deti dhe vajra aromatike. Merrni 1 pikë vaj livando, 2 pika vaj grejpfrut, 1 pikë vaj selvi dhe të shpërndarë në 250 g kripë. Hidh përzierje në ujë, shtypur në banjo. Gjithashtu, ju mund të dëshironi vorbullat (Jacuzzi), në të cilin ndikimi i ujit dhe substancave të tretura të kombinuara me avionët fuqishme të masazh me ujë.