Pushim zemrën - Shkaqet, Simptomet, Trajtimi


Këputje e zemrës - Integriteti është thyer muret e zemrës. Në mënyrë tipike, një sulm në zemër ndodh gjatë javëve të para mbas parë dalë infarkt miokardi. Miokardi ka ndodhur në mënyrë të përsëritur, rrallë përfundon një sulm në zemër. Kjo është për shkak të faktit se mbresë që rezulton nga një sulm i mëparshëm në zemër, rezistent ndaj mangësi oksigjen (ishemi, hipoksi).
Pacientët në moshë të re janë më pak gjasa për të thyer zemrën, ndryshe nga të moshuarit. Ju mund të zgjidhni të brendshëm (në të cilën muskujve hendeku papilare dhe Septumi interventricular), të jashtëm dhe sulm të jashtëm në zemër, e cila mund të ndahet në 3 lloje:


- Lloji i parë është karakterizuar nga një hendek si slits të ngushtë, e cila ka avantazh të pjerrta. Ndodh kur një atherosclerosis rënda të sëmundjeve koronare arterie koronare dhe akute.
- Lloji i dytë është shkaktuar nga thyerje gjatë lizës. Në këtë rast, ju mund të vëzhgojnë shumë ose më pak interval të gjatë mes sëmundje arterie koronare dhe tamponade kardiak.
- Lloji i tretë është e karakterizuar nga një zemre në qendër të aneurysm akut. Nuk është sëmundje e hershme koronare arterie.
Ju gjithashtu mund të zgjidhni atak në zemër afatshkurtër dhe aktuale të ngadaltë, duke çuar në një përkeqësim gradual të pacientit.

Thyerje të plotë të zemrës që karakterizohet nga fakti se dëmtimi zgjatet në thellësi. Këputje paplotë shoqëruar nga dëmtime të muskujve kardiak sesa në thellësi, në zhvillimin e mëtejshëm të aneurysms.
Këputje e zemrës aortës karakterizuar nga shtresa shtresëzim të aortës për shkak të faktit se gjaku rrjedh në mes të mureve. Nuk është shpesh një boshllëk zemër valvul për shkak të një sëmundje apo lëndim.

Shkakton një sulm në zemër


Shkaku i sulmit të hershme në zemër është infarkt miokardi. Pavarësisht nga gjinia, një sulm në zemër mund të ndodhë për të gjithë. Megjithatë, ne e dimë se gratë janë më të prirur për sulm në zemër sesa meshkujt. Në thelb ekzistojnë boshllëqe në zemër primar incidenti infarkt miokardi. Përsëritet ndodhin rrallë. Kjo është për shkak të faktit që personat të cilët më parë kishin një atak në zemër, ndryshimet formuar fibrotike në qarkullim miokardit dhe kolateralit që të parandaluar një sulm në zemër.

Lezione të thella dhe të gjera ndodhin kur transmulyarnom infarkt miokardi. Shumë shpesh shkatërrimi të madh transmulyarnыe e muskulit të zemrës që çon në një sulm në zemër.
Një zemër që ndodh për shkak të presionit të lartë të gjakut është e diskutueshme sot. Ka ekspertë të cilët argumentojnë se yyazytsirnist. Megjithatë, disa argumentojnë se pacientët të cilët kanë hipertension, në të cilën nuk reduktuara dyastolychskoe presionin e gjakut (faza akute e infarkt miokardi) prirur për një sulm në zemër.

Ka të dhëna që tregojnë një sulm në zemër ndodh në 58-100% e pacientëve me tension të lartë të diastolic. Për këtë arsye, ilaçe të miokardit esenciale që ulin tensionin e gjakut, duke ulur ngarkesën në miokardit dhe po përshpejton shërimin e muskulit të zemrës (plagët formuar).
Në rastin e çrregullimeve të stresit mendor dhe fizik të pushimit të rreptë krevat, sidomos gjatë periudhës së infarkt akut të miokardit, si thyerje të mundshme të zemrës. Në javët e para pas ngjarjes së sulmit në zemër, kur pacientët të fillojnë të ecin, hap për të kapërcyer ngarkesën në zemra dëmtuar fillon të rritet. Është vërtetuar se ka raste kur një sulm në zemër ndodh kur rozyazyka afërmit dhe madje edhe në gjumin e tij.

Në rast të hospitalizimit afatgjatë fund me një sulm në zemër, e cila që nga fillimi ka qenë më shumë se 24 orë, mund të shkaktojë një sulm në zemër, edhe kur transportonin një pacient. Gjithashtu në agjentët e pritjes fund trombolitik që nxisin shpërbërjen e trombo mund të thyejnë zemrën. Në rast të plotësimit të hershme, rrjedhjen e gjakut koronare është restauruar shpejt, kështu që vdekja e një sulmi në zemër ndodh në raste të rralla.
Kur administrohet hormonet anti-inflamator dhe ndalimin e formimit mbresë në pjesën e dëmtuar të miokardit, që rezultojnë yyazytsirnist një sulm në zemër është shumë e lartë.

Një zemër e frikës mund të ndodhë edhe në një person tërësisht të shëndetshëm. Kjo është për shkak të faktit se në rast emergjence nën presionin e frikës rrahje zemre gjallëron dhe fluksit të gjakut në muskujt rritet. Prodhuar shumë adrenalin dhe ka pasur dridhje ventricular nuk i lejon ata që të pompimit të gjakut, duke shkaktuar vdekja ndodh.
Zemra aortës këputje mund të ndodhë vetëm kur të brendshme ystonchylas elastike membrana, duke formuar hapësirat, të cilat rrjedh gjak. Në mënyrë tipike, muret ndarëse fatale.

Pushim zemra valvula mund të rezultojë nga trauma e gjoksit, ose endokardit infektiv. Rrallë ndodh në rast të dështimit akut të zemrës.

Simptomat sulm në zemër


Në periudhën e predrazrыvnom mund të vëzhgojnë dhimbje të forta në zemër, radiating në mes të xhades blades, e cila nuk është e ndaluar nga nitroglicerinës dhe analgesics narkotike (morfinë).
Shoku simptomë shkaktuar tamponade kardiak, do të rritet me shpejtësi (ul presionin e gjakut, humbja e vetëdijes, pulsin e dobët, djersën ftohtë lagësht duket). Në elektrokardiogramë mund të regjistroheni intervalet e mëposhtme ST rritet dhe më të thella QS patologjike dhëmb në të paktën 2 të çon. Kjo sugjeron zgjerimin faqen plagë dhe pas një sulm në zemër.

Një zemër e shoqëruar klinikisht nga një rënie e mprehtë në presionin e gjakut në venoz të lartë, venat bymehet. Këto ndryshime tregojnë zhvillimin e nyjore apo sinus bradycardia.
Këputje të zemrës mund të jetë i ngadalshëm, dhe ndoshta një herë. Në mënyrë tipike, kjo shpesh lind nga fakti se tamponade kardiak është i shpejtë ndalesa e rrjedhjes së gjakut. Pacienti papritmas humb vetëdijen, cianozë shqiptohet - lëkura bëhet gri-blu në trung e sipërme dhe fytyrë. Venat e qafës bymehet qafën konsiderueshme të trashë. Panairi tone përgjuar ngrohtë. Presioni i gjakut dhe pulsi zhduken. Pas 1 minutë ndalesa frymë. Në elektrokardiogramë është ritmi i regjistruar gabim që shkon në asystole (arrest të plotë kardiak).

Këputje Slow mund të ndodhë brenda ditësh apo orësh. Kjo është për shkak të madhësisë së hendekut përmes së cilës do të rrjedhin gjak në cipë e zemrës. Kështu ka dhimbje intensive që nuk është ankoruar analgesics narkotike dhe nitroglycerin. Dhimbja zakonisht dobësohet dhe periodikisht do të rritet vetë, atëherë dobësohet dhe kështu me radhë.
Lëkura bëhet gri, dhe pacienti është i mbuluar me djersë ngjitet ftohtë. Impuls të pranishëm dobët dhe aritmia. Gjithashtu, më të ulët (diastolic) presioni i aftë për të arritur zero lart (gjak) do të jetë shumë e ulët. Nëse hendeku ndaluar (trombo formuar) është për këtë arsye simptomat do të zvogëlohet, stabilizimin e tensionit të gjakut. Në kardiogramë mund të regjistrohen ndryshime identike shkëputjen e papritur të zemrës.
Pavarësisht zhvillimit të ngadalshëm të një sulmi në zemër, shpesh vjen vdekja. Por në rast se cipë e zemrës planifikuar birë dhe ndërhyrje urgjente kirurgjikale, pacientët mund të mbijetojë.
Kur ju thyejnë infarkt ventricular septal papritmas shfaqet nekupyruemaya dhimbje. Fillon të zhvillohet shoku kardiogjenik, ku tensioni i gjakut bie, ka djersën ngjitës të ftohtë, lëkura bëhet hije cyanotic, vetëdija është e humbur.
Në rast të thyer barrierat mes ventricles, venat e qafës bymehet, rritje në madhësinë e mëlçisë, kur ju klikoni mbi atë ka dhimbje, atëherë formuar ënjtje të këmbëve dhe këmbë të ulët. Zakonisht fatale.

Kur ju thyejnë muskujt papilare formua shpejt edemë pulmonare. Në këtë rast ajo është pothuajse e pamundur për të shpëtuar pacientin dhe duke pasur simptomat e mëposhtme:
- Rinovohet ashpër nekupyruemaya dhimbje në miokardit;
- Shoku fast-paced (pika e presionit të gjakut, humbja e vetëdijes, pulsin e dobët e parë, atëherë plotësisht zhduket);
- Shortness fortë fryma, e cila gradualisht kthehet në një sulm astmë;
- Peshtyn departamentin gëlbazë (i lehtë), rozë.
Kur ju thyejnë aortës së zemrës mund të shihet pas simptomave, në varësi të vendndodhjes dhe llojin e këputje:

- Ndonjë dëmtimi aortës, dhimbje ndodh pas gjoksit ose në fushën ndërqelizor. Nëse Intima ruptured, e shpime dhimbje, akute, e padurueshme;
- Kur ju thyejnë dhimbje barku aortës ndodh në bark dhe mund të rrezatojë në ijë, prapa;
- Nëse shpërthyer Intima, ju mund të rrisë presionin arterial () e cila normalizuar pa marrë ndonjë drogë.
Simptoma të përbashkëta janë: mungesa e pulsin në gjymtyrëve të ulëta, vjellje, hiccups, vjellje, marramendje, dobësi doli ashpër.

Një trajtim zemra


Në mënyrë që të zhvillojnë masa efektive për të parandaluar një sulm në zemër, ju keni nevojë për një qasje diferencial për trajtimin e sulmeve të zemrës në çdo fazë të sëmundjes. Roli kryesor në trajtimin luan një diagnozë të saktë dhe të hershme, eliminimin në kohë të pamjaftueshmërisë koronare.
Është e nevojshme për të mbrojtur pacientin nga kushte të favorshme për rritjen e pranisë së presionit intraventricular të sëmundjes hypertensive. Gjithashtu diagnozë të saktë dhe në kohë lejon për trajtim të suksesshëm kirurgjikale. Në raste të tilla, të kryer perykardyotsentez dhe kateteri intravenoz. Kirurgjisë duhet të çojë në restaurimin e rrjedhjes së gjakut, duke eliminuar hendekun.

Nëse është e nevojshme, koronohrafyyu mund të kryejë jo vetëm në një laborator të veçantë, por edhe në sallën e operacionit. Në mënyrë për të rivendosur funksionin e barkushe të majtë duke përdorur mbështetjen mekanike të qarkullimit të gjakut. Gjithashtu qese rreth zemrës është hequr me një lëng të akumuluar gjilpërë (perykardyotsentez).
Në disa raste, ndërhyrja e suksesshme kirurgjikale kryhet në një këputje e brendshëm të zemrës. Mbylle defekt ventricular septal ose protezuyut i ngjashëm me mitër valve. Kirurgjisë mund të arrijë një rezultat të favorshëm, sidomos gjatë një muaji pas periudhës akute. Megjithatë, jo të gjithë pacientët mund të mbijetojë në këtë pikë, dhe për këtë arsye janë të caktuar individualisht për çdo kombinim të ndryshme të drogës dhe drogës pa.

Kaloni kirurgji si të hapur të zemrës - qepur boshllëk në një substrate të veçantë. Në një copë toke të mbyllur transaksion instaluar. Gjithashtu protezuyut valve i ngjashëm me mitër, të kryejë koronare marrje ryshfeti arterie anashkalojë, aneurizëm zonë hequr, hiqni pjesën e sipërme të vendit thyer zemrat, dhe në disa raste të kryer transplantim.
Në dekompensimi moderuar të rënda emërohet për të trajtuar glycosides kardiake dhe diuretics. Por kjo nuk është e mjaftueshme, kur shprehur nga e majta në të Shunting djathtë të gjakut ose regurgitation rëndësishëm mitrale.

Për të luftuar këtë fenomen duke përdorur Vasodilators periferike. Kështu, rezistenca është reduktuar emetimet dhe të reduktuar regurgitation e gjakut duke rritur prodhimit të zemrës. Për efekt më të madh të nevojshme për të zgjedhur drogë që ndikojnë në pjesë kryesisht arterial e shtratit të enëve të gjakut (nitroprusside natriumi, fentolamine).
Nëse hipertension i rëndë ndodh me vështirësi, e Vasodilators periferike kombinuar me agjentin fortë inotropic. Nëse, megjithatë, kjo terapi nuk është efektive, të përdorë kontropulsatsyy (qarkullimin ndihmëse).

Trajtimi i sulmit të jashtëm në zemër të vërtetë nuk ka efekt.