Zgjidhja për gargarë


Zgjidhje për gargling - është mjete shumë efektive popullore për lehtësimin e ënjtje membrana e fytit, dezinfektim fyt. Ato japin ndihmesë në kryerjen e gëlbazë. Zgjidhje bazuar janë produkte shumë në dispozicion, të cilat janë në çdo shtëpi: sode, jod dhe kripë. Ju mund të bëni një zgjidhje të bazuar në Calendula. Çdo recetë është e ndryshme nga karakteristika të tjera të bukur, si ne të përshkruar në detaje në lidhje me secilin prej tyre.
Salt zgjidhje
Ka disa zgjidhje kripur recetë për pije në fyt. Ato mund të ndryshojnë në përbërje, të tilla si shtesa apo jo. Ky mjet është bërë nga një kripë mund të përdoret si parandalim. Për ta bërë këtë, të shpërndajë 1 lugë çaji kripë në dy gota me ujë të valë. Gargarë nevojë për zgjidhje vetëm të nxehtë.


Një zgjidhje më e koncentruar me dy teaspoons e kripë deti në një gotë me ujë të zier, e rekomanduar për njerëzit që kanë për të shpenzuar shumë kohë në zona shumë pluhur.
Salt zgjidhje për gargarë me aditivëve që përdoren për lehtësimin inflamacion, gojën dezinfektimin dhe fytin. Për ta bërë këtë ilaç popullore, ju duhet:

 • 1 s. kripë l;

 • 1 ch. L. sode;

 • 1 tbsp. ngrohtë ujë të zier;

 • 4 pika jod.


 • Ky mjet do të ndihmojë të zbutur fyt, ngjirurit e zërit dhe për të hequr pjesërisht të hequr dhimbjen.

  Sode zgjidhje
  Më e lehtë sode zgjidhje recetë drogës për gargling - është që të shpërndajë një lugë çaji sode buke në një gotë të ngrohtë zier me ujë. Kjo zgjidhje duhet të gargarë me jo më shumë se 4 herë në ditë, përndryshe ajo mund të dëmtojnë mukozën e laring.
  Nëse ju shtoni disa pika të zgjidhje sode e jodit, mjet mund të përdoret si një dezinfektues në sëmundjet infektive dhe virale.
  Zgjidhja yodynola
  Yodynola solucion për gargling është efektive agjent antiseptik dhe anti-inflamator. Yodynol është një zgjidhje bazë uji i jod kalium dhe polivinil jodur. Ilaç popullore ka një ngjyrë të verdhë dhe aromë të talentuar të jodit. Në mënyrë që të përgatisin një zgjidhje për shpëlarje, duhet të marrë të ngrohtë ujë të zier dhe ngadalë shtoni atë yodynol derisa uji do të bëhet të verdhë. Fyt pije zgjidhje tri herë në ditë. Nëse sëmundja është e shoqëruar me dhimbje të forta, atëherë ju mund të kryejë procedurën e më shpesh.

  Një zgjidhje e Calendula
  Solucion kumak përdoret për gargling në pectoris, si edhe vetë bimore përmban vaj esencial, e cila ka efektin e antibiotik. Për të bërë zgjidhje, pour 2 lugë të thata Calendula një filxhan ujë të vluar, prisni 15 minuta, pastaj tendosje të lëngshme. Para se të aplikoni tretësirë ​​të ndezur dhe të ngrohjes.
  Zgjidhja chlorhexidine
  Chlorhexidine drogës ka antibacterial dhe pronat antivirale, si zgjidhje chlorhexidine është përdorur me sukses për gargling. Për një procedurë duhet të përdoret 10-15 ml. Ilaçe në çdo rast nuk mund të gëlltisë. Nëse kjo ndodh, ju duhet menjëherë të marrë 10 tableta të aktivizuar qymyr druri zezë dhe kërkon atë shumë ujë, si chlorhexidine ka për qëllim vetëm për përdorim lokal.