Qumështi i përdorur në mjekësinë popullore


Qumështi i përdorur në mjekësinë popullore është shumë e rëndësishme, sidomos në moshën tonë të mjedisit të ndotur, si dhe në teori, ne nuk mund të konsiderohet e shëndetshme. Prandaj, Qumësht përdorur që nga kohërat e lashta për të trajtuar sëmundjet më të rënda. Në njerëz, nën ndikimin e faktorëve negative shfaqen miliarda qelizave me membranat dëmtuar. Kjo është, ata janë të sëmurë dhe duhet të trajtohen.

Celular shell nuk është vetëm një pengesë mekanike që ndan një qelizë nga një tjetër të njëjtë, ajo merr frymë, është e përfshirë në metabolizmin, duke penguar kalimin në qelizë llojeve të ndryshme të toksinave. Nëse muri qelizor është i sëmurë, ai përmban toksina gjakut depërtojnë qelizat. Ky është një lloj të ndryshme të kimikateve, alergeneve, metalet e rënda. Dhe përmes pėrshkueshmėrisė shkeljes së proteinave të murit qelizor, vitamina, ushqyesve nuk mund të merrni qelizat brenda. Një substancë e formuar në mes të tij, si rezultat i jetës nuk mund të kalojnë nëpër shell sëmurë. Kështu formon një rreth vicioz është informacioni thyer trupi është transmetuar nëpërmjet gjeneve nga brezi në brez, përkeqësimin pishinë gjen e kombit, popullit. Zhvillon sëmundjeve gjenetikisht të prirur: diabet, sëmundje të përbashkët, traktin gastrointestinal, etjKjo është restaurimi dhe mbrojtja e murit qelizor drejtuar përdorimin carangth në mjekësinë tradicionale. Qumësht përdorur me sukses për të mëlçisë dhe të traktit biliar, hepatit toksik, dehje drogës, chemo - dhe terapi rrezatimi, sëmundje të përbashkëta, psoriasis dhe shumë sëmundje të tjera.

Kryesor përbërës aktiv i Gjembi qumështit është silymarin, si edhe vajra esenciale dhe yndyrore, flavanoyidy, flavolynhlykanы, magnez, kalium, kalcium, zink, hikërror, mukusit, selen aromatic rrëshirë.


Produkti më e vlefshme është vaj rastoropshevoe, ajo ka antiulcer, эpytelyzyruyuschym, plagë shëruese, anti-inflamator, pronat hepatoprotective. Merr pjesë në procesin e detoxification mori trupin e substancave të dëmshme nga uji dhe ushqimi.

Konsideroni disa recetave përdorimin e carangth qumësht në mjekësinë popullore:
Kur hepatiti i etiologies ndryshme. Dy lugë fara grimcuar e carangth qumësht, derdh 05 litra ujë dhe kuzhinier deri deri në vykypyt ujit dy herë. Supë të marrë një lugë gjelle çdo orë, duke filluar nga ora 8 deri në 20 pm, pushim për dy javë dhe pastaj trajtimi duhet të përsëritet.

Për sekretim e toksinave, toksina, efektet e terapisë zgjatur të drogës. Pluhur të thatë milled, aplikoni një lugë çaji para ngrënies për gjysmë ore, deri në 4 herë në ditë me ujë, kursin e 40 ditë, një pushim për dy javë, atëherë sigurisht duhet të përsëritet regjim për gjashtë muaj.
Rrënjët e barit të thatë bluaj, të marrë dy lugë pour 500 ml ujë të vluar, të lënë gjatë natës, në mëngjes dhe të aplikojnë Express gjirit 150 ml tri herë gjatë ditës për gjysmë ore para ngrënies.
Sëmundje të mëlçisë në fëmijë: një lugë gjelle fara grimcuar nuk janë 200 pour qumësht të nxehtë dhe ta sjellë atë në vlim, të lënë gjatë natës në çiban mëngjes përsëri. Aplikoni 150-100 ml në orë para ngrënies.

Një masë profilaktike, në formën e pluhur grimcuar, carangth qumësht përdoret një lugë çaji një orë e gjysmë para se vakt mëngjes, larë poshtë me pak ujë për një muaj. Pastaj një pushim për një muaj dhe kështu gjatë gjithë vitit, me një mesatare prej rreth 600 gram për të gjithë kursin. Pastaj të marrë një pushim në çdo rast termi përcaktohet individualisht, mesatarisht, rreth një vit pas asaj sigurisht mund të përsëritet.
Çaj me qumësht gjemb gomari, pluhur Gjembi brewed si çaj. Në lidhje e një lugë çaji, derdh 200 ml ujë të vluar, gjysmë ikjen orë, pini gllënjka të vogla të 100 ml tri herë në ditë. Për gjysmë ore para një vakt, ju mund të shtoni një majë e karamele mente.

Vaj Rastorpshevoe, të përdorura në kozmetikë. Rubbed tij në fushat me probleme. Ju mund të aplikoni për vaj ushqimor për sallatë, e përdorur në pjekje, gatim sauces, gravies.
Sa e bukur nuk do të flasim për vetitë shëruese të carangth qumësht, aplikimi i saj ende ka Kundërindikimet: fëmijët nën moshën dy vjeç, shtatzënisë dhe laktacionit, në fazën e fundit të kesh, kolangiti akut, ënjtje të tëmthit, gurë përmbajnë kalcium, mëlçisë dhe dështimi i veshkave, alergji për carangth qumësht .


Prandaj, kur një sëmundje serioze para se të përdorim duke përdorur receta të mjekësisë tradicionale, të jetë i sigurt që të konsultoheni me mjekun tuaj.