Salmonellosis - Trajtimi


Salmonellosis - një grup i infeksioneve zorrëve të shkaktuara nga bakteriet salmonelës. Bakteret zgarë mund të jenë kafshët dhe njerëzit, por infeksioni mund të ndodhë jo vetëm nga kontakti direkt, por përmes objekteve, fruta pa i larë dhe perime.
Në mënyrë tipike, manifestimi i salmonellozave akute - një rritje të mprehtë në temperatura, të vjella, një shkelje e karrige. Megjithatë, ka raste dhe sëmundje asimptomatike.
Trajtimi i salmonellozave shtëpi mund të jetë me pëlqimin e një mjeku, në qoftë se gastrointestinal vend tyfoydnaya ose septike formë. Ai cakton drogë që eliminojnë simptomat dhe drogë për të vrarë salmonelës.


Për gastrointestinal formojnë simptomet në vijim:

 • të vjella;

 • të përzier;

 • ethe;

 • diarre;

 • uljen e presionit të gjakut;

 • dhimbje koke dhe dobësi e përgjithshme.


 • Për tyfoydnoy formuar simptoma të tjera:

 • në dy ditët e para mund të kenë simptomat e gastroenterit;

 • rritjen e dehje;

 • Ethet e zgjatur - deri në një muaj;

 • rritjen e organeve të brendshme - shpretkë dhe mëlçisë;

 • lëkurës në bark dhe gjoks mund të jetë i nxituar zbehtë rozë (vërejtur në një të tretën e pacientëve);

 • dhimbje të jetë e mundur të fytit dhe kollë.


 • Për septike formojnë simptomat më të rralla:

 • vatra purulent në organet;

 • ethe të zgjatur;

 • djersitje.


 • Trajtimi i salmonellozave gastrointestinal në shtëpi


  Në trajtimin e salmonellozave mund të përdorni çdo një metodë - ilaçe, ose kombinojnë atë me mjetet juridike popullore.
  Droga për trajtimin e salmonellosis
  Trajtimi me antibiotikë është i paefektshëm salmonellosis gastrointestinale, por forma septicemic dhe tyfoydnuyu tyre trajtohen me sukses. Megjithatë, kjo është kryer nën mbikëqyrje të rreptë mjekësore, për shkak se këto dy forma janë serioze dhe mund të kërkojë reanimim.

  Duke folur për trajtimin në shtëpi të formës gastrointestinal, ne mund të themi se mjekët rekomandojnë përdorimin e sorbents për detoxification e trupit:

 • enterosgel;

 • lyferan;

 • qymyr të bardhë;

 • smectite;

 • enterodez dhe të tjerët.


 • Të vjella, duke përsëritur 5-8 herë në ditë, ju duhet të kontaktoni ambulancë, sepse ajo mund të çojë në dehidratim.
  Për shkak të vjella të shpeshta dhe diarre, pacienti është rehydron përshkruar. Pluhur i holluar në ujë është përdorur në sasi të mëdha (të përcaktuara në udhëzimet) që trupi nuk obezvozhyvalsya.

  Në temperatura të larta mund të marrë çdo mjet të ngrohjes - ose kanë upsaryn Upsâ (në temperatura të larta).
  Mjete popullore Trajtimi - salmonellosis
  Në shtëpi me salmonellozave duhet të jetë klizmë hastroyntestynalnom me ujë të ngrohtë dhe të pastër në stomak për të ndihmuar trupin shpëtoj prej baktereve. Ata vendosen në stomak dhe zorrët dhe të lënë trupi shpejt, më shpejt të pushojë dehje.
  Trajtimi Tyfoydnoho dhe Salmonella septike
  Në sëmundje të rëndë marrë reanimacion. Nëse zhvilluar shoku toksik, atëherë pacienti është injektuar kortikosteroidet dhe zgjidhjet colloidal.

  Për organizëm kundërshtoi infeksionit, ajo është e ngopur me multivitamina dhe emërojë Methyluracilum.
  Në formën e pacientëve septike mund të kryejnë kirurgji salmonelës për të hequr lezione.
  Për të trajtuar këtë rast antibiotikët të cilat bakteret janë të ndjeshme në tyfoydnoy apo formë septike.

  Trajtimi i transportuesve salmonellosis


  Transportuesit e zgjatur e Salmonella hynolovыe përdorur drogë me prodigiozan. Në këtë rast antibiotikët nuk janë përdorur, sepse ata zgjasin sekretim i Salmonella.

  Ushqimi pas trajtimit të salmonellosis


  Ushqyerit pas trajtimit të salmonellozave pothuajse asnjë të ndryshme nga e zakonshme, përveç se për një javë nuk duhet të përfshihen në dietën e manave, fruta të papërpunuara dhe perimeve, si dhe produktet e qumështit. Për të rivendosur florën e zorrëve, është më mirë për të marrë probiotics, dhe jo produktet e qumështit, të cilat mund të shkaktojnë bloating dhe të mërzitur karrige.
  Turshi janë edhe më mirë, pasi ato mund të shkaktojnë fermentimi. Në periudhën e rehabilitimit është e dëshirueshme që të mos mbingarkoj traktit digjestiv e ushqimit të rëndë me vaj dhe erëza.

  Duke treguar supave të lehta, biskota dhe bagels, pure patate, mish i zier - është "i sigurt" ushqim për traktin digjestiv të rinj.