Seborrhea
Një nga sëmundjet më të zakonshme të lëkurës është i seborrhea me vaj dhe e thatë. Fjala rrjedh nga sebum Latine dhe rheo, që do të thotë "yndyrë" dhe "dosje". Sëmundja prek lëkurë të pasur me gjëndra dhjamor.
Shpesh seborrhea e fytyrës, lëkura folds, kokës. Në këtë sëmundje gjëndra dhjamor prodhon sebum tepërt, e cila, për më tepër, ka trajtuar përbërjen e gabuar dhe acide yndyrore të lira.
Ndonjëherë seborrhea me vaj dhe e thatë. Seborrhea me vaj shfaqet në pubertet dhe përfundon në 25-27 vjet, edhe pse 10 për qind e njerëzve seborrhea mund të mbetet për një jetë.


Shfaqja e seborrhea thatë zakonisht ndodh në fëmijët para pubertetit. Burrat e natyrshme në një formë të përzier të sëmundjes. Në fytyrë të shfaqet seborrhea me yndyrë me simptomat e saj, dhe në lëkurën e kokës - shenja të seborrhea thatë.
Shkaqet
Arsyeja e saktë që shkaktoi seborrhea thatë dhe me vaj, shkenca nuk është e njohur. Teorikisht, sensibilitet të sëmundjes për shkak të faktorëve gjenetik.
Ankth emocional, stresi, distonia vegjetative - në këtë mënyrë zhvillimin e seborrhea me vaj. Kanë një rol dhe endokrine çrregullime të rëndësishme që lidhen me bilancin pahijshme e meshkuj dhe hormoneve femërore, estrogjenit dhe nivelet e reduktuara të niveleve të larta të androgens.

Kur kripur, ushqimet pikante dhe të ëmbël, si dhe kushte të caktuara e motit të tilla si lagështia e ulët, seborrhea fytyrës mund të rritet. Përveç kësaj mungesa e efektit të vitaminave B dhe alergji ushqimore.
Si është ajo manifestohet?
Sëmundja shfaqet në asnjë prej lëkurës ku gjëndra dhjamor, seborrhea atje dhe mund të shfaqet në fytyrë. Më të prirur T-zone e saj, e cila përfshin hundën, ballin, mjekër dhe dekoltin.
Shumë e lëkurës të prekur nga seborrhea, duken më i yndyrshëm dhe i lagësht, shndrit karakteristike. Gjithashtu seborrhea shkakton zgjerimin e fytyrës që nga gjëndra dhjamor, të cilat janë të maskuar shpesh nga priza errëta. Këto quhen comedones, ose "ngjalat e zezë." Nuk ka trashje e lëkurës, ngjashmëria e jashtme me lëkurë limoni duket gri të pista dhe - si manifestohet seborrhea me vaj.

Numri dhe cilësia e sebum vaj identifikuara dy forma: të lëngshme dhe të dendura. Në lëngshme formë vaj zhyrniye flokëve nganjëherë duket prolыsynы dhe zbokth tepërt. Përveç kësaj, seborrhea e lëkurës në fytyrë nganjëherë duket nodules vogla të verdhë, të ashtuquajturin mylyumamy ("whiteheads" - një kist dhjamor).
Dendur qëndron praninë e comedones seborrhea në gjoks, mbrapa dhe fytyra. Lëkura duket më shumë të pista dhe ka një ngjyrë ka filluar të thinjet-kafe. Në këtë formë të sëmundjes shpesh ndodhin akneve.

Seborrhea thatë e bën lëkurën të thatë dhe i krisur, duke shkaktuar kruarje. Në qoshet e gojës, folds nasolabial dhe mbi urë peshore me brirë të grumbulluar. Shpesh manifestohet seborrhea të kokës, ku ajo formon thekon gri pista. Nëse ajo merr lagësht acarim të lëkurës, dhe shkakton lëvore të madhe të verdhë.
Zbulimi dhe trajtimi
Në qoftë se shenjat e seborrhea duhet të duket dermatolog. Mjeku do të qartësojë disponueshmërinë është me vaj, duke përjashtuar sëmundje të tjera, të tilla si psoriasis. Ajo gjithashtu duhet të identifikojë faktorët që shkaktuan zhvillimin e seborrhea. Trajtim efektiv i kokës me vaj dhe vende të tjera mund të caktohet vetëm kur vendosjen shkaqet dhe sëmundjeve të lidhura, prania e të cilave mund të kenë nevojë konsultuar profesionistë të tjerë.

Kur trajtimin e seborrhea përdorur kremra dhe vajra që përmbajnë hormonet. Gjithashtu trajtuar kokës me vaj kërkon trajtim të shampoos dermatologjike të tilla si zink dhe fryderm fryderm katranit.
Ushqimi i duhur luan një rol të rëndësishëm. Është e nevojshme për të reduktuar konsumin e pikante, yndyror, e ëmbël, pikante, dhe më e rëndësishmja - skuqur. Çokollata dhe ëmbëlsirat e tjera duhet të jenë të përjashtuar nga dietë. Këto produkte ndryshojnë gjëndra dhjamor, sebum rritje sekretim, duke shkaktuar paraqitja vaj fytyrës përkeqësohet kursin e saj. Për trajtimin e kokës me vaj, fytyra, lëkurë folds të jetë efektive, duhet të përfshijë edhe në menu multivitamin, për shkak të mungesës së tyre të ndikimit në gjendjen e përgjithshme të lëkurës.

Ne kemi nevojë të arsyeshme trajtimin e lëkurës për të kryer me sukses parandalimin seborrhea, duke u mbështetur në rekomandimet e një dermatolog dhe cosmetologist.