Lëngshëm meningjiti - pasojat


Shumë sëmundje janë lënë një gjurmë në jetën dhe shëndetin. Një nga këto është meningjiti i lëngshëm. Megjithatë, pasojat e ngacmon ish trajtimin e pacientit vetëm kur sëmundja nuk ka filluar me kohë apo jo kryhet profesionalisht.

Meningjitit lëngshëm - simptomat dhe efektetShenjat e sëmundjes mund të jenë dhimbje koke të rënda, sidomos në pjesën e përkohshme rritur në mënyrë periodike, temperatura zvogëlohet trupi, konvulsione gjymtyrët apo i tërë trupi, ethe, dritë - dhe shumoboyazn, të vjella, dhimbje barkut. Nëse sëmundjeve të neglizhuara pacienti mund të përjetojnë haluçinacione dhe madje edhe sindromi i paralizuar. Pasojat e meningjitit lëngshëm në të rriturit mund të jenë mjaft serioze. Por kjo zakonisht ndodh në rastet kur pacienti nuk adresojnë kujdes mjekësor afatgjatë.

Diagnoza e meningjitit
Për të emëruar duhet Dr trajtim meningjiti dhe parandalimin e efekteve lëngshëm duhet kohë për të diagnostikuar sëmundjen. Së pari, pacienti është marrë dhe shqyrtuar birë lëngun cerebrospinal. Gjithashtu duket fundus okulare, është një x-ray e kafkë, imazhit dhe electroencephalography, duket analiza të gjakut, urinës, feces. Bazuar në simptomat dhe rezultatet e testeve dhe studimeve meningjitit diagnostikuar dhe është përcaktuar nga shumëllojshmërinë e saj.

Pasojat pas meningjitit lëngshëm


Cilat janë pasojat e meningjitit lëngshëm, pasi ju më mirë të mos e njohin, dhe, në përputhje me rrethanat, nuk lënduar këtë sëmundje të pakëndshme. Por edhe në qoftë se kjo ju ka ndodhur telashe, ju nuk duhet të panik, vetëm nevojë për të thirrur një ambulancë dhe për të filluar trajtimin menjëherë. Aq më shpejt do të jenë të ndihmuar, më shumë të ngjarë që efektet эnterovyrusnoho meningjit lëngshëm nuk paraqiten, ose ata do të jenë minimale.
Spital pacienti Meningjiti është një domosdoshmëri, në asnjë rast nuk duhet të trajtohen në shtëpi, sepse ajo mund të çojë në vdekje. Jo mjekësisë tradicionale! Para ardhjes së pacientit mjeku duhet të sigurojnë paqen në ballin mund të vendosni një peshqir të ftohtë të lagur, të sigurojë lëngjeve të pijshëm.

Trajtim pacienti është përshkruar antibiotikë, diuretics, terapi infuzion. Në disa raste, terapi individuale emëruar.
Nëse pacienti është vonuar shumë e gjatë dhe nuk ka kërkuar ndihmë mjekësore, në qoftë se ai nuk e ka mbajtur takime mjekun, pasojat e meningjitit i lëngshëm mund të jenë:

 • shurdhim;

 • verbëri;

 • mosfunksionim të aparatit vokal;

 • përçarje e trurit;

 • vonuar zhvillimin psikomotor.


 • Përshkruani dhe vdekjet vetme, koma dhe paralizë. Por sot këto mundësitë e trajtimit eliminuar. Përveç kësaj, meningjit i lëngshëm nuk është aq e keqe, siç janë meningjiti tuberkuloz.

  Edhe me trajtimin e suksesshëm të mund të vazhdojnë dhimbje koke kohë të mjaftueshme. Nëse ata janë të shqetësuar për më shumë se dy muaj, ju duhet të kontaktoni me mjekun tuaj dhe mundësisht të nënshtrohen testeve shtesë ose të merrni këshilla profesionale.
  Parandalim
  Mbrojtja më efektive kundër meningjitit janë vaksina. Fëmijët dhe të rriturit injektuar vazhdimisht vaksinë kundër baktereve Haemophilus influenzae. Përveç kësaj, është e rëndësishme në trajtimin e ftohjet dhe sëmundjet ngjitëse të zbatuar rekomandimet një mjeku nuk dolikovuvatysya bartin sëmundje në këmbët e tyre. Ju nuk mund të shtrydh pimples dhe vlon ndryshme mbi fytyrë dhe qafë. Për trajtimin e sinusit domosdoshmërisht zbatohen në klinikë. Nuk është e rekomanduar për të notuar në burime të panjohura, pini ujë të paprovuara.

  Dëgjoni trupin tuaj, le të pushoni, të marrë vitaminat dhe të mos sëmuren!