Lëngshëm meningjiti - shenja


Meningjit lëngshëm - një inflamacion të membranave të palcës kurrizore dhe trurit. Kjo sëmundje ndodh për shkak të shkatërrimit të trupit virusit Coxsackie, choriomeningitis, ECHO dhe pastaj ajo është klasifikuar si meningjitit primar, ose kur fruthi, gripi, lisë së dhenve - meningjiti mesme. Në rastin e parë bakteret hyjnë në trup nëpërmjet pikat ajrore, nëpërmjet ushqimit, ujit; në rastin e dytë të meningjitit - pasojë e sëmundjes së avancuar, ndoshta vuan ose në këmbët e tij nedolechennoho.

Shenjat e meningjitit lëngshëm në të rrituritTë rriturit vuajnë nga kjo sëmundje është shumë më pak e zakonshme se fëmijët. Por në sfondin e imunitetit të dobët edhe trupi "i rritur" mund të duket. Nëse trupi është i lodhur pas një sëmundjeje të gjatë, duke vuajtur nga lodhje kronike, virusi mund të lehtë të depërtojnë në membranat e trurit dhe të fillojnë për të dhënë urdhërat e tyre atje. Për më tepër, periudha e inkubacionit zgjat një kohë të gjatë - deri në 2 javë.
Shenja e parë është rritja e meningjitit lëngshëm presionit të kafkës. Kjo ndodh për shkak të faktit se virusi i dëmshëm ndikon anijeve hypodynamyku, atëherë me ujë dhe kripë nga gjaku në lëngun cerebrospinal. Presioni shkakton dhimbje koke të rënda intensifikuar në tempuj. Gjithashtu sëmundje lëngshëm meningjit karakterizohet nga tipare të tilla si cramping gjymtyrët ose të gjithë trupin. Pacienti ishte frustruese të jetë në dhomë të ndritshme, rrit nervozizëm. Kur эnterovyrusnom meningjit lëngshëm një nga shenjat mund të jenë dhimbje barku dhe të vjella të vazhdueshme.

Foto është plotësuar me temperatura të larta që mund të bjerë disa ditë, por pastaj të rritet përsëri.

Shenjat dhe simptomat e meningjitit lëngshëm specifike


Përveç këtyre simptomeve, pacienti mund të përjetojnë jotolerancën për tingujt me zë të lartë, iluzionet, zhvillimin halucinacione, hidhërim e shikimet. Nëse trajtimi është filluar në kohë, mund të fillojnë ënjtje të syrit dhe optike nervore, gëlltitjes vështirë, gjymtyrë paralizuar.
Simptomat lëngshëm meningjitit në disa raste kanë simptoma Kernig, spondylitis, Brudzinskogo. Sëmundja, si në shumë raste të tjera, në varësi të organizmit, nga prirje e saj për të transferuar këto infeksione, në fazën e sëmundjes apo sëmundjeve të lidhura.

Diagnostics
Cilat janë shenjat e meningjitit lëngshëm, të gjithë duhet ta dinë. Kjo është një sëmundje serioze mund të çojë në pasoja të pakthyeshme, nëse jo për të filluar trajtimin në fazat e hershme. Shurdhim, humbje vizion, paraliza, ndryshimet në aktivitetin e trurit - kjo nuk është e gjitha problemet që mund të mbledh diçka një transferim pas meningjitit.
Pas zbulimin e trajtimit lëngshëm meningjitit fillon menjëherë. Hospitalizimi dëshirueshme brenda disa ditësh pas fillimit të simptomave. Në këtë rast, parashikon përgjithësisht të favorshme dhe shërim ndodh brenda disa javësh. Në asnjë rast nuk mund të refuzojë trajtimin në spital.

Për diagnozën mjekësore në një pacient të marrë të gjitha testet e nevojshme - gjak, urinë, fron, duke kërkuar treguesit e leukociteve, proteina, glukozë. Analiza më e saktë është birë mesit. Pacientët e trajtuar janë absolutisht të sigurt për të tjerët dhe trupi i tij shëruar mirë, edhe pse disa herë do të kërkohet ponablyudatsya në mjek dhe për të ruajtur jetën ekonomike.
Për të shmangur meningjit kontraktuese:

  • Mundohuni të mos për të sjellë trupin tuaj të lodhjes;

  • Mos shkoni në vende ku njerëzit;

  • notuar verë not në burime të ndaluara;

  • pini vetëm ujë testuar.