Alergji sezonale - pranverë, lotët omrachennaya
Fajtori "sezonin" e vuajtjes - ethe hay.


Alergjia sezonale - është një reaksion alergjik që shfaqet në një kohë të caktuar të vitit. Kjo mund të shprehet ose në formën e rhinoconjunctivitis sezonal (a konjuktivit) dhe rinitis ose astma sezonal polen. Shkaku i alergjive sezonale - një polen e bimëve të ndryshme, pemë, herbs, drithëra, të përbërë, disa sporeve kërpudhave. Njerëzit që vuajnë sezonale, dhe në përgjithësi çdo alergji shpesh zgjohen natën për siklet, frymarrje, e cila ndërhyn me gjumin normal. Disa nga këto netë - dhe, këtu, ju keni çrregullime të gjumit. Nuk është nervozizmi, nervozizëm, 2-3 netë pa gjumë mund të zhvillohet në të preferuar Çad histeri tuaj ose hyperactivity.
Pasojat e sëmundjes.


Alergji trifled me, ajo mund të ketë pasoja shumë të rënda, duke shkaktuar tregon dritë si rinitit ose konjuktivit, dhe (me ecurinë e procesit alergjike) zhvillimin e astmës sezonale polen, i cili ka fazat e shumta të rrjedhjes - të lehtë, srednetyazheluyu dhe të rënda. Nëse alergjik ndaj le procesi marrë kursin e saj, të lënë atë pa kontroll, por shumë pacientë zakonisht bëni mirë, ju mund të keni një reagim më serioz në formën e bronchospasm, ose - astma.Miell nga mesi i pranverës në fund të verës.


Reaksione alergjike sezonale mund të ndodhë në njerëzit që vuajnë nga pema polen, diku nga mesi i prillit deri në fund të majit, fillim të qershorit, nga fillim të verës në mes të korrikut; Baton tjetër tashmë duke marrë barëra Asteraceae - nga mesi i korrikut dhe pothuajse në dëborë e parë. Lidhur revista të tilla që pllenim e bimëve të ndryshme e ka përcaktuar në mënyrë strikte kushtet. Perqendrimi i alergene në ajër nuk varet kohën e dite. Ç'është vetë periudhë të lulëzuar, për shembull, më aktive periudha pylkuvannya thupër - allerhohennoho e drurit - në fund të majit, atëherë numri i kokrrave të polenit për metër kub është reduktuar, por ende e pranishme polen në ajër.
Ku më mirë për të jetuar me alergji?


Nga vegjetacionit që predominon në një zonë të caktuar varet nga përqendrimi i polenit. Nëse vuani nga alergjitë sezonale dhe ende jetojnë në afërsi të zonës së parkut, i cili dominohet nga drurëve gjetherënës, sidomos thupër, ju do të jetë shumë më keq gjatë pylkuvannya transferimit se sa, të themi, në zonën ku pemët halore.


"i keq" pemë.


Vendin e parë në mesin e allergenic, "i dëmshëm" merr pemë thupër, verr, e ndjekur kalter, panje, hirit. Plep njohur, i cili është fajësuar për çdo gjë dhe çdo gjë rezulton si i tillë nuk shkakton alergji, të paktën gjatë praktikës time nuk kam takuar pacientët alergjik në plep. Në fakt, gjatë puhi e saj të maturimit, dhe kjo është fillimi i verës, ka filluar lulëzuar kullosa. Këto armë mbetën mbledhin polen nga pemë dhe kullosa polen, duke i bërë ata transferimi mekanikisht. Kjo polen është shkaku i vërtetë i alergji."Cheerleaders" për sufferers alergji.


Droga e përdorur për të trajtuar alergji sezonale mund të ndahen në disa grupe.
Antihistamines, medikamente alergji, të cilat mund të përdoren si një lokal (pika, sprays), dhe të marrin tableta (antihistamines sistematike e pritjes). Tani në tregun farmaceutik janë një shumë e drogës antiallergic, kështu që zgjedhja e drogës kërkon njohuri të thellë të karakteristikave të tyre dhe mundësitë e aplikimit të një mjeku. Kur caktimin e trajtimit mjeku duhet të i kushtoj vëmendje jo vetëm në efektivitetin e drogës, por edhe për mundësinë e efekteve anësore. Grupi i dytë i barnave - i ashtuquajturi "kramonы"Këto barna pengojnë inflamacion alergjik ose "ujëvarë alergjik". Kjo zakonisht sprays ose pika hundës.

Grupi i tretë - një hlyukokortykosteroydnыe medikamente efekte lokale dhe sistematike. Përgatitjet efektet sistemike - një hormonet tabletë që duhet të merren në rast të dështimit të terapive të tjera. Steroid lokale (aktuale), zakonisht një sprays hundës ose pika sy, së pari e përdorur më shpesh.
Efekti i madh ne trajtimin e sorbents sigurojë se alergene ndihmuar të hequr vijnë nëpërmjet traktit gastrointestinal mukozës dhe në trup (xhel Laktrofyltrum, Эntoras, aktivizohet karbonit). Ndoshta kjo është grupet më kryesore të barnave të përdorura për trajtimin e alergjive sezonale.

Një tjetër metodë që mund të ndihmojnë njerëzit që vuajnë nga alergjitë sezonale, janë plasmapheresis. Më shumë informacion në lidhje me metodologjinë dhe efikasitetin e përdorimit të saj në ethe hay ju mund të lexoni këtu.


Immunotherapy specifik do të harrojmë për alergji.


Immunotherapy specifike - një mënyrë tjetër e trajtimit, e cila është në procesin e prodhimit të antitrupave mbrojtëse. Kryer atë zakonisht jashtë sezonit alergeneve pylkuvannya janë identifikuar në Rusi. Një trajtim specifik immunotherapy përfshin 35 deri 40 injeksione. Trajtim i tillë zakonisht është 50 vjet pas reagimi pragu mosha e sistemit imunitar është konsideruar i paefektshëm. Immunotherapy veçanta mund të kryhet çdo vit, në qoftë se pas kursi i parë i trajtimit nuk ishte efektin e dëshiruar. Nëse keni efekt të mirë në sezonin e ardhshëm pylkuvannya vuri në dukje vetëm simptome të vogla e ethe hay, ju mund të marrë një pushim për një kohë të gjatë, dhe pastaj me rritjen e simptoma të kthehen në një kurs të tillë.Aerosols - një çështje e zakonit?


Aerosols, të cilat përdoren për alergjitë sezonale janë të ndryshme. Sprays supozojmë se përfshijnë kramonы bllokuar ujëvarë alergjik mund të përdoret për aq kohë sa është e nevojshme. Në këtë rast, nuk ka varësia, nuk ka rrezik për mbidozë, ata mund të përdoret për një kohë të gjatë. Por pritja e steroid aktuale do të varet nga situata specifike. Në rinitit alergjik sezonal ka kuptim për të fillojë duke përdorur këto barna dhjetë ditë para se të dyshuar fshirje e pluhurit gjithë periudhës pylkuvannya dhe dhjetë ditë më pas. Ka raste kur droga përdorni të tilla edhe më shumë se një vit, por unë besoj se ka urgjence.Faktorët që ndikojnë alergji


Ndikim të rëndësishëm në alergji gjatë lulëzuar bimët, pemët, kullosa të sigurojë faktorë meteorogical. Në mot me shi, polen është rrahur, dhe përqendrimi i tij në ajër është reduktuar në masë të madhe. Dhenve është, moti i zgjatur i thatë ndihmon të mbajë një përqendrim të lartë të polenit.
Në zonat e pa më pak përqendrim sesa jashtë sepse alergji ndjehen hapësirë ​​shumë më të mirë. Por në qoftë se një person gëzon, thonë, një makinë personale dhe udhëton nga dritaret e hapura ose, për shembull, hap dritaren në dhomën, përqendrimi i polenit jashtë dhe brenda mund të jetë i njëjtë, dhe njerëzit do të ndjehen keq në çdo rast, pavarësisht nga ku është vendosur.Çfarë tjetër mund të ndihmojë njerëzit që vuajnë nga alergjitë sezonale?


Masat kurative dhe udhëzimet simptomatike trajtimit për njerëzit që vuajnë nga ethe hay sezonale, nuk është i kufizuar. Po aq e rëndësishme është klima: në qoftë se një person udhëton për në një rajon ku pllenim është përfunduar tashmë, ai në heshtje të mbijetojë këtë periudhë, duke e kthyer mbrapa vetëm para përfundimit. Ju mund të provoni për të reduktuar ndikimin e alergeneve, instalimit të pastrit e ajrit, qilima vychyschayuchy çdo ditë, të mbajë një lagështia caktuar në apartament, por shpesh i paefektshëm ose të kërkojë shpenzimet e tepërta fizike dhe materiale. Në periudhën e lulëzuar mund të veshin fashë pambuku-garzë, sidomos kur punojnë në zonat periferike. Mbani dyert dhe dritaret të mbyllura, të instaluar futje e ajrit të veçantë në dritaren e filtrit alergjike. Heqin qafe e qilima. Filloni duke marrë ilaçe parandaluese disa javë para se bimët kryesore të lulëzuar.

Mos harroni se nuk ka dy njerëz identike. Mjeku juaj mund të përcaktuar se cila është alergjen për ju dhe sa më të mirë për të trajtuar alergji. Raportimi detaje Dr. lidhje me stilin e jetës tuaj dhe shprehitë, ju do ta ndihmojë atë për të përcaktuar më mirë problemin dhe të ju japin këshilla se si për të lehtësuar alergji.