Syhmoydyt - Simptomet, trajtim


Inflamacion të zorrëve ose syhyazykadnoyi syhmoydyt ka simptoma karakteristike dhe kërkojnë trajtim të menjëhershëm si ato shfaqen. Në qoftë se ju drejtuar këtë, ajo mund të jetë një tumor që përfundimisht do të çojë në vdekje.

Llojet dhe simptomat syhmoydytaVarësisht nga shkalla e shkatërrimit të mureve të zorrëve syhyazykadnoyi dalluar sëmundjet e mëposhtme:

 • fytit;

 • erozive;

 • ulcerative;

 • perysyhmoydyt.


 • Fytit syhmoydyt - forma më e lehtë e inflamacionit. Shtresat e prekura sipërfaqësore të epitelit dhe asnjë shkelje bruto të integritetit të tyre. Fytit syhmoydyt ka simptomat e mëposhtme:


 • dhimbje;

 • ndryshimet në natyrën dhe frekuencën e stol;

 • dobësi;

 • marramendje;

 • të përzier.


 • Syhmoydyt kronike ka simptomat e mëposhtme:

 • diarre;

 • të përzier;

 • të vjella;

 • Prania e qelb dhe gjak në jashtëqitjen;

 • dhimbje.


 • Në këtë rast simptomat mund të përshkallëzohet dhe të largohem, dhe gama e tyre mund të jetë mjaft i gjerë.
  Perysyhmoydyt më e vështirë dhe e rrezikshme në të cilën ulçerë bashkim me indet ngjitur dhe organeve.

  Diagnoza syhmoydyta


  Shpesh diagnoza është syhmoydyta vështirë për shkak të ngjashmërisë së simptomat e apendiksit. Megjithatë, vetëm një specialist mund të bëjë një diagnozë të saktë bazuar në analizën e feces dhe gjak dhe prekje. Është e rëndësishme për të zbuluar sëmundjen në fazat e hershme, sëmundja nuk është miratuar ende nisur në natyrë, dhe nuk adhesions filluara dhe rritje e indeve të prekura me autoritetet tjera. Përndryshe, trajtimi nuk mund të sjellë përmirësim, dhe duhet të mbështetet në kirurgji.

  Trajtimi syhmoydyta


  Trajtimi i sëmundjes është caktuar në varësi të arsyeve që çuan në syhmoydytu. Ajo më tepër përqendrohet në një dietë të veçantë, i cili duhet të përfshijë ushqime të pasura në fibra dietetike, të tilla si:

 • panxhar;

 • kungull;

 • karrota;

 • prunes;

 • Perimeve dhe lëngje frutash;

 • bukë me krunde.


 • Nëse terapi të drogës është përshkruar shpesh mjetet e mëposhtme:

 • antibiotikët;

 • painkillers dhe antispasmodics;

 • Lidhësit dhe overlying drogë me efekte qetësues.


 • Gjithashtu, trajtimi syhmoydyta mënyrë aktive përdorin qirinj Methyluracilum, kortikosteroidet.
  Në pacient akut duhet t'i përmbahet pushim shtrat dhe dietë të përshkruara nga mjeku juaj. Pas qetësimin poshtë simptomat duhet të marrë brenda dy muajve të mjeteve që të ndihmojë rivendosur microflora zorrëve.
  Ju mund të bëni trajtim syhmoydyta dhe popullore mjete, të tilla si zierje medicinale. Ato ndihmojnë redukuar inflamimin dhe të japin efekt astringent, rikthen zorrët. Ajo duhet të jetë sa më shpesh të jetë e mundur për të pirë çaj nga nenexhik dhe kamomil.

  Recetë №1:

 • Ne kemi nevojë për të marrë një lugë e delli, celandine, kamomil, fara kopër dhe manaferrat hips.

 • Hidh litër tarifë ujë të vluar dhe mbush për gjashtë orë.

 • Merrni infuzion duhet të jetë një filxhan tremujorin 6 herë në ditë para ushqimit.


 • Kursi i trajtimit është katër javë, e ndjekur nga një bëjë një pushim pak për shtatë ditë dhe pastaj të fillojë duke marrë supë. Për rezultate më të mira, ky kurs mund të përsëritet tri herë.
  Recetë №2:

 • Një lugë gjelle e gjethe delli lëng lë postyhla holluar në një gotë me ujë të zier.

 • Merrni 30 minuta para ngrënies.


 • Ky mjet ka një efekt të mirë astringent dhe ndihmon me diarre të zgjatur.
  Ndihmë e mirë klizmë terapeutik në bazë të bimëve mjekësore të tilla si:

 • rrënjë alte;

 • Calendula;

 • leh lisi;

 • Wort Shën Gjonit;

 • urtë.