Ulur këmbë kaluan është e keqe për qarkullim


Më tregoni, pra të cilat pozita ju shpesh kalojnë kohën tuaj të lirë, kur p.sh. ulur në kuzhinë, në sallën para TV ose në transportin publik, për të studiuar apo punuar? Dhe tani? Ndoshta një këmbë është në krye të një tjetër. Ky pozicion është më e zakonshme në mesin e grave moderne dhe më të rrezikshme. Po, keni vënë re se kur ju të qëndroni gjatë në të njëjtin pozicion, ka një ndjesi shpimi gjilpërash lehtë në këmbë, ndjenja si ju nuk mund të shkojnë lart, dhe në qoftë se ju merrni deri, ju ndjeni sikur fshehur këmbët spines vogël. Duket se nuk ka asgjë të keqe me këtë, në fakt, është një shenjë e sigurt se këmbët koha juaj për të pushuar dhe relaksohuni.


Nëse ju jeni një kohë të gjatë ulur në të njëjtën pozitë, përkatësisht këmbë në këmbë, ajo është e dëmshme, sidomos për qarkullim. Gjaku ngadalëson lëvizjen e saj në vendin ku këmbët nuk janë të lidhura marrë sasi të drejtën e gjakut, që ju e keni marrë dhe dhunuar ekuilibrin zakonore. Ju mund të kryejë një eksperiment, të ulen në këtë këmbë pozitën në këmbë dhe pas një kohë të hequr këmbën e sipërme, ju mendoni? Pain? Dhimbje? Ngurtësi keqe relaksim apo anasjelltas? Të gjitha këto simptoma tregojnë se ju nuk e kujdesit për shëndetin e këmbëve. Provoni pak Uluni në këtë pozicion. Në fakt, të ulen këmbë për këmbë është e keqe për të qarkullimit të gjakut, për shkak se ajo çon në përhapje venoz dhe zhvillimin e mëtejshëm të venat me variçe. Kjo sëmundje është e shoqëruar me një rrjetë të këmbëve, enët e gjakut ia plas dhe formë të gungave në këmbë, dhimbje shoqëron çdo hap, çdo herë që ju ndjeni një ngurrim për të rritet përsëri që të mos ndihen në këtë dhimbje. Qarkullimi është prishur sidomos në fëmijët, duke kërkuar për të përsëritur lëvizjet, pasi prindërit e tyre, mësuesit, miqtë. Kështu, në film ju mund të shihni gra të cilët me krenari ulur në një kafene, në një këmbë paraqesin në këmbë dhe në këtë mënyrë janë të tunduar nga burrat. Nëse kjo nuk zgjati shumë, dëmi nuk do të jepet, por në qoftë se ju uleni në këtë pozicion për më shumë se gjysmë ore, konsiderojnë se ju po kërcënojnë zhvillimin e venat me variçe.


Pse femrat shpesh zënë një pozicion? Së pari, kjo është rroba pakëndshme. Ne dashuri për të veshin mbi rroba të shkurtra, funde apo pantallona shumë të ngushta që nuk do të kaloj nga ne në qoftë se ne kemi vënë këmbë në këmbë. Për të fshehur rrobat, ajo është e detyruar të marrë një pozicion, por kjo është pa kuptim. Pse është e nevojshme të sakrifikojë shëndetin e këmbëve, për të treguar një skaj të shkurtër? Kjo mund të tregojë që ju jeni të qetë dhe të hollë Nokia. Por ajo do të marrë kohë, dhe ju nuk e vini re se për shkak të pasionit tuaj të ulen këmbë për këmbë, enët sëmundje të pakëndshme. Përveç kësaj, kjo është vetëm zakon. Disa njerëz si për të fjetur, duke hedhur deri shtrirë pranë një personi apo një jastëk. Çaj të tjera, vetëm i pagëzuar këmbët dhe duke u ulur në dysheme, por të tjerët nuk mund ta imagjinoj jetën pa këmbë për sjellje këmbë. Në çdo kohë, duke ndaluar të shikojnë sjellje tuaj, ju pranoni dispozitave këmbë në këmbë. Çka nëse unë nuk e kam marrë shpëtoj nga ky zakon? Ajo menjëherë duhet të marrë veprime. Duket se asgjë serioze do të ndodhë, dhe ndoshta gjithçka do të shkojë mirë së bashku. Por jo, thjesht harrojmë për të marrë pozitën e këmbë mbi këmbë dështon.


Në mënyrë që të jetë në gjendje për të shmangur pasoja të rënda, duhet të jetë në gjendje për të dhënë prehje këmbët. Pra, ju rri një kohë të gjatë në pozitën e këmbë në këmbë, dhe për të kuptuar se ajo është e dëmshme për të qarkullimit të gjakut. Stand up dhe pure këmbët që shkojnë nga një cep në tjetrin. Kjo do të ndihmojë për të shpejt të rivendosur rrjedhën e gjakut dhe të kthehet këmbët ton. Çdo mbrëmje do të masazh duke përdorur vaj me yndyrë. Xhel ose një balsam zbutës. Për më tepër, kënaq banja tuaj këmbë. Jo vetëm banjo do të ju ndihmojë plotësisht të çlodhur këmbët, por edhe kur ju jeni ulur në frontin e kompjuterit ose në shtrat, shikuar seri tjetër seri të preferuar, të përpiqen për t'u çlodhur dhe të vënë përpara një tas me ujë, e cila shtuar vaj aromatike nga pishe, bredh apo bredh . Portokalli ndihmon të rivendosur këmbët ton dhe shëndetin e mbrapa. Nga rruga, ngjyra e këmbëve mund të thuhet për një shumë, për shembull, shumë të bardhë tregon ju se është koha për të ngrënë fruta. Cilat janë hematopoietik, por këmbët rozë, të kuqe të theksuara të thonë se ju jeni duke bërë një shumë të ulur dhe presion në këmbë. Pozita e këmbë mbi këmbë në raste të tilla do të jetë e panevojshme dhe vetëm kontribuon në gunga të panevojshme ju, reticula gjakut dhe venat me variçe. Një mënyrë e madhe për të pushuar këmbët tuaja - një përfundojë trupit dhe aplikimin maskë duke përdorur llaç balte. Nëse është e mundur të shkojnë në det nuk është e mundur, sepse ka burime të koncentruar të nxjerrjes, shërimin balta. Por mos u shqetësoni. Farmacitë nuk është balta më pak të dobishme përdoren për këmbët parandalimin e sëmundjes, lehtësimin e ënjtje dhe lodhje, trajtojnë gunga dhe bruises. Nëse ju punoni shumë në vend, kjo do të thotë që ju jeni të rrethuar nga farmaci natyrore.


Lloji bimët pak për të ndihmuar të përballen me këmbë lodhje. Wort, kamomil, gjethe delli këtë Shën Gjonit dhe madje edhe lë lakër. Gjyshja shpesh këshillojnë vajzat e reja për të përdorur lë lakër ose rodhe, me qëllim për të marrë presion off dhe për të hequr dhimbjen. Por vajza ka refuzuar për shkak të njohurive të tyre se si për të zgjidhur problemin. Megjithatë, në praktikë, vajzat nuk kanë kohë për të përdorur e tij "iluzion" do të thotë dhe të ankohen për dhimbje në këmbë të shkaktuara nga problemet e qarkullimit të gjakut. Lë lakër mund të grimcuar, mund të lihen në ndershmërinë. Bashkëngjitni atë në këmbë, të përfundojë në gju dhe të mbuluar me celofan dhe një batanije të ngrohtë. Pastaj ju mund të hiqni komponentët bimore dhe të ndjehen të lehtësuar! Dëmshme mësojnë fëmijët në këtë mënyrë të ulur, pasi ato janë në fëmijërinë e hershme e përdorur për të absorbuar gjithçka si një sfungjer. Pra, paraprakisht viduchit e zakonit të tyre dhe për të sjellë shëndet. Kini kujdes në lidhje me të dashurin e modës.