Simptomet e SARS


SARS - Ky infeksion akut respirator viral. Statistikat tregojnë se SARS është infeksioni më i zakonshëm, veçanërisht në vendet e industrializuara. Ka 5 grupe kryesore të viruseve që shkaktojnë sëmundje SARS - Reovirus, rinovirusëve, parainfluenza, gripit, Adenoviruset. Simptomat e njëjta të SARS-it shpesh mund të jetë rezultat i lezioneve nga viruset e ndryshme. Prandaj, trajtimi dhe komplikime të mundshme do të jenë të ndryshme. Kur simptomat e SARS-it më të mirë të merrni testuar, sidomos kur ka të bëjë me fëmijët. Diagnoza diferenciale e SARS-it do të përcaktojë llojin e patogjen dhe sëmundjes lokalizimin.


Simptomet e SARS


Simptomat e përbashkëta të SARS-it janë:

 • acarim të mukozës: kullojnë hundët, teshtitjes, fyt gërvisht ose fytit;

 • dhimbje koke dhe dobësi;

 • ethe;

 • mposhtur bronket ose trakit.


 • Ne të gjithë e dimë se nuk është aq e tmerrshme në vetvete SARS, si komplikime të saj. Varësisht nga lloji i virusit, komplikime SARS mund të kemi gamë shumë të gjerë - nga pneumonia në një plagë të mëlçisë, zemrës, trurit dhe organeve të tjera.
  Kur simptomat e SARS-it menjëherë duhet të merren për trajtim.

  Si për të trajtuar SARS?


  Taktika e trajtimit përcaktohet nga mjeku në varësi agjent shkaktar. Trajtimi i barnave SARS pa një profesionist i papranueshëm. Antibiotikët për SARS gjithashtu cakton një mjek dhe vetëm kur inflamacion purulent, antibiotikët nuk punojnë në viruset. Barna antivirale për SARS duhet të emërojë një mjek, duke pasur parasysh rreziku i efekteve anësore në trupin tuaj. Nëse ju preferoni të trajtohen vetë, të jenë shumë të kujdesshëm. Nëse ju nuk ndjeni lehtësim ose anasjelltas ndodh përkeqësimi i shëndetit, është më mirë për të parë një specialist.

  Mjete SARS Trajtimi popullore më së miri bëhet pas testit për të shmangur komplikimet. Këtu janë disa rekomandime për të përmirësuar trajtimin e SARS-it:

 • në rast simptomat kryesore të SARS-it të fillojë shpëlarje hundë dhe fyt i kripur;

 • Ndiqni pushim shtrat;

 • Ju mund të hani një vakt të lehta, dhe vetëm në prani të oreksit (p.sh. supë pule);

 • Pini shumë lëngje - çaj të ngrohtë, lëngje, TEAS bimeve. Një ilaç i mirë është lëng boronicë;

 • temperatura në 38-39 ° C është e mundur, do të përpiqen për të xhiruar poshtë, në varësi të karakteristikave individuale të organizmit. Temperatura e lartë rrit rezistencën ndaj infeksionit;

 • nuk e marrin drogë që shtypin kollë, pa recetë të mjekut. Traktit respirator duhet të pastrohen;

 • shpesh hedh në dhomë të ajrit të brendshëm ishte me lagështi dhe të freskëta.


 • Pjesa kryesore e trajtimit të SARS-it duhet të veprimeve synon mbështetjen e sistemit imunitar. Pas kryerjes së SARS nuk nxitojnë të kthehen në një jetese aktive. Dhënë kohë trupin tuaj për të shërohen.
  SARS në të rriturit është shumë më pak e zakonshme se në fëmijët. Por, pavarësisht nga kjo, të sigurisë duhet t'i përmbahen të gjithë, sidomos gjatë epidemive.

  Parandalimi SARS  Metoda kryesore e parandalimit - një mënyrë jetese të shëndetshme. Kjo është të ushqyerit e duhur, gjimnastikë klasa rekreative, stërvitje e përditshme në natyrë dhe kështu me radhë. D. Që nga rastet e rritjes së SARS në jashtë sezonit, ajo është e mirë për të shmangur turmave masive.
  Shpesh sëmundja SARS flasin e imunitetit dhe parandalimin e neglizhencës metodat dobësohet. Është më mirë që të mos rrezikojnë atë dhe të kujdeset për shëndetin tuaj në paraprakisht.
  Historia tregon se SARS ishte një sëmundje shumë e rëndë për shekuj me radhë. Në shumicën e rasteve, sëmundja përfundoi në vdekje. Deri më sot, zhvilluar shumë ilaçe dhe metodat e parandalimit dhe sëmundja SARS nuk është një diagnozë e frikshme. Gjëja kryesore është të mos humbur vigjilencën dhe për të parandaluar komplikimet.