Simptomat e pamjaftueshmerise se kalciumit në trup


Gjatë shtatzënisë dhe laktacionit femër trupin e nevojshme keq minerale dhe vitamina. Shpesh gjate kesaj periudhe ndodh mangësi kalciumi në trup. Kalciumi - një nga elementet më të rëndësishme. Ajo ndikon në formimin e sistemit musculoskeletal, dhëmbë të shëndetshëm, për gjendjen e sistemit nervor dhe zemrës. Sot ne flasim për "simptomat e mangësi kalciumi në trup."
Formimi i duhur i fetusit, një grua shtatzënë duhet vazhdimisht të plotësoj kalcium. Me kalciumit në një fëmijë në zhvillim e indeve, veshët, sytë, flokët dhe thonjtë, sistemin nervor, organet e brendshme, të sistemit musculoskeletal-muskulare. Gjatë ditës placenta duhet të arrijë të paktën 300 mg kalcium. Për të parandaluar rakit për të gjithë periudhën e shtatzënisë një fetus ka të takohet së paku 25 gram kalcium. Rakit - kockave nevozvratymoe abuzimit të fëmijëve. Kjo sëmundje është shumë e rrezikshme për rritje të organizmit.Të gjitha ushqyesve që hyjnë në fetusin nëpërmjet nënës. Prandaj, nëna shtatzënë duhet të hani për të pasur simptoma dalë e mangësi kalciumi në trup. Shuma e kërkuar e kalciumit është kundër abortit, zvogëlon rrezikun e hipertensionit. Gjatë aktivitetit të punës mbron nga gjakderdhje të rënda dhe të fetusit të parakohshme. Për Shtatzënia në gratë mbajtur dhëmbët, flokët, thonjtë, gjithashtu duhet që vazhdimisht të plotësoj trupin me kalcium.

Grupet e rrezikut
Nuk janë në rrezik të grave që kryesisht vuajnë nga mangësi kalciumi.

Para së gjithash, ajo:
- Gratë me peshë të ulët,
- oreksi i ulët, e cila përfundimisht çon në depresion dhe pagjumësi,
- Gratë që pijnë duhan
- me sistemet e dobëta imune, shpesh vuajnë nga ftohjet, sidomos me ethe.

Mungesa e kalciumit është manifestuar simptomat e mangësi kalciumi në trup, dhimbje në nyje dhe eshtra shkak të kullimin e kalciumit nga kockave. Gjithashtu në gratë fillon në rritje humbjen e flokëve, ndarje dhe thonjtë i brishtë. Ka probleme dentare. Kariesi zhvillim, prishjen e dhëmbëve. Është e nevojshme për të mbështetur punën e muskujve, por jo me fanatizëm. Ushtrimi i tepruar mund të çojë në dhimbje në muskuj dhe nyje, në rritjen e lodhje. E gjithë kjo ndikon negativisht në absorbimin e kalciumit nga trupi.


Si për të gjetur se çfarë është mangësi kalciumi? Nëna shtatzënë duhet të informohen në lidhje me kalcium të nevojshëm për të, dhe që të konsultoheni me mjekun për gjendjen e sistemit musculoskeletal. Mjeku mund të dërgojë "densitometry", për të përcaktuar densitetin e kockave mineral. Pastaj ajo mëson shkallën e kalciumit në trup dhe si sistemit musculoskeletal. Kjo metodë parashikon sëmundje të kockave para se të shfaqen. Gjatë shtatzënisë, të jetë i sigurt që të caktojë kockat Ultrasonografi. Kjo është një procedurë e sigurt për gruan dhe fëmijën e saj të palindur. Pas të gjitha studimet dhe simptomat e mangësi kalciumi në trup mjeku do të zgjedhin burimet me kalcium të nevojshëm që të plotësojë mungesën e kalciumit dhe për parandalimin.


Çfarë duhet të bëni me mungesën e kalciumit në trup?
Zakonisht gruaja fillon të marrë një gjurmë kursit elemente dhe vitamina pas faktin e shtatzënisë do të jetë i instaluar. Por e drejta të fillojnë këtë kurs para konceptimit dhe të vazhdojë pas lindjes, gjatë ushqyerjes me gji. Zhvillimi i duhur i fëmijëve është i nevojshëm për të ruajtur nivelin e kalciumit në nënën.

Shkalla e kalciumit për zhvillimin e duhur dhe mirëmbajtjen e shëndetit:
- 500 ose 1000 mg në ditë - për të rriturit;
- 2000 mg në ditë - për lactating gratë;

- 1500 mg në ditë - për gratë shtatzëna;

Të njom trupin me kalcium, është e nevojshme që të përfshijë në ushqimet e tyre menu përmbajnë kalcium:

1. Vaj Cod mëlçisë, vaj peshku, peshk, e cila përveç kalciumit dhe të fortifikuara me vitaminë D, fosfor, magnez, i cili promovojnë thithjen e kalciumit në trup.
2. Produktet e qumështit të tilla si djathë (një nga udhëheqësit në kalcium), djathë, produktet e qumështit, qumësht.
3. eggshell, pan prokalenu dhe bluaj në një gjendje të pluhur, vezë e verdhë veze.

4. Perimet si panxhar, hudhër, lakër, fasule, bimeve (majdanoz, selino).
5. Thekër bukë.
6. Frutat dhe manaferrat. Sidomos currants, qershi, luleshtrydhe, gooseberries.
7. Arra.

Në periudhën e shtatzënisë duhet të preferojnë ushqime të lartë në kalcium. Për shembull, një ditë, një grua duhet të hani gjysmë një paketë të djathë, 1-15 g eggshell (kjo mund të shtohet në ushqim bazë), një çift i feta djathë, 2 gota qumësht. Në gjithë këtë përmban normë ditore e kalciumit. Për thithjen më të mirë të kalciumit në trup kanë nevojë për vitaminë D. Është e këshillueshme për të vizituar më shpesh në diell, pasi që drita UV ndihmon zhvillimin e vitaminës D. Një vitaminë D retards kalciumit në trup.


Për shkak të produkteve të mbushur me kalcium?
Kjo produkteve kryesisht qumështit. Njëqind gram djathë përmban 300 mg kalcium në një gotë me qumësht kalcium 300 mg, tridhjetë gram djathë - 250 mg. Gjithashtu kos mirë përdorimi, qumësht yndyrë të ulët, produktet e qumështit. Është e rëndësishme të dini se pije qumësht me aditivët (luleshtrydhe, çokollatë) kalciumi që përmbajnë të njëjtën sasi si kalorive thjeshtë qumështit, por ajo është shumë më tepër.

Nëse ju nuk bëni si qumësht, shumë produkte të tjera në të cilat kalcium të mjaftueshme: - kjo pemë është e gjelbër të errët, si të zakonshëm lakër, brokoli dhe rrepë gjetheve; dhe sardelet konservuar; bishtajore si bizele, thjerrëza; si dhe bajame dhe susam. Për kalcium të mjaftueshme në trup ne kemi nevojë për të ndryshuar zakonet e tyre të hahet për të mirë. Ju mund të përdorni truket pak:

- blerë qumësht me përqindje të ulët yndyrë,
- buns në vend që të përpiqet të hahet kos.
- bëjnë kokteje shijshme bazuar në qumësht me fruta shtuar.