Simptomat Schmorl herniation - qafës së mitrës, mesit, kraharorit


Intervertebral hernie Schmorl (ose kërc rruzull Schmorl) është një disk fryrë për shkak të një përparim në trup makinë të vendosura mbi ose nën indeve kërc disk intervertebral.
Disk me rruaza nuk është zhvendosur dhe zgjatje nuk është formuar fasha rrënjët nervore, duke thyer kurrizorë palë vrima.
Kjo dhimbje është shpesh mungon, e cila është arsyeja pse pacientët nuk janë menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor.
Përmbajtje

Parashikimi i zhvillimit të
Lokalizimi hernie
Shkaqet


Mekanizmi i hernie Schmorl
Hardware diagnostifikimi
Simptomet kryesoreParashikimi i zhvillimit?


Shpesh Schmorl hernie shfaqet në x-ray e shpinë, e cila mori një çështje krejt të ndryshme.
Në vetvete, sëmundja nuk është kërcënuese për jetën, por prania e saj tregon një shkelje të rruaza strukturën e kockave.
Në fakt hernie sëmundje Schmorl nuk është, por duke qenë defekt anatomike strukturore mund të shkaktojë sëmundje më serioze.

Kohë një kurs të trajtimit dhe masave parandaluese do të parandaluar formimin e zgjatje dhe herniation disk klasike, trajtimi i të cilave do të duhet për të vënë më shumë përpjekje dhe të thatë shumë më të gjatë.
Schmorl hernia mund të shkaktojë thyerje compression të rruaza nga mobilitetit të dëmtuar dhe një ngarkesë të madhe vertikale në kolonën vertebrale të përbërë nga rruaza me kockave dobësuar.

Hernie lokalizimi?


Patologjia mund të ndodhë në çdo departament të lëvizin pjesët e shtyllës kurrizore, por shpesh ndikon në brishtësinë e qafës rruaza të qafës së mitrës.

Hernia më i zakonshëm duket pranë rruazë e njëmbëdhjetë dhe dymbëdhjetë kraharorit ose rruazë e parë ose të tretë mesit.
Më pak defekt ndikon në të katërt dhe të pestë rruaza mesit.

Shpesh Schmorl hernie duket në kryqëzimin e shpinë të ndryshme.
Për lokalizimin e patologjisë është i ndarë në:Qendra;
anë;
mbështetur;
përpara.Për karakteristikat sasiore të dalluar hernie:vetëm;
të shumta.
Side dhe herniation qendrore deformime të shtyllës kurrizore nuk shkaktojnë dhe janë pothuajse asimptomatike, ndërsa para dhe hernia pasme ndonjëherë kanë pamje të rënda klinike.

Mbrapa dhemb? Shkak - sindromi dhimbje Myofascial. Gjej më shumë rreth kësaj çështjeje në faqen tonë.
Çfarë spondylarthritis shpinë kraharorit? Mëso nga ky nen.

Arsyet?


Schmorl e hernie shpesh për shkak të shkaqeve gjenetike dhe mund të ndodhë në fëmijërinë gjatë rritjes intensive, kur formimi i kockave ngurta pas rritjen e kërc butë.
Jo eshtra të fortë sa rruaza kanë voids, të cilat nuk arrijnë indet kërc.

Përveç shkaqeve gjenetike Schmorl hernia mund të rezultojë nga:Sëmundje Sheyermana Mau;
lordosis ose kyphosis e shpinë;
shprehur sutolosty;
mosha e osteoporozën;
çrregullimeve metabolike;
vertikalisht drejtuar lëndime të mprehta, gunga dhe bie;
lëndime sistematike të vogla të shtyllës kurrizore;
heqjen e peshave;
ngarkesa e tepruar;
mënyrë jetese i ulur;
sosje e rruazë e eshtrave për shkak të shkeljes së rrjedhjes së gjakut.
Mungesa e muskujve mbrapa gjakut të shtyllës kurrizore mund të ndodhë për shkak të sëmundjes Sheyermana Mau, pranoj, scoliosis, kyphosis ose lordosis.

Si rezultat, rruaza mungon micronutrients, indeve të eshtrave të dobët dhe të shtypur disqe.
Hernia Multiple vogla mund të jenë defekte të lindura në strukturën e shtyllës kurrizore.
Schmorl hernias të ndodhë në çdo moshë:në të moshuarit që provokon kockë dobësuar;
të rinjtë - heqjen dhe sportive lëndimet;
në fëmijët e vegjël që lindin nga shkaqe gjenetike ose për shkak të grumbullimi i kockave nga kërc në një periudhë të rritjes së shpejtë;

Adoleshencë mund të fitojnë hernie Schmorl, duke çuar një jetë aktive shumë - duke kërcyer nga kulmet, pemë apo gardhe.
Patologji Ky fëmijë mund të japin vetë ndjeu në shumë vite, duke shkaktuar pasoja të rënda.
Ajo nxit formimin e hernie Schmorl punës ulur, në të cilën rruaza janë në pozitë afat-gjatë të panatyrshme dhe gradualisht humb elasticitetin dhe qëndrueshmëri.

Mekanizmi i hernie Schmorl?


Ind kockore e secilit rruazë ka një strukturë bira-bira. Toka trupi vertebral që janë të përfshirë në kryqëzim me elementin ngjitur, e kufizuar kërc dendur hyalynovoy - mbyllje pjatë epiphysis.

Disqet intervertebral në formën e një elipsi dhe përbëhet nga, kërcit kryen funksionin e amortizimi dhe përfshin:Unaza e jashtme e vështirë fijor;
helevydnyy pulposus bërthamë e brendshme.
Në hernie Schmorl ngritur nëpërmjet unazë fibroze e pulposus bërthamë veshur apo bulges dëmtuara disk ndaj integritetit pjatë mbyllje është shkelur nga anomalitë e zhvillimit apo trauma.
Kur struktura kërc disk në mënyrë të vendosur të refuzojë indet bira-bira vertebral kockave, kërc është formuar në formë pykë-zgjatje në bazë pykë në disk intervertebral drejtuar në rruaza të lartë.

Push kërc pjatë mbyllje quhet hernie Schmorl.

Hardware diagnostifikimi?


X-ray image hernie Schmorl duket si një (pjatë mbyllje) rruazë e vogël xhepi эpyfyze.
Përveç kësaj, mjeku përshkruan:Imazhe rezonancë magnetike;
CT.Foto: hernie Schmorl foto
MRI është kryer për të përjashtuar diagnozën e hernie klasike intervertebral, CT është projektuar për të identifikuar dhe sqaruar vendndodhjen dhe madhësinë e nyjeve kërcor.

Simptomet kryesore?


Nëse anësore dhe qendrore Schmorl herniation janë pothuajse asimptomatike, hernia shumta, hernia mëparshëm dhe të pasmë lokalizimin me foto klinike.
Defekti mund të tregojnë shenja të përgjithshme, por mund të kenë simptoma të Arsimit nodules kërcor shpinë konkret.
Dhimbja shpesh ndodh në format kronike të sëmundjes, kur hernia Schmorl arrin një madhësi të konsiderueshme.

Nëse pacienti ka një plagë mbrapa, atëherë hernie ndjenjat Schmorl mund të:të jetë slabovыrazhennыmy;
kanë një karakter të dhemb;
rritur me ulur gjatë, në këmbë ose në këmbë;
rritet në lodhje dhe aktivitete fizike.Dhimbja zakonisht zhduken pas pjesa tjetër ose pranimi gënjyer pozicion.
Përveç kësaj për të shprehur në mënyrë të qartë dhimbje, shenjat e patologji janë:lodhje e pazakontë në shpinë dhe këmbët;
zvogëluar lëvizjen e shtyllës kurrizore;
gjë e shëmtuar kurrizore në një ndalen, scoliosis, kyphosis ose lordosis;
mpirje në të moshuarit;
të zvogëlojë fleksibilitetin e shpinë, sidomos kur bending përpara.

Dhimbje të shkaktuara nga jo rrënjët nervore shtypjes, dhe efektin në indet e muskujve të dëmtuara rruaza.
Nëse dhimbja nuk zhduket në pozicionin e shtrirë në shpinë, ajo tregon se hernia diskale intervertebral Schmorl komplikuar.
Dhimbje të forta mund të ndodhë kur hernia Schmorl arrin përmasa të tilla që arrin në rruazë e mesme.
Lodhje ndjenjë pazakontë shkaktuar nga fakti se muskujt mbrapa fuqishëm mbrojë rruazë lëndimit, ku të lodhur më të shpejtë.
Kur lodhje e muskujve mbrapa dhe dëmtime të mobilitetit shpinë është e vetmja shenjë e hernie pacientëve Schmorl shqetësuar në lidhje me pamundësinë për karrierën në sport dhe do të çojë një jetë aktive.

Në provim, mjeku kryer prekje të shpinë, në të cilin pacienti mund të ndjeni dhimbje, dhe mjeku - Spot vrull muskujve të dobët.
Nga enëve të gjakut dhe neurologji hernie Schmorl ndryshim është.
Mundni të më shumë se tre rruaza janë bazë për përjashtimin nga shërbimi ushtarak.

Goditje kamzhiku


Rruaza të qafës së mitrës kanë një strukturë të tillë, duke kontribuar në rritjen e brishtësisë, sepse Schmorl hernia është e vendosur shpesh në rajonin e qafës së mitrës.
Nuk ka simptoma specifike të këtij qafës së mitrës patologjisë jo deri hernia nuk do të arrijë madhësinë kritike dhe arrin në gjysmën rruaza ose të çojë në sëmundje më serioze.

Ndonjëherë pacientët ankohen:sulmet e dhimbje në qafë;
mpirje të gishtave;
klikoni kur kthyer kokën;
topi rrotullon rreth ndjenjë dhimbje në vend.
Shumica nga këto simptoma është shkaktuar, ka shumë të ngjarë, sëmundjet e tjera të qafës së mitrës,spondylitis;
osteokondroza;
hernie intervertebral.Vetë hernie Schmorl qafës së mitrës nuk ndikon në funksionalitetin e pacientit, por mund të shkaktojnë sëmundje serioze.

Kraharorit


Hernie Schmorl kraharorit zakonshme në fëmijë dhe mund të çojë në scoliosis, osteoarthritis dhe sëmundjeve të tjera.

Ajo mund të jetë e lokalizuar në çdo dymbëdhjetë rruaza në vendet e lidhjes së tyre në kafaz i kraharorit.
Në fazat fillestare të patologjisë nuk evidente përveç rritjen e lodhje të muskujve mbrapa.

Dhimbja nuk shfaqet menjëherë, ose nuk shfaqen fare.
Në pozicionin shtrirë dhe më pas heqjen e ngarkeses eshte dhimbje.
Kraharorit tronditur humbet lëvizshmëri, për shkak të cilat rrit stresin në nyje, duke çuar në osteoarthritis e nyjeve intervertebral.
Disponueshmëria Schmorl hernia kraharorit mund të herë pas here të shkaktojë dhimbje gjoksi nëse zgjatje është shumë i fortë dhe i prek rrënjët nervore.

Për hernias të mëdha, ata mund të bëjnë presion mbi zemrën dhe mushkëritë, duke shkaktuar gulçim dhe takikardi, duke çuar në lodhje të përgjithshme.
Vjen me rruaza mes kraharorit, diskale Schmorl mund të shkaktojë dështimin e diskut intervertebral, dhe në rastet e konsiderueshme thyerje compression ngarkesës mund të ndodhë.

Një mjek mund të dyshojnë e kraharorit prania Schmorl diskale nëse pacienti:rritjen e dhimbje pas ushtrimit, ndërsa ulur ose në këmbë;
dhimbje zhduket në pozicion të prirur;

dhimbje të vogël në dëmtim të rritet kur presion;
fleksibiliteti reduktuar e shpinë dhe e bën të vështirë për anim dhe të kthyeshëm trupin;
gjymtyrët mpirë (të moshuarit);
nganjëherë vjen imobilizimi i shkurtër.Hernie Schmorl kraharorit ndonjëherë zhvillohet paralelisht me sëmundje Sheyermana Mau - Fëmijët dorsalnыm kyphosis, i shoqëruar nga formimin e kthesa të tepërta të shtyllës kurrizore dhe në formë pykë-rruaza.

Rrezik në adoleshencë kuptojnë objekteve të rënda, pasi kjo shkakton formimin e hernias.

Formimi Schmorl hernie në torakale mund të ndodhë gjatë shtatzënisë me rishpërndarjen e ngarkesës në shpinë.
Me lëndime më të rrezikshme në drejtim të hernie Schmorl në rajon kraharorit po bie nga një lartësi prej ulje në një pozicion ulur, e cila në mënyrë dramatike rrit ngarkesën në shpinë kraharorit dhe mund të shkaktojnë depresionin makinë.
Prania e kyphosis kraharorit dhe scoliosis mund të kontribuojë gjithashtu fryrë disk.
Nëse Schmorl kraharorit diskale gjetur rastësisht në x-ray, ju nuk duhet të prisni për manifestimin e simptomave të mesme, kështu që ajo mund të jetë një shenjë paralajmëruese e hernie klasike intervertebral me të gjitha pasojat e saj.

Çfarë sëmundje dhe kushtet mund të shkaktojnë osteophytes qafës së mitrës shpinë? Find out në artikullin tonë.
Çfarë është mesit lordosis? Përgjigje këtu.
Pse lënduar nën buzë e majtë para? Informatat relevante mund të gjenden këtu.

I mesit


Rreth 90% e të gjitha hernias Schmorl shpinë mesit bie në nivelin më të ulët, rruaza katërt dhe të pestë.
Ndonjëherë patologji mund të ndikojnë në rruazë parë sakrale.
Fillimisht patologji pafajshëm mund të çojë në dhimbje dhe madje edhe aftësi të kufizuar të përhershme që mund të ndodhë për shkak të sëmundjes pas mesit diskale Schmorl.

Në të rriturit, më shpesh të vetme dhe shumë të mëdha Schmorl hernia që mund të shkaktojë deformim serioz dhe boshti vertebral saktë të shpinë, duke shkaktuar shfaqjen e scoliosis dhe rritje manifestimet e osteokondroza.

Në rast të Schmorl hernie jashtë rruazë, ajo mund të shtrembëroj lumen e kanalit kurrizore, duke shkaktuar abuzimin neurologjike:parezë;
paralizë;
dhimbje të vazhdueshme të rënda.Hernie mesit kanë më shumë gjasa për të dhënë dhimbje, sidomos në fazat e mëvonshme të zhvillimit, por dhimbja është e dobët dhe rritet gjatë ushtrimit.

Përveç dhimbjeve në pikën e mesit hernie Schmorl:straightening lordosis mesit;
lakimi i kufizuar i trupit;
ngurtësi mesit.Ndonjëherë, si në torakale diskale Schmorl, me mesit gjithashtu mund të zbulohet anomali të zemrës dhe të mushkërive si dyspnea, takikardi dhe, si rezultat, lodhje.

Vogël madhe e hernie Schmorl nuk është një kërcënim për shëndetin ose arsyen për trazira, por thellë futje një frakturë kërcënim compression dhe dështimin e një disk me ngarkesa të mëdha, kështu që ju duhet të bëjë përpjekje për të zhvilluar korse mbështetës muskujve rreth shpinë.

Në rast të rritjes së parë të trajtimit të vogël hernias lënë pas dore për të shmangur defekt eskalimin shumë të rrezikshme në gjendje të rëndë.
Në mënyrë të pavarur të diagnostikuar hernie kurrizore Schmorl dashuri pothuajse e pamundur, dhe trajtimi i saj është shumë i ndryshëm nga trajtimin e sëmundjeve të tjera të shtyllës kurrizore, kështu që vetë mund të jetë i rrezikshëm, dhe qasje në një mjek dhe duke kaluar nëpër diagnostifikim hardware janë të nevojshme.
Nedolikovana Schmorl kraharorit diskale ose shpinë mesit mund të çojë në humbjen e hershme të lëvizshmërisë së shtyllës kurrizore, duke rritur ngarkesën në rruaza dhe, për këtë arsye, për osteoarthritis e nyjeve intervertebral.

Kur diagnostikimin një defekt të tillë e shpinë ndryshimet e nevojshme të jetesës: të ndaluar heqjen e peshave dhe stërvitje me ngarkesë boshtor në shpinë, të monitoruar sjellje gjatë punës ulur, të kryejë një sërë ushtrimesh për të forcuar korse muskujve dhe të shkoni not.
Video: hernie intervertebral