Simptomat dhe trajtimi i inflamacionit të mjeteve juridike popullore


Sëmundjet inflamatore janë konsideruar më të zakonshme në zonën gjenitale femërore. Nga këto, 60% janë inflamacion i mitrës (ovaries dhe tubat fallopiane). Pothuajse të gjitha gratë kanë vuajtur nga kjo sëmundje të paktën një herë. Inflamacion i mitrës mund të jetë akute ose kronike.

Përmbajtje
 • Simptomat lokale dhe të përgjithshme të inflamacionit

 • Trajtimi receta tradicionale


 • Adnexitis (salpingo) - është një sëmundje inflamatore e kancerit paranasal. Ka dy lloje të sëmundjes: inflamacion i tubave fallopiane (salpingjitit) dhe inflamacion të vezoreve (oofryt).


  Arsyet që shtojca mund të kapur zjarr shumë. Inflamim mund të shkaktojnë parazitëve infektive gonococci IPP, streptokoket dhe shumë të baktereve të tjera të dëmshme, trauma mitrës, e abortit, në të cilën trupi mund të merrni një infeksion, përdorimin e spirale dhe punës së vështirë.
  Në mënyrë tipike, simptomat e inflamacionit të mitrës mund të jenë të ndryshme, kjo varet shumë nga shkalla dhe fazën e inflamacionit.

  Simptomat lokale dhe të përgjithshme të inflamacionit
 • Simptomat lokale - një dëm të drejtpërdrejtë në mitër, duke shkelur funksionin e tyre, si dhe ndikimin e përgjithshëm në reagimin e organizmit ndaj këtij procesi inflamator.

  Simptomet lokale përfshijnë dhimbje, çrregullim menstrual me gjakderdhje të mundshme, dhe shterpësinë. Sa për dhimbje, duhet theksuar se ata janë zakonisht dhemb karakter dhe intensitet të mund të rritet. Zakonisht Dhimbje të tilla mund të ndihet në rajon çapokor, nga ky vend ata mund të shkojnë në mollaqe apo kofshë.

  Nëse procesi i inflamacionit në kronike kaluar, dhimbja do të jetë konstante, por jo edhe aq të mprehtë, ata do të përkeqësohet gjatë menstruacioneve apo gjatë tendosje fizike dhe aktiviteti seksual gjatë dhe pas një ekzaminim gjinekologjik.

  Simptomë e kësaj inflamacionit dyshohet lengjet vaginale. Bëhu mukusit guximshme, i lëngshëm ose purulent. Duhet të theksohet se ndarja mund të shoqërohet me kruarje, acarim gjenitale dhe mund të jetë vulvitis mesme.
  Ne e dimë se infertilitetit mund të jetë një inflamacion kronik i mitrës, është kushtëzuar nga zhvillimi dhe funksionin hormonal ovarian.

 • Tani e konsiderojnë simptomat e zakonshme të trupit. Në këtë proces inflamator vërejtur ethe. Gjithashtu, ju mund të përjetojnë simptoma të tilla si ethe, dhimbje koke, rraskapitje trupit, goja e thatë, dhe në disa raste, të përzier të jetë e mundur dhe të vjella.

  Shpesh kjo inflamacion mund të shoqërohet me takikardi, ënjtje dhe butësi e barkut. Nëpërmjet numërimin e gjakut, aty leukocytosis, duhet theksuar se formula e gjakut mund të ndryshojë dhe për të rritur ESR.


 • Tani të përmbledhur, inflamacion akut i mitrës shoqëruar me dhimbje dhemb, e cila u rrit gradualisht, trup gjendja e keqe, dhimbje koke, rritja e temperaturës së trupit. Varësisht nga shkalla e inflamacionit, domethënë, ajo mund të jetë një purulent kronike, simptomat mund të shprehet në mënyra të ndryshme. Kur inflamacion purulent ata do të jenë karakter më dramatike. Kur shikuar një foto, ju duhet të kontaktoni ekspertët, pasi ne nuk mund ta injorojë këtë problem. Gjëja kryesore që një mjek diagnostikuar saktë.


  Inflamacion i mitrës mund të trajtohet dhe mjekësi popullore.

  Trajtimi receta tradicionale  Në kombinim me infuzione e kamomil, Calendula dhe Wort Shën Gjonit, të bëjë ngrohje të thatë. Kjo metodë është shumë efektive dhe në të njëjtën kohë të kuptueshme për çdo grua.

 • Barishte për trajtim kombëtar

  Merrni 80 gram të bimëve grimcuar Shën Gjonit Wort, Calendula dhe kamomil dhe derdh 25 litra ujë të vluar në një tenxhere smalt.

  Zierje, nxitje herë pas here për dy orë në ngrohje të ulët. Pastaj të lënë të ftohtë dhe të qëndrojnë për 15 orë. Tendosje supë. Supë ngrohtë në një temperaturë bearable për të lëkurës dhe të douching, mundësisht në mbrëmje. Pas 2-3 orësh pas procedurës douching, ne duhet të bëjmë ngrohje të thatë.

 • Ngrohje të thatë

  Heat (70-80 gradë) 3 kg kripë, të mbushur kripë në qese kanavacë. Merrni një qese të tillë dhe derdh mbrapa hop humidified zakonshëm, trashësi prej 2-3 centimetra. Qese me kripë të nxehtë të vënë në trupin e hip bie mbi krye të tij në bark, i njëjti nivel të vënë një qese të HOPS, presion fort për belit të tij, çanta duhet të vendosen njëra mbi tjetrën. Fshih batanije dhe e ngrohtë në këtë pozicion për 2 orë. Ky trajtim duhet të kryhet 2 herë në ditë për një javë. Pastaj një pushim për 2-3 ditë dhe trajtim të përsëritur.


 • Rezultatet pozitive janë tashmë duke u ndjerë pas 4-5 trajtime. Trajtim per rikuperimin e plotë të pacientit.