Simptomat dhe trajtimi i dështimit të veshkave


Dëmtimi i veshkave është një rrezik i madh për jetën dhe shëndetin e të gjithëve. Nëse ju jeni më pak të ngjarë që të urinojë në herën e fundit që ju janë ënjtje në këmbë, krahët dhe tërë trupin - ju duhet të kontrolloni nëse veshkave përballen me funksionin e tij kryesor - në funksion të pastrimit të trupit.
Veshkat, të cilat normalisht veprojnë, të sigurojë uyazyka optimale për të gjitha organet dhe indet në trup. Treguesi kryesor i funksionit të veshkave është aftësia e tyre për të punuar. Kur dështimi i veshkave është përpunimi i pamjaftueshëm i gjakut dhe për të hequr ujin, gjë që çon në rritjen e përqëndrimit të metaboliteve, toksina dhe hydration (ujit të tepërt në trup). Veshkat gjithashtu të pushojë për të kryer funksione të tjera rregulluese. Dështimi i veshkave ndikon jo vetëm veshkat vetë, por edhe të organeve të tjera, si "të pista" Gjaku merr në të gjitha indet, duke ndërprerë funksionin e tyre. Ka dy lloje të dështimit të veshkave: akute dhe kronike. Forma akute zhvillohet me shpejtësi, por sëmundja është i kthyeshëm (dmth, shërueshëm). Dështimi kronik i veshkave është një sëmundje progresive dhe e pakthyeshme që në mënyrë të pashmangshme çon në humbjen e funksionit të veshkave.Përmbajtje
 • Simptomat

 • Dietë

 • Trajtim


 • Mbledhja Bimor №1

 • Mbledhja Bimor №2

 • Mbledhja Bimor №3

 • Mbledhja Bimor №4

 • Boronica të kuqe

 • Rrënja dhe majdanoz

 • Supë me kashtë tërshërë

 • Supa zhvishem patate

 • Klopovnik (lakërishtë)

 • Berdrenets kamnelomkovыy

 • Ferrë

 • Shparg

 • Horsetail

 • Misër

 • Shtrat

 • Archangel


 • Simptomat  Shumë simptomat e sëmundjes së veshkave hutuar lehtë në fazat e hershme të sëmundjes në shpinë mesit ose sëmundjet gjinekologjike. Ne do të flasim së pari në lidhje me simptomat e dështimit të veshkave formë akute:


 • të vjella;

 • diarre;

 • gjakderdhje nga traktit gastrointestinal;

 • të zvogëlojë sasinë e urinës;

 • ënjtje në këmbë, armë, dhe nganjëherë të gjithë trupin;

 • për shkak të mbajtjen e ujit në trupin shpejt rrit peshës trupore;

 • në forma më të rënda - dështimi akute të rrugëve të frymëmarrjes të shkaktuara nga edemë pulmonare;

 • dridhje (dridhje) muskujt e këmbëve dhe duarve.


 • Dështimi kronik i veshkave ka simptomat e mëposhtme:

 • presionin e lartë të gjakut;

 • Urinë koncentruar;

 • përfundimisht në rritje etje;

 • urinim i shpeshtë;

 • Në fazat e avancuara nuk ka kruarje, ënjtje të gjymtyrëve, konvulsione dhe të ashtuquajturin sindrom e këmbët i lodhur;

 • gulçim pas ushtrimit;

 • dhimbje koke;

 • vizion të paqartë të shkaktuara nga hipertensioni;

 • sulmet e astmës natën, dhimbje gjoksi;

 • hiccups të shpeshta dhe të vjella;

 • dhimbje në rajonin e mesit;

 • urina ngjyrë të errët të kuqe;

 • puffiness nën sytë.


 • Më shumë informacion mbi këtë mjeku sëmundjes na tregon:


  Dietë  Veshka e vështirë për të trajtuar farmakologjike, por dietë luan një trajtim të rëndësishëm rol. Njerëzit të cilët kanë dështimin e veshkave, duhet të udhëhiqet nga rregulli i përgjithshëm - për të reduktuar përmbajtjen e proteinave. Nga ana tjetër, nuk ka nevojë për të krejtësisht të eliminuar nga dieta e ushqime proteinike - të përpiqen për të ngrënë ushqim që përmban vetëm proteina të shëndetshme (të tilla si vezë dhe qumësht). Këtu janë disa këshilla:


 • Pjesa më e madhe e energjisë së marrë nga ushqimi duhet të vijnë nga yndyrë dhe karbohidratet.

 • Mundohuni të ligët në perimet dhe frutat.

 • Më të mirë për të eliminuar yndyrna shtazore.

 • Në rastet e edemë dhe hipertension duhet të kufizojnë sasinë e natriumit dhe, rrjedhimisht, për të shmangur kripë, konservuar, tymosur dhe erëza, e cila është kripë.

 • Kur trupi akumulon shumë kalium ju duhet vidyazykatysya nga produktet që përmbajnë atë - është domate, banane, arra, kakao, çokollatë, fara, bishtajore, fruta, drithëra, kokrra, kërpudha, mish dhe perime supë.

 • Shumë e kaliumit të përfshira në mish dhe perime (sidomos patate). Prandaj, kur gatim këto produkte ju duhet së pari të shkrihen në ujë dhe vlim përsëri.

 • Në raste të rënda sëmundje mund të ndodhë uremia. Në këtë rast, kufizojnë veten për fosfateve - që është, vidyazykatysya e peshkut, brendshmeve, viçi, patë, drithëra, bollgur, drithëra, bishtajore, drithërat, ushqimi të shpejtë dhe alkoolit.

 • Mundohuni të gatuaj enët diete. Shmangni tiganisje, pjekje dhe pjekje. Në mënyrë ideale, në qoftë se ju piqem ushqime në petë.


 • Trajtim


  Trajtimi i dështimit kronike dhe akute renale ka për qëllim për të rivendosur funksionimin normal të veshkave, pastrimi i gjakut e toksinave, duke hequr edemë, përmirësuar urinim. Mos harroni, sa më shpejt që ju të filloni trajtimin me herbs dhe ilaçe të tjera, më të suksesshme rezultati do të jetë. Dhe mos harroni dietë përshkruar më sipër. Gjithashtu të përpiqet për të hequr qafe e zakone të këqija dhe të çojë një mënyrë jetese të shëndetshme.

  Mbledhja Bimor №1
 • Gjemba bezdis rrënja - 30 g

 • Kone dëllinjë - 30 g

 • Root majdanoz - 30 g

 • Horsetail barishte - 30 g

 • Tea u rrit lule - 30 g

 • Rrush pa fara i zi lë - 40 g

 • Lule Heather - 40 g


 • Përgatitja dhe përdorimi. 2 lugë përzierje barishte pour 1 filxhan me ujë, të mbuluar dhe kuzhinier për 2 minuta, le të qëndrojë 5 minuta, pastaj thahet. Pini supë të ngrohtë në 3 herë në ditë në mes të ngrënies. Çdo herë që ju duhet të përgatisin një grumbull i ri. Trajtimi zgjat rreth 1 muaj.
  Kundërindikacionet: inflamacion akut dhe subakut nga veshkat, shtatzënisë, ulcera peptike, cirroza e mëlçisë (për shkak të pranisë së frutave dëllinjë).

  Mbledhja Bimor №2 • Strawberry lë pyjore - 20 g

 • Bearberry lë - 20 g

 • Thupër lë - 30 g

 • Rrënjë lovage - 30 g

 • Horsetail barishte - 30 g

 • Root bezdis - 50 g


 • Përgatitja dhe përdorimi. 1 lugë gjelle e përzierje pour 1 filxhan me ujë, të mbuluar dhe kuzhinier për 3 minuta, le të qëndrojë 5 minuta, pastaj thahet. Pi këtë ilaç në formën e nxehtësisë 3 herë në ditë në mes të ngrënies. Çdo herë që ju duhet të përgatisin një grumbull të ri të supë. Trajtimi zgjat rreth 1 muaj.
  Kundërindikacionet: duhet të jenë të kujdesshëm në pacientët të cilët kanë inflamacion akut i traktit urinar (për shkak të pranisë së lë bearberry).

  Mbledhja Bimor №3


  Këtu inflamator, diuretik, antiseptik, që ul temperaturën dhe pastrues në bazë të bimëve medicinale:

 • Kamomil - 80 g

 • Rrënjë luleradhiqe - 50 g

 • Lule gjemb - 30 g

 • Violet trengjyrësh barishte - 30 g

 • Hypericum - 30 g

 • Frutat e madhja - 30 g


 • Përgatitja dhe përdorimi. 1 lugë gjelle e përzierje pour 1 filxhan ujë të vluar, të mbuluar dhe kuzhinier për 3 minuta, le të qëndrojë për 10 minuta, kullimin. Përgatitur supë të marrë tri herë në mes të ngrënies. Çdo herë që ju duhet të përgatisin një grumbull të ri të drogës.

  Mbledhja Bimor №4 • Rrënjë luleradhiqe - 30 g

 • Goldenrod barishte - 30 g

 • Rrush pa fara i zi lë - 30 g

 • Root bezdis - 30 g

 • Hithër lë - 15 g


 • Përgatitja dhe përdorimi. 2 lugë përzierje pour 1 filxhan me ujë, të mbuluar dhe kuzhinier për 3 minuta, le të qëndrojë 5 minuta, pastaj protsedyt. Kjo pije duhet të merret në formën e nxehtësisë 3 herë në intervale ditë midis ngrënies. Çdo herë një supë të ri kuzhinier, si ajo shpejt humb vetitë e saj shëruese. Ky trajtim duhet të vazhdojë për të paktën 6 javë, dhe madje edhe më gjatë (nëse simptomet vazhdojnë).

  Boronica të kuqe


  Kjo bimë është mjaft e njohur parandalon infeksionet e traktit urinar për shkak të pranisë së fruktoza (sheqer fruta) dhe taninet. Për shkak se bakteret nuk qëndrojnë gjatë në veshkat, dhe i lau shpejt nga trupi. Është e rekomanduar për të pirë çdo ditë rreth 300 ml lëng boronicë për të reduktuar sasinë e baktereve në urinë. Një përparësi tjetër është se lëng boronicë - kjo është ilaç mjaft e shijshme.

  Rrënja dhe majdanoz


  Është shumë e thjeshtë dhe të përballueshme fabrikë që mund të bëjë mrekulli reale - veçanërisht në qoftë se ju keni gjetur dështim kronike renale. Lëng nga rrënja majdanoz stimulon sekretimin e urinës më parë. sa më shpejt që ju njoftim në shenjat e para paralajmëruese të sëmundjes së veshkave, të fillojë të marrë atë në një stomak bosh çdo mëngjes do të thotë. Ka raste kur edhe majdanoz të përballuar me nefrit purulent dhe fazat e rënda të dështimit të veshkave. Megjithatë, një trajtim i tillë duhet të vazhdojë për një kohë të gjatë. Në mënyrë ideale, ju duhet të marrë lëng i jetës majdanoz rrënjë për të ruajtur funksionin e veshkave siç duhet.

  Supë me kashtë tërshërë


  Pasi vëreni në simptomat e para alarmante të fillojë për të përgatitur një zierje e kashtë tërshërë. Për këtë dy grushta e lëndëve të para duhet shpëlarje nën ujë të rrjedhshëm, i hedh 05 litra ujë dhe vlim për disa minuta. Një ditë në pjesë të vogla që ju duhet të pini një gjysmë litër supë të gjithë. Trajtimi vazhdoi 4-6 javë.

  Supa zhvishem patate


  Patate zhvishem gjithashtu jep efekt të shkëlqyer në luftën kundër pamjaftueshmërinë renale. Merrni një gjysmë gotë me lëkurë lara, hedh 2 gota ujë, të sjellë një çiban dhe kuzhinier për 10-15 minuta në ngrohje të ulët. Supë për të pirë në gjysmën e ngrohtë një filxhan 3 herë në ditë.

  Klopovnik (lakërishtë)


  Në mjekësi bimor është përdorur lakërishtë zakonisht të freskët, i cili është një burim i pasur i vitaminës C, provitamin A, kripëra kaliumi dhe hekuri. Klopovnik (lakërishtë) forcon sistemin imunitar dhe vepron si një diuretik dobët. Bari ka një aromë pak aromë dhe të përkryer në harmoni me supave pranverë, salads dhe djathë.

  Aplikimi: nuk duhet të hani më shumë se 6 teaspoons e lakërishtë në ditë, si e tepërt e tij mund të shkaktojë iritim të stomakut.

  Berdrenets kamnelomkovыy


  Në mjekësi natyrore përdoren në rrënjë veshkave dështimit të kësaj bime, sepse ajo përmban vajra esenciale, taninet, saponins dhe kumarin. Kjo fabrikë është një diuretik dhe anti-inflamator pronave, është krijuar funksionin e traktit urinar dhe veshkave, është përdorur për dështimin e veshkave, cystitis, gurët në veshka dhe nefrit.

  Si për të trajtuar? 1 lugë çaji rrënjë të thata derdh një gotë me ujë të ftohtë, të sjellë një çiban dhe kuzhinier për 3 minuta në ngrohje të ulët. Tendosje dhe pini këtë bimor supë 1 gotë 3 herë në ditë.

  Ferrë


  Frutat dhe gjethet e currants zi janë të pasura me vitaminë C, kalium, pektin, taninet dhe flavonoids. Çaj me rrush pa fara e zezë rekomanduar për çrregullime në urinim. Kripëra potasë përfshira në currants, të veprojë si diuretike.

  Marrja e çaj shëndetshëm: 1 lugë gjelle e thata lë zi rrush pa fara, derdh një gotë me ujë të ftohtë, të sjellë në vlim dhe thahet.

  Shparg
  Phytotherapy përdorur rrënjët dhe shoots e asparagus. Kjo bimë është vlerësuar në mjekësi natyror nëpërmjet komponime aktive, si asparagines, arginine, saponins, flavonoids dhe kripëra kaliumi.
  Rrënjët e asparagus stimulon funksionin e veshkave dhe largon ujit të tepërt, duke parandaluar stanjacion e urinës dhe rritjen e baktereve patogjene. Shoots Asparagus janë përdorur shpesh në dietat pastrimit pranverë, sepse ato ndihmojnë kryejnë detoxification e trupit dhe pastruar gjakun.
  Nëse ju shikoni në simptomat e para të sëmundjes së veshkave, filloni duke marrë çaj me rrënjët e asparagus. 1 lugë çaji tharë rrënjë grimcuar derdh një gotë me ujë dhe të sjellë një çiban. Vlim disa minuta, pastaj tendosje dhe të ftohtë. Ky çaj duhet të pini 2 - 3 herë në ditë. Trajtimi vazhdoi për aq kohë sa sëmundja nuk është shëruar. Nëse keni dështim kronike renale, çaj nga rrënja e asparagus rekomanduar për të përdorur gjatë gjithë jetës së tyre.

  Horsetail


  Kjo fabrikë vjel antibacterial, demyneralyzyruyuschym dhe rigjeneruese efekt. Horsetail është një burim i vlefshëm i flavonoids, kalium dhe silicë lehtësisht të tretshëm. Në mjekësi barishte natyror që përdoren në trajtimin e traktit respirator, vepron si një diuretik dhe pengon kristalizimin e gurëve në fshikëz. Futje të rregullt të horsetail infuzion ndihmon të kuruar infeksionet e traktit urinar dhe për të hequr toksinave nga trupi.
  Tea: 1 lugë gjelle horsetail barishte të thata derdh një gotë me ujë dhe kuzhinier për 5 minuta. Atëherë të mbuluar me një kapak dhe të lënë supë për 10 minuta. Tendosje dhe për të marrë 3 herë në ditë për 1 gotë ilaç. Trajtimi duhet të vazhdojë 2-3 muaj, pastaj të marrë një pushim për 4 javë dhe të përsëritur kursin.

  Misër


  Për trajtimin e mëndafshit veshkave përdorur misri. 1 lugë gjelle papërpunuara brewed në një gotë me ujë të vluar, të mbuluar me kapak dhe infused për 10 minuta. Pas kësaj ilaç duhet të tendosje dhe pini çdo 6 - 8 orë. Infuzion mund të jetë i dehur nxehtë apo të ftohtë në çdo kohë të ditës.

  Shtrat


  Infuzion i rhizomes bar shtrat ndihmon të shpëtoj prej dështimit të veshkave në çdo fazë. Për ta bërë këtë, të marrë 1 lugë gjelle tharë rrënjët e grimcuar, derdh një gotë me ujë të vluar, të mbuluar dhe të lënë për 15 minuta. Pastaj tendosje të lëngshme dhe për të marrë një gjysmë gotë me 2 - 3 herë në ditë. Trajtimi vazhdoi deri në shërim të plotë. Në prophylactically rekomanduar një herë një normë të pranimit vitin e shtrat infuzion për 2 javë.

  Archangel


  Brew 1 lugë gjelle copëtuar rrënjët e Angelica në 1 filxhan ujë të valë. Vënë atë të gjithë për ngrohje të ulët dhe të nxehtit, pa lënë vlim përzierje. Kështu që ju duhet për të "gomë" ilaç për ngrohje për 5 minuta, pastaj tendosje dhe pini 2 deri 3 herë në ditë. Infuzion është një diuretik, dhe promovon sekretim të produkteve të dëmshme metabolike.