Simptomat dhe trajtimi i fibroids mitrës mjetet juridike popullore


Fibroids mitrës është vërejtur në 20-40% të grave. Kjo është një nga llojet më të zakonshme të tumoreve beninje. Kjo sëmundje prekur një në pesë gra të moshës 35 vjet dhe periudhën e fundit menstrual. Sipas statistikave, fibroids mitrës llogari për 95 për qind të të gjithë tumoreve beninje e organeve gjenitale.
Ajo tumoreve në strukturë përbëhet nga qelizat e muskujve të butë - të tilla si që mbulon murin e mitrës. Fibroids janë të klasifikuara si organ beninje seksual. Kjo do të thotë se qelizat e muskujve që përbëjnë mitër të fillojnë të shumohen tepër në çdo fushë një të trupit, duke formuar një tumor - Fiber. Pavarësisht nga fakti se fjala është e lidhur me kancerin e mitrës, një entitet beninje, e cila në raste shumë të rralla nënshtrohet transformimit malinje.Përmbajtje
 • Varieteteve

 • Simptomat

 • Trajtim


 • Mbledhja Bimor №1 (përdorimi në mes të periudhave të menstruacioneve)

 • Mbledhja bimor №2 (përdoret gjatë menstruacioneve)

 • Mbledhja Bimor №3

 • Flaxseed

 • Përzierje të përshpejtojë rezorbimit e tumoreve

 • Arra pishe

 • Trajtimi me peroksid hidrogjeni

 • Eliksir i mitrës shëndetësor

 • Celandine

 • Patate e ëmbël të egra

 • Hithër thumbues


 • Dietë e duhur • Shkaqet e sëmundjes nuk janë definuar plotësisht. Shumica teoritë e etiologjisë së saj lidhur me ndryshimet hormonale të trupit, veçanërisht nga mbiprodhimin e estrogjenit. Kjo hipotezë është dëshmuar nga fakti se fibroids vërejtur vetëm në gratë e moshës riprodhuese (zakonisht ajo është diagnostikuar në pacientët e moshave 35 deri 45 vjet të). Por nga ana tjetër, jo çdo grua me estrogjenit lartë sëmurë me miomes mitrës. Në vitet e fundit, ka gjetur një shumë e provave se edukimi dhe rritja e tumorit luan një rol kyç nuk estrogjenit dhe një tjetër hormon i prodhuar në vezore - progesterone.

  Varieteteve
 • Podbryushynnaya fijor - rritet jashtë mitrës, duke mbuluar atë nga zgavrën e barkut.

 • Submucosa - Mukoza rritet në mitër, që mbulon brenda

 • Qafës së mitrës - rritet në qafën e mitrës

 • Intersticiale (muskul), fibroids - ndodh në shumicën e rasteve dhe karakterizohet nga rritja e indet e mitrës.


 • Për më shumë informacion në lidhje me sëmundjen ne tregoni mjekut:


  Simptomat  Simptomet e fibroids mitrës jo-specifike dhe të ndryshme. Ata varen kryesisht nga lloji dhe vendndodhja e tumorit. Ne përshkruajnë simptomat më të zakonshme të sëmundjes:


 • menstruacionet e rëndë dhe e dhimbshme;

 • dhimbje gjatë raportit seksual;

 • dhimbje të vazhdueshme bezdisur ose shurdhim në zonën e legenit;

 • urinim i shpeshtë;

 • kapsllëk, fryrje.


 • Disa gra me miomes mitrës nuk vërehet asnjë simptomë. Në disa raste, në të kundërt, simptomat mund të jetë shumë e rëndë (sidomos kur diagnostikuar fibroids intersticiale) dhe shkaktojnë shfaqjen:

 • anemi (për shkak të humbjes së një numri të madh të gjakut mujore);

 • sëmundje të traktit urinar (për shkak të faktit se tumori fasha ureters, duke shkaktuar mbajtjen e urinës dhe zhvillimin e mikroorganizmave patologjike në të);

 • infertilitetit;

 • miscarriages.


 • Në çdo rast, në qoftë se ju gjeni veten në simptome të dyshimta të konfirmuar diagnozën, për të filluar trajtim të menjëhershëm dhe për të shmangur kirurgji.

  Trajtim


  Mjetet juridike popullore për të ju ndihmojë të krijojë funksionimin normal të mitrës dhe të sistemit hormonal. Për shkak të kësaj, trupi fillon të vetë "shpërndarë" miomes, dhe ju nuk duhet të përdorë për operacion të rëndë. Çfarë është trajtuar kjo sëmundje e fshehtë? Për t'ju ndihmuar të vijnë peroksid hidrogjeni, arra pishe, qirinj, ulur banja, bimeve dhe mjete të tjera. Mundohuni të fillojë procedurat sa më shpejt që të jetë e mundur, derisa tumor ende nuk ka arritur përmasa të mëdha.

  Mbledhja Bimor №1 (përdorimi në mes të periudhave të menstruacioneve)


  Trajtim bimor jep rezultate të shkëlqyera, kur ju doni të heqin qafe e fibroids mitrës. Ju mund të gatuaj një tarifë:

 • Rhizome Potentilla - 50 g;

 • Horsetail barishte - 50 g;

 • Grass knotweed - 50 g;

 • Leh kulpër - 50 g;

 • Gjethet e blueberries - 50g;

 • Lule kumak - 50 g;

 • Delli lë - 50 g;

 • Gjethet e Thistle - 50 gram


 • Përzierje të gjithë përbërësit tërësisht. 15 lugë përzierje derdh në një tigan të vogël, pour dy gota e ujit dhe ngrohjes rreth ngrohjes ulët deri sa vlon. Pastaj gatuaj një tjetër 2-3 minuta dhe hiqni pan nga të nxehtit. Infuzion i hedh në një termos dhe për të marrë vakte të vogla gjatë gjithë ditës. Kjo pije duhet të pini për 3 muaj në një kohë kur nuk ka menstruacioneve. Ky trajtim do të çojë në faktin se fibroids do të tkurret në madhësi të vogël apo të zhduken tërësisht. Gjithashtu, kjo përzierje bimor të ndihmojë në krijimin e funksionit të mitrës.

  Mbledhja bimor №2 (përdoret gjatë menstruacioneve)


  Nëse jeni të diagnostikuar me fibroids mitrës, para përdorimit të kirurgjisë, gjatë menstruacioneve, të përpiqen për të marrë këtë ekstrakt:

 • Rrënjë jamball - 50 g;

 • Yarrow barishte - 50 g;

 • Rrënjë luleradhiqe - 50 g;

 • Sage lë - 50 g;

 • Grass knotweed - 50 g;

 • Bardhë të vdekur-hithër barishte - 50 g


 • Një lugë gjelle e përzierje derdh dy gota me ujë të valë. Dërgo qëndrim në një termos të mbyllura për 2-3 orë, pastaj pi Ky infuzion tri herë në ditë. Zakonisht pas 2-3 kurset e trajtimit të fibroids mitrës është shumë e vogël apo plotësisht shkrin.

  Mbledhja Bimor №3


  Dhe ky trajtim recetë e fibroids mitrës babai mjete popullore Herbalist na ofron Klymushko:

 • Rhizome pechornyka - 50 g;

 • Herbs veshtull - 50 g;

 • Bimeve horsetail - 50 g;

 • Grass knotweed - 50 g;

 • Tufë lulesh gështenjë - 50 g;

 • Gjethet e blueberries - 50g;

 • Thupër lë - 50 g


 • Përgatitja: Mix gjithë përbërësit së bashku. Çdo herë që ju keni nevojë për të marrë 1 lugë gjelle e përzierje, derdh një gotë me ujë të vluar dhe të mbuluar kapak për 3 orë. Pastaj filtër infuzion dhe nxehtë përsëri (nuk vlim). Merrni 3 herë në ditë për 1 filxhan e ushqimit. Çdo herë që ju keni për të përgatitur infuzion të freskët.


  Kohëzgjatja e trajtimit me herbs në qoftë se ju fibroids mitrës madhësia e vogël, 1 muaj ju mund ta kuruar atë. Nëse ju keni një tumor të madh, pastaj pas 1 muaji nga marrja e bimëve të bëjë një pushim për 2 javë, dhe pastaj të përsëritur kursin. Dhe kështu vazhdojnë trajtimin me prishet dy javë për aq kohë sa sëmundja nuk është e kalojë plotësisht. Në shumë raste, ky koleksion bimor - e vetmja mënyrë për të shmangur kirurgji.

  Flaxseed


  Në trajtimin e fibroids mitrës shpesh ndihmon flaxseed. Merrni 1 lugë çaji farë liri, derdh një gotë me ujë dhe vlim të vluar për 1-2 minuta. Kjo supë brenda 15 ditëve pacienti duhet të pini 3 herë në ditë për 1/2 filxhan. Nëse ju keni një tumor të madhësisë së vogël, vaj liri do të kuruar plotësisht atë. Përveç kësaj, ju mund të përdorni tampona ngjyhet vaj liri - kjo është e dobishme në sëmundjet e mitrës.

  Përzierje të përshpejtojë rezorbimit e tumoreve


  Nëse keni fibroids mitrës madhësi të madhe dhe ju doni që ajo shpejt ul, përveç metodave moderne të trajtimit të fibroids mitrës mund të merrni të tillë një ushqim shtues:

 • Shafran i Indisë - Pjesa 1

 • Rrënjë jamball i -15

 • Kanellë - 4 pjesë

 • Bukuroshe Fara - 5 pjesë


 • Përpara se të hahet gëlltitje 1 lugë çaji të përzierje, larë poshtë me një sasi të vogël të ushqimit. Kjo do t'ju ndihmojë të përshpejtojë trajtimin e fibroids mitrës dhe të bëjë pa kirurgji.

  Arra pishe


  Nëse ju preferoni për të trajtuar të gjitha mjetet juridike popullore sëmundje, atëherë diagnoza e fibroids mitrës do të ju ndihmojë të hani arra. Merrni një natyrore arra të lartë dhe që rriten vetëm në Siberi, shumë të vështirë, por për hir të saj ju duhet të bëjë atë. Pra, të marrë 1 filxhan peeled dhe i copëtuar arra pishe dhe i hedh 05 litra alkool. Insistojnë herbs në një vend të errët për 10 ditë, pastaj tendosje dhe për të marrë 1 lugë gjelle me stomak bosh 3 herë në ditë. Të ketë një të plotë arra pishe shërim, ju duhet të pini të paktën tre shishe ilaç (në qoftë se ju keni fibroids mitrës madhësive të vogla), dhe në disa raste kanë nevojë 6-10 shishe. Megjithatë, nuk e mohojnë veten në këtë ilaç të mrekullueshëm - ajo do të ndihmojë të rifillojë në mitër dhe për të hequr të gjitha simptomat e "tumoreve femra." Shumë shpesh, për shkak të marrjes së infusions e grave kedri arra ishin në gjendje për të shmangur kirurgji.

  Trajtimi me peroksid hidrogjeni


  Peroksid hidrogjeni është një nga oxidants fortë, e cila ka efekte në trup shëruese në qoftë se ju e dini se si të aplikoni atë. Në listën e shumë sëmundjeve kundër të cilit lufton këtë drogë, ka fibroids mitrës (si dhe shumë sëmundje të tjera të mitrës dhe organet riprodhuese të femrës). Kështu, peroksid hidrogjeni ju mund të përdorni në mënyra të ndryshme për të kryer një trajtim efektiv.
  Peroksid hidrogjeni pritjes brenda
  Për të shëruar të gjithë trupin dhe të përshpejtojë trajtimin e fibroids mitrës, ne rekomandojmë për të marrë në peroksid, diluting atë në pak ujë. Pranimi i fondeve nga njëri pika 3 herë në ditë, çdo ditë rritjen e dozës për 1 pikë. Kjo është, në ditën e dhjetë që ju duhet të marrë 10 pika të peroksid hidrogjeni në 3 herë në ditë. Pastaj bëni një pushim për 2 javë, dhe pastaj të përsëritur kursin deri fibroids mitrës nuk do të zhduket krejtësisht.

  Banja me peroksid
  Efekti i mirë është dhënë edhe banja terapeutike me peroksid hidrogjeni. Ata kanë nevojë për të kryer një trup të pastër. Kohëzgjatja: 15-20 minuta.
  Douching me qafën e mitrës mitrës
  Nëse ju kthyer qafën e mitrës mitrës përpiqen për të kuruar me peroksid douching. Ata "thaj" trup të sëmurë, duke mos lejuar tumor të rritet.

  Eliksir i mitrës shëndetësor


  Nëse keni gjetur fibroids mitrës apo të qafës së mitrës, të përgatisë eliksir të shëndetshme femra. Recetë e tij të zhvilluar Naturopaths kineze - në fakt i njohur se mjekësia kineze mund të kryejë trajtimin e ndonjë sëmundje pa kirurgji. Pra zagotovte përbërësit e mëposhtme:


 • Grass Koper - 2g

 • Grass Yarrow - 3g

 • Shafran i Indisë pluhur - 1 g

 • Karafil (erëz) - 2g

 • Selino - 1 g

 • Fresh mjaltë natyral - 50 g

 • Verë e bardhë - 500 ml


 • Përgatitja: Grass përzierje dhe vlim në verë të bardhë për disa minuta. Pini 1-3 herë në ditë për 05-1 lugë gjelle eliksir pas një vakt. Duke marrë këtë eliksir, ju mund të parandaluar rritjen e tumoreve në mitër dhe qafën e mitrës, si dhe të sigurojë zhdukjen e fibroids vogla.

  Celandine


  Trajtimi i fibroids mitrës celandine kryhet si më poshtë: 1 lugë gjelle herbs të thata zaparyuyetsya 1 filxhan ujë të vluar dhe të vënë në një vend të errët të ngrohtë dhe mbush 10 ditë. Pastaj tendosje bimeve dhe të vënë në një shishe qelqi të ruhen në frigorifer. Dita e parë në mëngjes në një stomak bosh të marrë 1 pikë tretësirë, tretur në një sasi të vogël të ujit. Në ditën e dytë - 2 pika, e treta - 3 pika, dhe kështu me radhë, deri sa të arrijë doza është 15 pika. Në 15 ditët e ardhshme, të zvogëlojë dozën gradualisht deri sa të rikthehesh 1 tinctures rënie e celandine. Me këtë mjet, shumë gra janë në gjendje për të hequr qafe të fibroids mitrës përgjithmonë.

  Patate e ëmbël të egra


  Bari dhe rrënjët e kësaj bime popullore ka qenë prej kohësh përdoret nga gratë për të parandaluar keqpërdorimin. Pacientët me inflamacion gjenital gjithashtu vlerësojmë patate e ëmbël egër për efektin e saj qetësues, veçanërisht në trajtimin e kancerit të gjirit dhe kanceri endometrial dhe endometriozes. Efektiviteti i këtij barishte është se ajo ndihmon për të mbajtur nivelin e hormoneve femërore në ekuilibër. Patate e ëmbël të egra ka edhe shumë prona të tjera - ajo vepron si një diuretik dhe antispasmodic, gjithashtu ndihmon në trajtimin e fibroids mitrës.

  Përgatitja: Për të përgatitur lëngun e mishit, të marrë 15 teaspoons e bimëve të egra patate e ëmbël, derdh një gotë me ujë të nxehtë dhe të lënë për 20 minuta. Pini deri në 3 gota në ditë. Kundërindikacionet: gratë shtatzëna nuk duhet të pini më shumë se 1 filxhan infuzion në ditë.

  Hithër thumbues


  Lë dhe rrjedh nga hithrat nga kohët e lashta përdoren për lehtësimin e artritit dhe osteoarthritis. Gratë me tumoret mitrës, megjithatë, mund të përdorë mjetet juridike popullore në bazë të acaroj për lehtësimin e dhimbjeve dhe për të zvogëluar madhësinë e fibroids.

  Si për të trajtuar: Merrni 1 lugë çaji e bimëve të thata, pour 1 filxhan ujë të valë dhe të lënë për 15 minuta. Pini jo më shumë se 4 gota në ditë. Ju ende mund të bëjë shurup hithër, pour sheqer copëtuar të freskëta barishte dhe për të marrë 1 lugë çaji 2 herë në ditë.

  Dietë e duhur


  Trajtimi i ndonjë sëmundje femra, duke përfshirë fibroids mitrës - një proces shumë të gjatë dhe të vështirë. Prandaj, healers tradicionale rekomandojmë seksit të drejtë për të ngrënë për të mbajtur nivelin e hormoneve femërore në normë. Nëse fibroids janë nisur, aq më shpejt ju të shëruar dhe për të ndihmuar një dietë.

  Prandaj, për të zvogëluar rrezikun e kushteve beninje, ju duhet të përpiqen për të ngrënë ushqim që përmban një sasi të vogël të yndyrave të ngopura dhe proteina shtazore. T'i zëvendësojë me proteina bimore dhe ushqime që përmbajnë sasi të mëdha të acideve yndyrore të pangopura - është Rapeseed, sojë, vaj liri, embrion gruri, skumbri, harengë, salmon, vaj peshku, prodhimet e detit dhe arra. Një dietë tilla redukton nivelin e estrogjenit, që është përgjegjëse për proceset në trup femëror.