Simptomat e sëmundjes së veshkave në fëmijë, se çfarë ata thonë dhe si të merren me ta


Indeksi artikull

Dështimi i veshkaveTuberkulozi i veshkaveSëmundje kronike të mushkëriveLodhPyelonephritisProcesi i trajtimit sëmundje të veshkaveNë thelb, veshkat filtër janë të përfaqësuar nga të cilat prodhimi nga trupi i substancave të dëmshme. Qëllimi kryesor i veshkat - funksion nxjerrës është zbatimi i një procesi të tajitje dhe filtrimit. Mundësitë e përshtatjes së fëmijës nuk është shumë e mirë, sidomos në momentet e rëndësishme të maturimit. Simptomat e sëmundjes së veshkave në fëmijë shpesh formuar në këtë kohë.


Sëmundje të veshkave fëmija mund të zhvillohet për shkak të mjedisit të dobët, produkteve të konsumit të cilësisë së dobët dhe predispozicion gjenetik. Shenjat e sëmundjes mund të jenë të ndryshme, por të humbasë apo ngatërruar ato me sëmundshmëria tjetër është e lehtë, por kur ajo zbulon edhe manifestimi vogël duhet të marrë një fëmijë te mjeku.


Dështimi i veshkave


Mungesa e patologjisë të veshkave bëhet e pavarur - zakonisht një sindromi i shumë proceseve patologjike që shkaktojnë simptomat përkatëse klinike. Dështimi i veshkave mund të jetë akute ose kronike.

Simptomet e dështimit të veshkave në një fëmijë - ajo anuria, shkeljet e bilancit të ujit-electrolyte, mosfunksionim të sistemit kardiovaskular. Me trajtimin e hershëm të akute renale formë dështimi shëndetin e fëmijës kthehet në normale brenda dy javësh. Në format e rënda të hemodializa kryhet.
Dështimi kronik i veshkave është formuar si rezultat i patologjive neglizhojnë veshkave - glomerulonefriti, amiloidosis, pyelonephritis. Para sindrom të shkaktojë disa sëmundje sistemike. Në dështimi kronik i veshkave manifestuar dehje, çrregullime në stomak dhe zorrët, sistemin nervor, rritet presion, nuk është shkarkimi pakët i urinës.Tuberkulozi i veshkave


Fëmija zhvilluar tuberkulozi veshkave si një komplikacion i tuberkulozi pulmonar. Trajtimin e tuberkulozit veshkave organizuar me ilaçe të veçantë, kimioterapia. Kompleksiteti i diagnozën e kësaj sëmundje është se ajo nuk shkakton simptoma afatgjata dhe jo të diagnostikuar me anë të testeve. Në këtë drejtim, duhet diagnoza periodike për fëmijët që janë në rrezik. Në rrezik janë fëmijët me mosfunksionim të sistemit urogjenital, komplikimet serioze të sëmundjeve të veshkave.

Gjithashtu, nuk janë sëmundje dhe çrregullime që rrisin rrezikun e tuberkulozit veshkave - domethënë anomalitë strukturën e veshkave dhe sistemit urinar, pielonefrit, lindjet e komplikuar.


Sëmundje kronike të mushkërive


Fëmijët urolithiasis shumë e zakonshme, por për shkak të neglizhencës së prindërve patologjisë është tepër vonë. Shenjat klinike janë karakterizuar nga dhimbje në shpinë, por shpesh të pranishme në gjak urinë.
Zakonisht gurë të vegjël jashtë vetes. Me prodhimin e tyre duket dhimbje të rralla fillon një sulm. Dhimbje lëviz me gurë dhe pas gurëve në veshka Fëmija ndjen dhimbje në zonën e kryqe, barkut, organeve gjenitale. Urinim mund të përfundojnë pa sukses. Stone mbush prodhimin Lumen e veshkave dhe të shkaktojë dhimbje barku i veshkave. Në veshkave fillon të grumbulluar urinë.

Diagnoza e urolithiasis fëmija është kryer në bazë të ankesave, duke marrë në konsideratë simptomat, duke lejuar dyshoni praninë e gurëve në veshka. Urina atëherë e kuptoi dhe e gjakut, organizuar urography ndonjë gjë, me ultratinguj.


Lodh


Jade është një term kolektive që sugjeron ndonjë proces inflamacion në veshkat. Nefrit akute zhvillohet për shkak të praninë e vatrave infektive ose pas transferimit të patologjive infektive.
Veshur këpucë lagësht, dridhura, erërat e forta janë faktorët e rrezikut për shfaqjen e lodh. Fruthi, ethe flakë të kuqe dhe patologji të ngjashme shpesh ndikojnë negativisht në shëndetin e veshkave.

Në mënyrë tipike, fëmija ankohet se nuk ndihej mirë, duke tërhequr dhimbje në zonën më të ulët mbrapa. Ënjtje nganjëherë në formë të fytyrës dhe trupit, rrit presionin e gjakut, ul vëllim urina ndashëm, urinë ndryshuar. Moti mbetet trajtim të favorshme, por trajtimi është vonuar për një periudhë prej një deri në tre muaj. Gjatë fëmijës mprehje duhet të trajtohen në spital dhe të respektojë pjesën tjetër shtrat dhe dietë.


Pyelonephritis


Inflamacion pyelonephritis quajtur natyrën jo-specifike, e cila shkakton bakteret dhe ku vuajnë legen veshkave, hi dhe parenchyma veshkave.
Pyelonephritis mund të jetë e njëanshme, bilateral, ajo është klasifikuar në varësi të arsyeve të zhvillimit. Patogjen hyn veshkën me gjak apo urynohenno.
Me zhvillimin e fëmijës pyelonephritis ankesa e dhimbjes në vendin e veshkave. Kryesisht dhimbja është e shurdhër në natyrë, nganjëherë vijnë manifestimet formuar afër të dehjes. Për studim diagnostik duhet urinë dhe gjak.


Procesi i trajtimit sëmundje të veshkave


Pas identifikimit të fëmijës ndonjë simptomë të dëmtimit të veshkave sa më shpejt që të jetë e mundur prindërit duhet të marrë atë në urolog apo pediatrit. Shenjat e sëmundjes së veshkave tek fëmijët mund të jetë një manifestim i patologjisë rënda. Është e ndaluar për të trajtuar veten. Para caktimit të veçantë mjekun taktika terapeutike përshkruan ekzaminimet diagnostike për të marrë një pamje të plotë klinike të sëmundjes dhe vendosjen diagnozë të saktë.

Zakonisht fëmija organizuar vijim teste:Urinalysis - ajo ndihmon në krijimin prania e kripërave beftë, qelizat e kuqe të gjakut dhe të grimcave të gjakut, dhe çdo devijim tjetër të urinës.
Gjakut komplet - ajo ndihmon për të përcaktuar nëse trupi i fëmijës në çdo inflamacion apo shenja të dehjes në trup.
Ultratinguj e veshkave - ajo ndihmon për të vendosur praninë e anomalitë kongjenitale në strukturën e sistemit urinar, ndryshimet e tyre të dhimbshme, praninë e rërës apo gurë.
Bazuar në informacionin e marrë nga prindërit dhe krijon specializuara fëmijëve dhe rafinon diagnoza, të zhvilluar trajtimin e duhur për çdo rast.