Simptomet e parimeve veshkave dhimbje barku e diagnostikimin dhe trajtimin e dhimbje barku i veshkave
Kur sigurimin e kujdesit emergjent mjekësor (pa lëndim), e dyta vetëm për sulme akute të apendiksit vlerë dhimbje barku i veshkave. Kjo është një, të rënda, dhimbje akute papritur, shkaktuar nga ndryshimi mprehtë në lëvizjen e urinës (shkelje të daljeve), shfaqja e presionit në rritje brenda legen i veshkave dhe ndarjen e enëve të gjakut në veshka.

Sulmi i dhimbje barku i veshkave mund të shkaktohet nga:

papritur lindur pengesë për rrjedhjen Muti urinar, zakonisht të natyrës mekanike;
pezmatimi i veshkave strukturave të brendshme (sistemi pyelocaliceal);


rrjedhjen e paaftë të gjakut në veshka, duke çuar në ishemia, rritet presioni në arteriet dhe venat, sindromi tromboэmbolycheskomu në enët e gjakut të organit;
alergjitë rënda, ndikojnë mukozën e sistemit traktit urinar sipërme;
vrull refleks në uretër dhe pyelocaliceal sistemit të shkaktuar nga cholecystitis, një inflamacion i shtojcës, infarkt miokardi në gratë - karakteristika menstruale rrjedhës, etj
Frekuenca e shfaqjes, shkaqe të tjera të dhimbje barku i veshkave janë si më poshtë:

Stones në organet e sistemit urinar - 575% e pacientëve;
shqetësuar metabolizmin e mineraleve në trup - 145%;
inflamacion i veshkave (pielonefrit) - 12%;
mosveprimi i veshkave (Nephroptosis, veshkave lundrues) - 10%;
Zhvillimi i organeve anormale - 35%;
legen zgjerimin dhe gota në veshka progresiv (hydronephrosis) - 2%;
Sëmundjeve të prostatës - 2%;
sëmundje të veshkave tumor - 15%;
ngushtim (ngushtimi) i ureters, që u ngrit pas seancave Radioterapia - 1%;
inflamacion i indeve përreth uretër (periuretrit) - 05%;

tuberkulozi urogjenital, leukemia, fshikëz tumor që është e zakonshme në uretër.
Në 38% të rasteve të diagnostikuar saktë shkakun e mjekëve veshkave dhimbje barku nuk mund.

Mekanizmi i dhimbje barku i veshkave

Në buds anën e prekur brenda legen rrit presionin ndaj vlerave të 150 mm ujë. Art. Krahasuar me normale kolonën e ujit 15mm, gota të dëmtuara shkop. Që nga renale legen urina merr në sine (zbaticë fornykalnыy) dhe kapsulë yndyror të veshkave. Më tej, në portat e zhvillimit inflamacion veshkave e indit dhjamor nga fenomenet lajthitës, presionin në rritje në venat. Në anijet atje dhe sindroma ishemike spastik, pezëm venoz të gjakut dhe limfatike në veshka; reduktuar formimin fillestar të urinës (filtrimit glomerular), ul efikasitetin e veshkave plazmotoku, më pak urinë.


Simptomet tipike e dhimbje barku i veshkave

Zakonisht, simptomat e dhimbje barku i veshkave ndodhin papritmas dhe në mënyrë dramatike, pas një përpjekje të madhe fizike, duke udhëtuar në transportin me gunga; Megjithatë, ndonjëherë dhimbje barku fillon dhe në pjesën tjetër të plotë gjatë natës. Në anën e pasme ka dhimbje konvulsiv që i jep një kofshë, ijë, organet gjenitale. Dhimbja prerja natyrën periodikisht rrit. Njeriu përpiqet për të gjetur sjellje më pak të dhimbshme, hedhur restlessly. Në uretrës dhimbje edhe ndodhë, pacienti ndjen dëshirën të shpeshta të urinoj. Në urinë shpesh vërehet mikroskopike, miksture të dukshme me sy të gjakut (mikro - dhe makrohematurhyya), shpesh të përzier dhe të vjella. Në veçanti sulm të rënda mund të ndodhin tronditje të dhimbshme; njeriu është i zbehtë, djersë të ftohtë derdhet, pulsi bëhet i dobët dhe i shpejtë. Si të theksuara simptomat e dhimbje barku i veshkave, në varësi të shkakut të sulmit dhe shtetit në të cilin të sistemit nervor të njeriut. Individi listuara më sipër simptome mund të shprehet shumë dimly ose nuk respektohen fare.


Si është diagnoza "dhimbje barku i veshkave"

Si bazë për diagnostikimin dhe historinë mjekësore të dhënave të marra shqyrtimin e drejtpërdrejtë të pacientit. Mjekët të shohim se çfarë të lëkurës ngjyrë dhe mukozës në pacientit në të cilën pozitë ai është në shtrat, analizojë ndryshimet në ngjyrën e urinës dhe transparencës. Një hap i rëndësishëm është prekje, kjo metodë duhet të shqyrtojë të gjitha organet urogjenital në pozicione të ndryshme të pacientit trupin - në këmbë, shtrirë në anën e pasme. Prekje e gjendjes së brendshme shënim si ata janë të lëvizshme dhe të dhimbshme; kryhet me kujdes rrahjen brinjë 12. Studimi me gisht nga stomaku dhe organet e vendosur në bark, shikuar me kujdes reagimin: muskujt e tendosur, prania e simptomave SHCHetkina-Blumberg dhe kështu me radhë. Pacientët përshkruar urinalysis dhe gjakut llojin e zakonshme.

Atëherë organet urogjenital dhe studimi i barkut nga ultrazërit (fshikëz shihet nëse kjo nuk është e zbrazët). Në mënyrë tipike, në mënyrë të vendosur diagnozën e saktë dhe trajtimin e dhimbje barku i veshkave, të humbur shikimin e imazhit dhe të dhënave të marra nga X-ray studimin e traktit urinar me futjen e mesme kontrast (эkskrektornoy urography). Dhimbje barku i veshkave është i shoqëruar ptevmatozom (vanitet në anën e prekur, e cila është qartë e dukshme në foto. Kjo mund të vërehet devijim të shpinë anash (scoliosis), pjesën konkave drejtuar drejt dhimbje barku, dhe më të dendura muskujve hije mesit në të njëjtën anë. Gjithashtu shpesh mbyllur dhe hije shumicën e veshkave prekur, në krahasim me të shëndetshme. Kur indet ënjtje rreth veshkave regjistruar ashtuquajtura "hollimit halo." Prania e gurëve në veshka apo uretër mund të them është vendosur hije, edhe nëse gur nuk është e dukshme (për shkak të ënjtje të zorrët, ose në madhësi të vogël guri e "mbuluar" brinjë apo legenit të kockave).

Sipas rezultateve të urohramy nxjerrës në veshkat pyelocaliceal sistemit, të vendosura nga dhimbje barku, dhe përkatëse uretër substancë radiopaque fikse. Me punën e mirë fornykalnoho aparatit në anën e nefrohramma dhimbje barku forcohet, përkeqësimin e funksioneve -. Zgjerimin e regjistruar e strukturave të brendshme (sistemi pyelocaliceal dhe uretër deri në zonën e bllokimit Duhet të theksohet, nuk është e veshkave anormale (dyfishimin renale / veshkave) diagnozës. dhimbje barku i veshkave duhet të përjashtohen në rastin kur ureters dhe me strukturë të patronditur tsystoydnыm dhe sistemit pyelocaliceal të dy veshkat shqyrtuar mirë (nyjet kontrastuyutsya).

Nëse diagnoza është ende në dyshim, të aplikojnë novokaina bllokadën 05 për qind zgjidhje për Lorient-Epstein (dhimbje qetësues vkolyuyetsya në kordonin sperme në meshkuj apo ligament raundin e mitrës në femra). Bllokadat hequr simptomat dhimbje e dhimbje barku i veshkave, por ajo është e paefektshme në qoftë se dhimbja është shkaktuar nga një tjetër shkak - siç apendiksit akute. Diagnoza edhe specifikuar endoscopy e metodës ngjyrë indigokarmina veshkave (chromocystoscopy): për dhimbje barku, të vendosura në të prekur bojë veshkave pala nuk lëshojnë, nëse nuk ka një dyfishim i trupit.

Ndonjëherë dhimbje barku i veshkave mund të ndodhë jashtë kutisë, i shoqëruar nga dhimbje barku. Një klinikë e ngjashme vërehet në sëmundje të tjera të përbashkëta:
apendiksit akute;
zorrë pengesa;
mëlçisë (bile) dhimbje barku;
salpingooophoritis në formën akute;
shtatzëni ektopike;
lezione dhe rrënjët mesit sakrale (nervit shiatik departamentet përkatëse);
dhimbje mesi - "të kalojë" përsëri;
inflamacion akut i pankreasit;
ulçerë stomakut shpuar.
Nëse fotografia klinike është e paqartë, detyra e çdo mjeku i cili jep ndihmën e parë në rastet e dhimbje barku i veshkave - sa më shpejt që të jetë e mundur për të ofruar pacientit urologjisë pacientit. Në fakt, statistikisht, kirurgji për të hequr shtojcë në gati një të tretën e rasteve kjo ka për qëllim gabimisht.


Trajtimi i dhimbje barku i veshkave

Nëse diagnoza është në dyshim, dhe pacientët kanë temperaturë të lartë dhe shenjat e hematuria, të kryejë ndonjë procedurë mjekësore në shtëpi në çdo rast e pamundur; lejueshme antispasmodics vetëm standarde të dhëna. Kur pacienti është marrë në spital, ai u administruar ilaçe dhimbje dhe lehtësimin e vrull, intramuskular ose përzierjet intravenoze litik. Në shumicën e rasteve, tregohet terapi termike aplikuar pads ngrohje dhe çanta e rërë të nxehtë, 14-20 dush minutë, ulur (në t 38-39oS ujë) ose shtrirë (në t 37-38oS, uji nuk duhet fshehur në zemër). Në rastin e pacientëve të moshuar, prania e ndonjë tumoreve, gjak në urinë, procedurat kardiovaskulare termike nuk janë emëruar. Në disa raste bllokada novokaina: Lorient-Epstein, intradermal, perirenal (në shpinë), vnutrytazovaya. Ne trajtimin e metodës renale dhimbje barku njohura të akupunkturë dhe electroacupuncture. Nëse këto masa nuk japin efektin e dëshiruar, uretres mund të administrohet kateteri konvencional ose stent bërë e trupit. Kur ureteral qenët evident thyer me gurë të vegjël ndihmon fizioterapi ndryshme (ndikim në rrymat diadinamicheskimi gur, ultratinguj dhe të shëndoshë, dridhje).

Trajtimi kirurgjik i dhimbje barku i veshkave ndodh nëse masat konservatore terapeutike nuk sjellë sukses. Kirurgjia urgjente është treguar nëse shenjat e mëposhtme:
inflamacion akut purulent i veshkave (pielonefrit), e cila zhvillon kur dhimbje barku;
underpayment e urinës në fshikëz me pengimin ureteral (anuria pengues);
fakti i dhimbje barku i veshkave nëse pacientit vetëm një të veshkave;
gur i madh bllokimin e traktit urinar.
Në periudhën e shërimit pas operacionit është e rekomanduar për pacientët qëndrojnë në vendpushimin: Truskavets, Skhodnitsa apo qendrave të tjera të specializuara shëndetësore.