Simptomat dhimbje koke të rënda


Simptomat Dhimbje koke të rënda janë shenja paralajmëruese e shumë sëmundjeve. Për shembull, ky manifestim simptomë të tilla si dhimbje koke tensioni kronik (HHBN).
HHBN, lloji më i zakonshëm i dhimbje koke. Kjo ndodh në 70% të meshkujve, femrave, më shpesh, 90% është për shkak të sistemit nervor. Për fat të keq, jo të ekspozuara gjithmonë gjatë diagnozës dhe trajtim ka filluar si rezultat i një numri të madh të njerëzve vuajnë nga dhimbjet. Kjo është kryesisht për shkak të vetëdijes së dobët të mjekëve rreth kritereve diagnostikuese të tensionit kronike dhimbje dhe as njohje të shkaqeve, mekanizmave të HHBN. Ka dy lloje të dhimbje koke: kronike dhe akute, ne flasim për kronike.Shkaqet dhe mekanizmat e dhimbje koke kronike

Nuk mjafton studiuar, deri kohët e fundit u mendua se shkaku i dhimbje koke tensioni është ulja e muskujve të fytyrës. Por tani provuar se kjo është vetëm një pasojë.

Shkaqet e HHBN shumë të ndryshme, por në radhë të parë, edhe pse, vjen një situatë stresues, sidomos nëse ajo është mjaft e gjatë (depresioni). Rrit nivelin e përgjithshëm të trupit ankthi. Në këtë rast niveli i reduktuar i serotonin dhe endorphins në tru, si rezultat i çrregullimeve të caktuara biokimike, dhe takohen në trupin tonë për një humor të mirë. Në mënyrë të ngjashme, ato janë aftësia e natyrshme për të reduktuar nivelin e ndjeshmërisë dhimbje, dhe si rezultat, personi bëhet më e ndjeshme ndaj dhimbjes, duke përfshirë edhe të një shefi të fortë. Rezultati është një shkelje e perceptimit të realitetit, për shembull, pacientët të cilët besojnë dhimbjen e tyre për disa errët "sekret" tregojnë një nivel më të lartë stresi dhe dhimbje, dhe ndjeshmëri shumë të varfër për trajtimin që çon në bashkimin sëmundje të shumta se ata pacientë të cilët besojnë ata e kuptojnë shkakun e dhimbjes së tyre dhe duke u përpjekur për të luftuar atë.


Edhe pse nuk është përcaktuar lidhjen në mes stresit dhe tkurrje të muskujve të dhimbshme, por shkencëtarët kryesorë në botë këmbëngulin se është në këtë teori.

Muskujt e fytyrës, kokës dhe qafës mund të reduktohet jo vetëm nga stresi, por edhe nga postures vështirë, të tilla si sjellje të vështirë, ndërsa në këmbë, rozyazyka në telefon me celularin presion në shpatull, duke punuar në një kompjuter, ngarje, gjatë qëndrojnë në një pozitë të pakëndshme, dhëmbët compression, prymruzhuvannya gjatë. Mos harroni në lidhje me sëmundjet e muskujt e qafës dhe prapa (osteokondroza, artriti), lëndimit.


Kriteret diagnostike dhe foto klinik i dhimbje koke kronike

Kriteret:

I. Dhimbje koke janë shumë të forta, duhet të zgjasë nga 30 minuta deri në 7 ditë, ata mund të jenë të përditshme, dhe praktikisht pa u pakësuar.

II. Mbërthen karakter dhimbje koke, duke tërhequr dhe konstruktive dhe në çdo rast jo pulsing.

III. Lokalizuar ajo gjithmonë dy palët, por njëra nga palët mund të dëmtojë më shumë. Shumica e pacientëve përshkruajnë dhimbjen e tyre me këto fjalë: "kreu si në një zëvendës", "sikur sdavlenna përkrenare, përkrenare apo luajtur".


IV. Forcimi i dhimbje koke nuk ndodh për ushtrimin e zakonshme dhe e përditshme, por një ndikim shumë të keq në jetën e përditshme dhe veprimtarinë profesionale e pacientëve, përkeqësim të cilësisë së jetës.

V. Nëse dhimbje koke rritet, nuk mund të ketë oreks, marramendje të ndodhë, phobias ndryshme: frika nga hapësira të mbyllura, të lehta dhe të shëndoshë.

Duhet të theksohet se të gjitha këto simptoma në të njëjtin pacient nuk janë të gjithë së bashku, por në mënyrë të izoluar dhe janë të ndryshme ashpërsi. Çfarë është tipar dallues i dhimbje koke migrenë.


Ka edhe ankesa të tjera në pacientët me dhimbje koke kronike, ata ankohen për ndjesi compression gjoks apo thatësi në fyt, gulçim, dhimbje në zemër, një të ashtu-quajtur cardialgia rreme (dhimbje në zemër), palpitations zemrës, luhatjet e mprehtë në presionin e gjakut, ajo është si "hedhur". Oreksi është reduktuar, nuk mund të jetë përzier, i pavarur nga ushqimet, ka urinim i shpeshtë, gjumë i shqetësuar, rimbushjen e varfër me shumë ëndrra, ndërsa ndjenja realitetin e ngjarjeve që po ndodhin, ankthe të shpeshta, sipërfaqe të gjumit, pacientët shpesh zgjoheni. Ankesat e nervozizëm, ndryshore humor, ata janë shumë të dobët të tolerojë asnjë zhurmë. Vështirë për të zgjoheni në mëngjes, por duke përmirëson shëndetin mesditë, mbrëmje përsëri uhudshayas.


Shpesh pyetjet e mjekut: "Sa shpesh dhe në çfarë rrethanash ju keni një dhimbje koke" Pacienti nuk mund të japë një përgjigje të saktë, por ajo që dhemb kokës. Por kjo është ajo që mund të konsiderohet si një dhimbje koke kronike tensioni.

Simptomat e sëmundjes me dhimbje koke të rënda, HHBN është shkaktuar duke marrë drogë, fakti është se pacientët me një dhimbje koke dhe shpesh përdoren pakontrolluar relievers dhimbje OTC (analgesics). Me kalimin e kohës, ka rezistencë të një droge të caktuar, rrjedhimisht duke rritur dozën, dhe zhvillimi i një sjellje të caktuar, të gjitha varet nga personaliteti dhe formimin e shprehive të marrë analgesics. Shumë shpesh pacientët marrin drogë para, frika e një dhimbje koke, sepse heqjen ose zvogëlimin e dozës që të çon në dhimbje në rritje, dhe një varësisë ashtuquajturit drogës. Prandaj, parimi i parë i trajtimit të dhimbje koke, heqja e analgesics. Është konstatuar se duke marrë qetësues, ju lutem për një sëmundje, nuk çon në HHBN


Duke marrë parasysh të gjitha më lart, mund të thuhet se HHBN është e izoluar sindromi, dhe çdo gjë është një përçarje komplekse të ashtuquajturës "zile" e trupit të dështimit në tru, duke çuar në një përçarje të të gjitha organeve dhe sistemeve. Dhe për shkak se diagnoza e HHBN kërkon një qasje më të kujdesshme në drejtim të trajtimit dhe rehabilitimit të pacientëve të tillë. Por mos harroni se pothuajse çdo gjë në këtë rast varet nga pacienti dhe dëshira e tij për t'u trajtuar.