Sindromi Weiss


Sindromi i Mallory - Weiss - gjatësisë plas Mukoza stomakut, i cili është një burim i gastro - gjakderdhje zorrëve. Në shumicën e rasteve, sindromi i dhënë manifestuar pas përdorimit të dozave të larta të alkoolit ose për të marrë sasi mjaft të mëdha të ushqimit.
Sipas të dhënave statistikore, sindromi i Mallory - Weiss është përgjegjës për rreth 10% të të gjithë gjakderdhje gastrointestinal - traktin e zorrëve. Më shpesh sindromi ndodh tek meshkujt e moshës 45-65 vjeç të cilët janë të prirur për të abuzimit të alkoolit
Sindromi i Mallory - Weiss shkakton


Në shumicën e rasteve, sindromi i dhënë është shkaktuar nga rritja e presionit në traktin e sipërm gastrointestinal (gastrointestinal - traktin), duke çuar në ndarjen e mukozën e gastro - tranzicionit zorrëve. Arsyet përfshijnë presionin në rritje, hiccups, kollë, të vjella (që rrjedhin nga të ngrënit, të pijshëm sasi të tepruar të alkoolit, me cholecystitis, pancreatitis, shtatzanisë, etj), kardio - përtëritja e mushkërive, hernie diafragmës, plagosje esophageal gjatë fibroezofagogastroduodenoscopy, traumave abdominale hapur (aksidenteve rënie nga lartësitë, goditi në bark)

Sindromi i Mallory - simptomat Weiss
Klinik, ky sindroma shfaqet në prani të fragmenteve të vjella gjak (shpesh me mpiksjes). Ky gjak është vërejtur gjatë periudhave të shkurtra para të vjella mund të jenë plotësisht mungon, siç është treguar vetëm pas mukozës pushim. Përveç pacientët me të vjella të përgjakshme mund të jenë dhimbje në bark dhe karrige zi.
Diagnoza bazohet në rezultatet e arritura gjatë endoscopy. Gjithashtu gjatë endoscopy ndërsa merren masa për lokalizimin dhe të ndaluar gjakderdhje

Sindromi i Mallory - trajtim Weiss
Gjatë fibroezofagogastroduodenoscopy, në rast të këputje gjakderdhje Mukoza esophageal, veçanërisht përpjekjet për të ndaluar gjakderdhje endoscopically, e cila është përdorur: argon - koagulimit plazma, gjakderdhje vend obkalyvanie epinephrine, electrocoagulation kur goditi në të anijeve, ligation anije, e sklerazantov hyrje.

Sindromi i Mallory - Weiss gjithashtu përdoret terapi konservatore që synon të rivendosë vëllimin e gjakut. Për këto qëllime, përdorni colloid ndryshme (amynoplazmal, albumin etj) dhe krystaloydnыe (5% glukozë, z zilja, etj) zgjidhjet. Nëse gjakderdhja mjaft të rënda zbatohen transfuzion (plazma freskët të ngrirë, të kuq në masë qelizë të gjakut). Kur kërkojnë të vjella (të vjella) Përdoret tserukal (metoclopramide). Për të ndaluar gjakderdhje hetim përdorur Blackmore. Gjithashtu përdoret për të ndaluar gjakderdhje klorur kalciumi, oktreatyd, acid aminocaproic, etamzilat natriumi.

Trajtimi kirurgjik i sindromës së Mallory - Weiss vlen vetëm në qoftë se ju nuk e keni arritur rezultatet e dëshiruara gjatë trajtimeve endoskopike dhe terapi konservative. Kjo metodë e trajtimit është për të kryer hastrotomyy dhe ndezje anijeve gjakderdhje.
Sindromi Parashikimi jeta ardhmja Mallory - Weiss mjaft të favorshme. Në shumicën e rasteve, të ndaluar gjakderdhje dështon.
Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. Sindromi Hastrokardialnyy
2. peptike

3. kolit. Simptomat dhe trajtimi i kolit