Sindromi i repolarization hershme të ventricles - EKG, trajtimin, shkaqet


Sindromi i repolarization hershme të ventricles - ajo pamja e pazakonta për ndryshime normale electrocardiography si psevdokoronarnoho segmentit ST lartësi mbi yzolynyey në të çon gjoks dhe më shumë valë J në pjesën finale të QRS komplekse.
Informacioni i parë në lidhje me këto ndryshime EKG regjistrim u panë në mes të shekullit të XX dhe kardiologët gjata në mbarë botën por mos e zbulo këto ndryshime shumë. Në vitet e fundit vëmendja e studiuesve në fushën e problemeve Kardiologji ndeshen me fenomenin e repolarization fillim ventricular, si këto ndryshime ishin më shumë gjasa të ndodhin në fëmijët dhe të rinjtë njerëz të aftë për punë, duke shkaktuar çrregullime të vazhdueshme të aktivitetit kardiak.


Sipas statistikave botërore, popullsia gjithsej repolarization fillim ventricles sindromi ndodh në 1-9% të popullsisë në rrezik përfshijnë: burra dark-skinned moshës 35 vjeç, pacientët që vuajnë kollagenozah natyrën dysplastycheskoy, si dhe pacientët me çrregullime kardiake të shoqëruara me sëmundje kardiake.

Shkaqet sindromi repolarization në fillim


Sindromi repolarization herët referohet sëmundjeve të zemrës së etiologji të panjohur, pasi që kjo patologji është po aq e dy individëve të përkryer të shëndetshme dhe në njerëz me sëmundje të ndryshme. Megjithatë, ka faktorë jo-specifike që provokojnë EKG ndryshimet karakteristike e sindromit të hershme repolarization, të cilat përfshijnë:

- përdorimi afatgjatë ose mbidozë të drogës e agonist adrenergjik;
- hipotermi;
- Familja hyperlipidemia (përmbajtja e lindur e lartë e të ulët lipoprotein densitet dhe nivelin e pamjaftueshëm të lipoproteins densitet të lartë në gjak), si rezultat i të cilave është sëmundje atherosclerotic zemrës;
- prania e çrregullimeve të pacientit displastike të indit lidhës, në formën e kordat shtesë ventricular kavitetin;
- cardiomyopathy hypertrophic obstruktive në 12% të rasteve që lidhen me repolarization hershme manifestimeve sindromi;

- Prania e pacientët e sëmundjeve të lindura apo të fituara të zemrës.
Kohët e fundit filluan të shfaqen studimet synojnë identifikimin natyrën e mundshme gjenetike të sëmundjes, por ende të dhëna të besueshme mbi transferimin e sindromës repolarization fillim të trashëguara nuk u gjend.
Mekanizmi themelor etiopathogenetic e shenjat e hershme të repolarization ventrikular përgjegjës për shkeljet e shtigjeve эlektroympulsa, shkon në drejtimin nga atria të ventricles dhe aktivizimi parregullt e rrugëve. Në mesin e hulumtuesve ka një perceptim se shfaqja Scherbyna në pjesë QRS përfundimtar kompleks është asgjë, por një valë të vonuar delta. Në favor të këtyre mënyrave të tjera të aktivizimit të impulse elektrike që janë shkaku kryesor i shfaqjes së sindromës repolarization fillim sugjeron shkurtimin e intervalit PQ në shumicën e pacientëve.

Përveç kësaj, bazuar në shfaqjen e hershme sindromi repolarization çekuilibër besuar në mekanizmin electrophysiological ndryshimin e depolarization dhe repolarization proceseve në strukturat e veçanta të lokalizuara myokardyalnыh në krye të zemrës dhe të pjesëve të saj basal.
Në zemrës depolarization dhe repolarization proceseve normale që ndodhin në mënyrë të rreptë dhe në të njëjtin drejtim. Kështu, repolarization gjithmonë fillon me bazën e epicardium zemrës dhe skajet endocardium në kulmin e zemrës. Sindromi i procesit repolarization repolarization fillim të përshpejtuar ndjeshëm në shtresa subepikardialnyh infarkt.

Nuk është një varësi e qartë e sindromës repolarization hershme me mosfunksionim të sistemit autonom nervor. Vahusnыy Gjeneza e këtij fenomeni duhet të kryejë teste me aktivitet dosed fizik dhe ndarjen e drogës e izoproterenola, pas së cilës pacienti shënoi normalizimin e parametrave EKG dhe shenjave anasjelltas EKG e përkeqësimit gjatë natës.
Një faktor i rëndësishëm në zhvillimin e sindromës repolarization hershme është shtet ventricular bilancit electrolyte në trup. Kështu, kushtet eksperimentale gjatë studimeve randomized gjetur një marrëdhënie të qartë po përparonte shenja të sindromës repolarization hershme në hmperkaltsyemyy dhe hyperkalemia.

Simptomat Sindromi repolarization në fillim


Lidhur me përkufizimin e simptomeve specifike klinike karakteristike vetëm nga sindromi repolarization fillim kryer shumë studime në shkallë të gjerë eksperimentale, por ata ishin të pasuksesshme. Ndryshimet në parametrat EKG regjistruara në të njëjtat kushte, jo vetëm në pacientët kardyalnыmy patologjive, por edhe në mesin e njerëzve të shëndoshë të rinj.
Pavarësisht nga mungesa e manifestimeve të veçanta klinike sindromi ndritshme repolarization hershme, ndryshimet në sistemin e kryerjes së zemrës mund të shoqërohet me shfaqjen e formave të ndryshme të aritmia (tachyarrhythmias nadzheludochkovыe, aritmia ventricular, dridhje ventricular dhe tachyarrhythmias të tjera).

Për shkak të rritjes së rrezikut të komplikimeve arrhythmogenic sindromi repolarization fillim po kërcënon jetën dhe shëndetin e pacientëve kusht. Në botën e statistikave, ka një numër i vdekjeve të regjistruara në dridhje asystole ventrikular që kanë ndodhur kundër sfondit të sindromës repolarization hershme.
Përveç kësaj, 50% e sindromës repolarization hershme shoqëruar diastolik dhe / ose mosfunksionim systolic e zemrës, e cila manifestohet në forma të ndryshme çrregullim të hemodinamikën qendrore.

Shpesh sindromi repolarization fillim kombinuar me sindroma të shkaktuara nga faktorë humoral ndikojnë në sistemin hypothalamic-hipofizë (vahotonycheskyy, tahykardyalnыy, hyperamfotonycheskyy dhe syndromes degjeneruese). Këto shkelje patologjike më karakteristike e fëmijëve me dystonia neurocirculatory.

Sindromi repolarization Herët në fëmijët


Kohët e fundit shënim kardiologët tenton të rrisë incidencën e sindromi repolarization ventricular fëmijërinë e hershme midis njerëzve.

Fenomeni nuk shkakton çrregullime të rënda kardiake, fëmijët me repolarization sindroma e hershme të sigurtë që ju keni një gjak standarde dhe urina, regjistrimin e EKG në dinamikën dhe ehokardiografi për të përcaktuar shkaqet e mundshme të sëmundjes dhe sëmundjeve të lidhura.

Nëse një fëmijë është "sindroma e izoluar repolarization herët", që nuk është i shoqëruar nga patologji të tjera kardiake pacientë të tillë nuk është e përshtatshme për të aplikuar mjekim, dhe ushqim të mjaftueshëm për të normalizuar sjelljen (ekuilibër të ushqyerit dhe pasurimin e produkteve menu fëmijës që përmbajnë elementët gjurmë të dobishme për organizmin) kufizojnë aktivitetin e tepërt fizike dhe eliminuar ndikimin e situatave stresuese.

Kjo është e detyrueshme me ultratinguj profilaktike miratimi i zemrës dhe EKG 2 g. Per vit dhe nëse korrigjimin e nevojshme të trajtimit kardiolog mjekësore.
Antiarrhythmics këshillueshme që të caktojë vetëm në shkeljet e supozuara të ritmit kardiak në studim EKG. Në fëmijët profilaktike rekomanduar përdorimin e drogës, të cilat përfshijnë magnez.

Sindromi i repolarization hershme në EKG


E vetmja metodë e besueshme për diagnostikimin e fenomenit të repolarization hershme ventrikular është studimi EKG. Kur hyrë në studimin e pacientit të diagnostifikimit funksionale, studimi EKG zbulon shenjat e repolarization hershme sindrom. Për diagnozën e detajuar është e nevojshme të mbështetet në përdorimin e stresit EKG dhe monitorimin e përditshëm EKG.

Nga Grupi kryesor EKG përmban karakteristikën e fenomenit të repolarization hershme janë:
- ST-segment kompensuar nga më shumë se 3 mm mbi konturet;
- në foshnjat çon valë rritje të njëkohshme në R, leveling valë S, si një shenjë e zhdukjes së zonës së tranzicionit;
- r pamja psevdozubtsa në finalen e valës R;
- Zgjatimi QRS komplekse;
- deformuar boshti elektrike në të majtë;
- një valë e T. shumë asimetrike
Në mënyrë tipike, përveç studimit standarde EKG duhet të kryhet në pacientët EKG në aspektin e stresit shtesë (aktivitet fizik ose farmakologjike) për të përcaktuar dinamikën e shenjave EKG të fenomenit të repolarization hershme.

Përsëritet vizituar kardiolog sëmurë sigurt për të siguruar të dhënat arkivore EKG, si ndryshimet në fenomenin e repolarization hershme mund të simulojnë një sulm të pamjaftueshmërisë akute koronare. Dallimi kryesor në mes sindromi repolarization hershme të infarktit akut të miokardit është qëndrueshmëria e ndryshimeve në EKG dhe mungesa e dhimbjes retrosternal me rrezatim tipike.

Repolarization herët trajtim sindromi


Të gjithë personat që vuajnë sindromin repolarization hershme, aktiviteti i rëndë fizik është i kundërindikuar. Korrigjimi i sjelljes hahet qëllim që të përfshijë në dietë e ushqimeve që përmbajnë kalium, magnez dhe vitamina B (herbs, fruta dhe perime të papërpunuara, peshk deti, soje dhe arra).

Në shumicën e rasteve, sindromi repolarization hershme e ventricles nuk kërkojnë korrigjimin mjekësor, por në qoftë se pacienti ka simptoma të rëndësishme sëmundje shoqërues kardiak (sindroma koronare, forma të ndryshme të aritmia), ajo e rekomanduar emërimin e një terapi të veçantë të drogës.
Gjykimet randomized shumta demonstruar terapi efikasitetin эnerhotropnoy në lehtësimin e simptomave të sindromës repolarization hershme në të dy fëmijët dhe të rriturit. Natyrisht, ky grup i barnave jo-drogës e zgjedhjes në këtë gjendje, por përdorimi i tyre përmirëson muskujt trofik të zemrës dhe parandalon komplikimet e mundshme të aktivitetit të zemrës. Ndër эnerhotropnыh drogat më të efektshme në këtë situatë janë: Qudesan një dozë ditore prej 2 mg për 1 kg të peshës, Weight Loss 500 mg 2 g në ditë, vitamina B kompleks, Neurovitan 1 tabletë në ditë..

Ndër antiarrhythmics grupit këshillueshme destinacion i barnave që ngadalësojnë procesin e repolarization - novokainamid në një dozë të 025 mg çdo 6 orë, quinidine sulfate 200 mg 3 herë në ditë, Etmozyn 100 mg 3 herë në ditë.
Ndër metodat invazive të trajtimit të më efektive në sindrom të repolarization herët është radiofrekuencave kateter larguarit, me të cilat në nivel lokal mund të eleminuar një bandë e rrugëve patologjike që shkaktojnë aritmi. Kjo teknikë është përdorur në të rënda çrregullimeve kardiake ritmin që u ngrit në sfond sindrom repolarization herët.

Pavarësisht efektivitetin e saj, kateter larguarit, si çdo manipulimi kirurgjik mund të shkaktojë komplikime që kërcënojnë jetën e pacientit (tamponade zemrës, emboli pulmonare, dëme të enëve koronare), dhe për këtë arsye kanë nevojë për një qasje të diferencuar për çështjen e emërimit trajtim.
Në një situatë ku një pacient me sindrom repolarization hershme krijuar sulme, nuk janë të përsëritura të ventrikular dridhje, pacienti duhet të jenë të përgatitur për implantimin e kardioverter defibrillator ,. Qasjet moderne microsurgical në kardiologjisë lejojë instalimin e defibrillators minimalisht invazive mënyrë pa thoracotomy. Defibrillators kardioverter brezi i tretë nuk do të shkaktojnë reagime negative dhe operimi i tyre është toleruar mirë nga pacientët. Aktualisht kjo metodë është më e mira në trajtimin e patologjive arrhythmogenic.