Pseudomonas aeruginosa - trajtim


E përhapur në natyrë Pseudomonas aeruginosa është pjesë e microflora të trupit të njeriut, por një numër i madh i baktereve në rastin e mungesës së imunitetit rrit rrezikun e sëmundjeve. Infeksion klinik Pseudomonas aeruginosa varet nga organi ose inde impresionuar. Trajtimi i Pseudomonas aeruginosa është komplekse dhe duhet të mbikëqyret nga një specialist, si infeksion mund të ndodhë është e vështirë dhe shpesh shkakton komplikime të rënda deri në vdekje.

Trajtimi i Pseudomonas aeruginosa antibiotikëve


Komponenti kryesor i trajtimit të infeksioneve Pseudomonas - antibiotikët. Para se të përshkruajnë antibiotikët, mjeku përshkruan mbjellë me lirimin e patogjen për të përcaktuar ndjeshmërinë e tij ndaj antibiotikëve. Në varësi të pacientit vend bakter i jep gjakut, urina, mukusit ose qelb. Në mënyrë tipike, antibiotikët janë caktuar disa grupe të aplikuar për herë të parë vena dhe pastaj intramuskulare. Gjithashtu mbajtur trajtim paralel lokal: prania e Pseudomonas aeruginosa në urinë - duke e zgjidhjeve përmes antibiotikët kateteri dhe antiseptics, në lezionet e sipërfaqeve të mukozës dhe lëkurës - sprays trajtimit FA SHAT imponimi mazevыh dhe kështu me radhë D..

Trajtimi i Pseudomonas aeruginosa në zorrë
Të vjella, dhimbje në rajonin epigastrike, diarre të përzier me mukozë - këto simptoma lejojnë infeksion të marrë infeksionin e Pseudomonas nga helmimi zorrëve. Fakti se shkaku i sëmundjes është i Pseudomonas aeruginosa, siç dëshmohet nga dehidratim të shpejtë të pacientit. Shpesh mjeku rekomandon trajtimin e drogës Pseudomonas aeruginosa zorrëve, cefalosporinave (cefepime, ceftazidime), dhe:

 • Meropenem;

 • Ymepenem;

 • Ciprofloxacin;

 • Amikacin.


 • Trajtimi i Pseudomonas aeruginosa në vesh
  Infeksion Pseudomonas shpesh ndikon në traktin e sipërm respirator, duke përfshirë veshit. Më shpesh, rezultatet e infeksionit në një njoftim externa karakteristikë mesatare ose otitis e purulent lëngu i lëngshëm, të përziera ndonjëherë me gjak. Ekspertët e përdorura në antiseptics Terapia e kombinuar dhe antibiotikët. Trajtim efektiv për antibiotikë infeksion veshi 5--6 gjeneratës penicilinë seri (Amdynotsyllyn, Pytratsyllyn) dhe:

 • Tsefzulodyn;

 • Ceftazidime;

 • Carbenicillin.


 • Kur inflamacion purulent i veshit rekomandoi futjen e fagut, i cili shkrin qelizat bakteriale. Turunduchku garzë Përbërja lagur është futur në vesh 2-3 herë në ditë për 1 orë.
  Gyp Trajtimi me Pseudomonas aeruginosa
  Për trajtimin e fistulat emëruar me injeksion intramuskular i antibiotikëve dhe injeksione lokale në zonat e prekura. Kohët e fundit, veçanërisht në kërkesë antibiotik biologjike Asperhyn e bën një ndikim shkatërrues jo vetëm në Pseudomonas aeruginosa, por edhe për një numër të patogjene.

  Infeksionet Pseudomonas metodat e trajtimit popullore
  Kur infeksionet xhoko mund të jenë të trajtimit e Pseudomonas aeruginosa mjete popullore. Recipes mjekësi popullore përdoret së bashku me terapi antibiotike. Mënyra më e mirë provuar teas me fruta u rrit, u rrit egra; lë horsetail, Kastrati dhe malësor zog. Për të përgatitur bimeve medicinale:

 • Manaferrat lugë ose herbs derdh një gotë me ujë të valë.

 • Ndezur në një banjë me ujë për 15 minuta.

 • Supë koncentruar holluar me 05 litra ujë të vluar dhe të marrë 1/2 filxhan 3 - 4 herë në ditë.


 • Ndihmë e shkëlqyer në luftën kundër infeksionit Pseudomonas dhe mikroorganizmave të tjera patogjene lëng të freskët e lë delli.
  Kur Pseudomonas aeruginosa për trajtimin aktuale përdorur tradicionalisht acid borik. 1-2% do të thotë zgjidhje përdoret për gargarë, të larë sytë dhe dëmtimit të dhëmbëve, trajtimi i pasazheve veshit.