Rregulli Serum hekur dhe rritur përmbajtjen


Në trup ka disa specia e hekurit: transporti, funksionale dhe deponyrovannoe. Shumica e saj është në gjak, si element kryesor në përbërjen e tij - ajo hemoglobinë.

Kjo është për shkak se ajo merr oksigjen në qeliza. Trupi i pavarur kontrollon përqendrimin hekurit bilancit në departamente të ndryshme duke lëvizur. Pjesa më e madhe e hekurit, dha dorëheqjen pas rënies së qelizave të kuqe të gjakut dhe hemoglobinës përdorura përsëri. Niveli i hekurit në gjak është ruajtur me tepricë të vazhdueshme të prodhimit dhe zotërimin hekur ri nga ushqimi.Përcaktoni përqendrimin e hekurit në gjak nga analiza biokimike, kjo përfshin marrjen e mostrave të gjakut venoz. Nëse të gjitha proceset e përshkruara më sipër ka shkelje do të thotë nivelet e hekurit në varg normale, dhe nëse ka dështime, sipas mendimit të analizave biokimike mund të shihet "serum hekuri - ngritur."

Nëse rezultatet e studimit paraqiten në numër të 50-160 mg / dl për gratë apo 40-150 mg / dl për burrat, hekuri kështu serum - normë. Është ky nivel i hekurit siguron rrjedhën normale të proceseve nevojë gjëndër.
Pse rritur nivelin e hekurit në gjakPërqendrimi i hekurit në gjak mund të bëhet më shumë ose më pak nën ndikimin e faktorëve të kundërt. Hekur ngritur serum vërejtur në pacientët me sëmundje kronike të mëlçisë, dështimi kronik i veshkave, disa lloje të anemisë, infeksionet dhe hemochromatosis.


Hemochromatosis - kjo është një sëmundje e karakterizuar nga ngritur përmbajtje hekuri serum në plazmën e gjakut, shkeljen e procesit të metabolizmit dhe të depozitimit të tepërta në inde. Sëmundja mund të jetë i mesëm dhe fillor.


Hemochromatosis kryesor - një trashëguar, sëmundje kongjenitale. Njerëzit që vuajnë nga kjo sëmundje hekuri nga ushqimi shumë shpejt absorbohet në zorrë e vogël, duke rezultuar në tepërt e saj. Hekuri tepërt nuk është hequr nga trupi i bën dhe për këtë arsye grumbullohet në inde dhe organe, si pasojë e së cilës proceset inflamatore fillojnë.

Në praninë e sëmundjes vërejtur në dështimin e njeriut të zemrës, sëmundjet endokrine, degjenerim miokardit dhe rritjen e pigmentim lëkurës. Kur niveli hekur serum është 50-70 mmol / l, e cila është rreth tre herë normë.


Hekur Teprica serum, i cili u ngrit si rezultat i plotësimit të pakontrolluar me përmbajtje hekuri të lartë, vëllimit dhe të gjakut transfuzioneve të vazhdueshme, abuzimin e disa barnave të quajtur hemochromatosis mesme.Shenjat e hekurit në rritje në gjakGjendja e shëndetit të pacientit, serum cilit hekuri rritur simptoma shumë të ngjashme të hepatitit - lëkura bëhet hije ikterik, rritjet e mëlçisë. Në mënyrë të ngjashme, njerëzit reduktuar peshën, ata bëhen zbehtë, zemra rreh ritmikisht.


Siç u përmend më lart, hekur tepërt depozitohet në ohrahanah shpesh ndodh të zemrës, mëlçisë apo pankreasit. Si rezultat, ka organe të ndryshme në patologji mund të ndodhë arrestimin edhe të papritur kardiak. Gjithashtu ne nivele te rritura te hekurit bëhet sëmundjet më komplekse të tilla si Alzheimer dhe Parkinson. Kjo mund të shkaktojë zhvillimin e kancerit në mëlçi ose zorrët.Për të rregulluar nivelin e hekuritPara së gjithash është e nevojshme për të krijuar ushqimin për të gjetur të gjithë morën trupin në sasi të mjaftueshme. Kufizojë ose eliminuar ushqimet që nxisin thithjen e hekurit. Në qoftë se personi i mësipërm hekuri normal serum, duhet të kufizojnë futje e vitaminave B dhe C, si ato kontribuojnë në një absorbimin më të mirë të hekurit. Kurë hekuri tepërt është pak më e komplikuar se mungesa e saj.


Ndonjëherë edhe duhet të mbështetet në flebotomyy (kropuskanyyu) ose ilaçe. Njerëzit me një tendencë për të rritur nivelin e hekurit është e rekomanduar për të periodikisht të dhënë qendra e donatorëve të gjakut, duke zgjidhur problemin e tyre dhe duke ndihmuar të tjerët. Megjithatë, kjo procedurë është e mundur vetëm nëse personi nuk vuan nga sëmundje infektive të transmetueshme nëpërmjet gjakut.

Jo këshilluar për të kombinuar mish me perime, të rritur thithjen e hekurit (selino, agrume, mollë). Por, kur një shumë të sheqerit në ushqime dhe hekur kalcium mezi tretet. Këshilluar për të gatuar në furrë ose Grills ku nxehtësia është e shpërndarë në mënyrë të barabartë vaj të përdorur dhe të vështirë dhe ujë.


Nëse siç duhet në përputhje me rekomandimet dhe të paktën një herë në vit t'i nënshtrohen ekzaminimeve parandaluese mund të shmanget lehtësisht probleme me nivelin e hekurit serum.