Sindromi arterie vertebrale - Mjekimi, Simptomet, Shkaqet


Sindromi arterie vertebrale - dëmtuar rrjedhjen e gjakut në të dy ose një arterie vertebral, duke rezultuar në sosje e furnizimit me gjak të trurit. Së pari e përshkroi sindromi Dr. Leu dhe BARRE në 1925. Për një kuptim më të qartë të asaj që do të diskutohet, është e nevojshme të dinë pak për furnizimin e gjakut të kokës
Kreu Furnizimit
Truri është furnizuar me gjak nga dy pishina: të karotide dhe vertebrobazylyarnoho. Të përfshijnë arteriet karotide karotide, ose për të qenë më të saktë, arteria karotide e brendshme, duke siguruar 70-85% e rrjedhës së gjakut dhe janë përgjegjës për pothuajse të gjithë aksidentin madh cerebrovascular (goditje në vendin e parë). Prandaj, shqyrtimi ata kanë dhënë gjithmonë vëmendje të veçantë, dhe lezionet e tyre pasuese aterosklerotike dhe ky komplikacion është subjekt i rritjes së vëmendjes së kirurgët vaskulare, neurologë dhe kardiologët.


Duke vertebrobazylyarnomu pishinë përfshijnë arteriet djathtë dhe të majtë vertebral që furnizimi me gjak në pjesën e prapme të trurit dhe të sigurojë 15 deri në 30% të qarkullimit të gjakut, kështu që shkatërrimi i tyre mund të çojë në komplikacione të rënda të tilla si goditje, e cila mund të dëmtojë seriozisht pacientin dhe jetën plotë më vonë edhe e bëjnë të pavlefshme.
Humbjen e arterieve vertebral shfaqet në formën e dëmtimit vizuale dhe dëgjim, çrregullime të bashkërendimit, humbje e vetëdijes, dhimbje koke dhe marramendje shprehur
Shkaqet sindromi arterie vertebrale

Arsyet për humbjen e arterieve kurrizor janë të ndarë në dy grupe: nevertebrohennыe dhe vertebral.
Lezione Nevertebrohennыe (palidhura në shpinë) për shkak të anomalive kongjenitale të kursit dhe madhësinë e arterieve, ose atë atherosclerosis ndodh shumë më rrallë. Këto anomali në të shumtën e rasteve nuk kanë vlerë të pavarur, por për shkak të arsyeve të tjera të aderimit shtypur arterie lind sfond mjaft të pafavorshëm.
Lezione Vertebrogenic të shkaktuara nga sëmundje të ndryshme të shtyllës kurrizore. Të dhënat e para përshtypjen mund të ndodhë në adoleshencë (fëmijët) në dysplastycheskoy moshës dhe jostabiliteti post traumatike të shpinë qafës së mitrës. Megjithatë, ndryshimet më të theksuara të ndodhë në të rriturit si rezultat i osteokondroza

Simptomat vertebral sindromi arterie dhe shenjat
Simptoma më karakteristike e kësaj sëmundjeje është një, ndonjëherë konvulsiv Përçapje dhimbje koke pulsating tepër e dhimbshme natyra konstante, vërejtur në rajon zverku. Dhimbje në sulm mund të përhapet në zona të tjera të kokës, më shpesh në zonën irradiyuyuchy hundë dhe orbitë (migrenë qafës së mitrës), veshit, ballin dhe parietal - zonë të përkohshme. Dhimbja mund të jetë i vazhdueshëm ose konvulsiv në natyrë dhe shpesh lokalizohet në njërën anë. Shpesh ka hidhërim e lëkurës së kokës, është edhe kur krehje ose prekje të lehta. Në tilting apo kthyer kokën shpesh dëgjojmë karakteristikë "përtyp"Dhe nganjëherë mund të ndihet një ndjesi djegie. Në disa raste në pacientët me sindromin arterie vertebrale marramendje vërejtur me nauze ose të vjella, telefononi ose gumëzhimë në veshët, humbjen e dëgjimit, çrregullime të ndryshme vizuale (vizion të dyfishtë, mjegull para syve të tij, ulur mprehtësi vizuale, qefin, etj). Në raste të rralla ndodhin: prania e një ndjesi të huaj trupit në fyt (migrenë faringut) dhe vështirësi gëlltitjes. Nuk mund të ketë çrregullime vegjetative të tilla si etja, uria afatshkurtër, ndjenja dridhura apo të nxehtë.

Nëse lezioni parësor ishte rrjet i këndshëm i sindromi i arteries vertebrale ndodh Bernard - Horner në të cilën paresthesia dhe dhimbje shpesh të njëanshme, gjuha emocionuese, dhëmbët, shije e vështirë, fytyrë, fyt (ndjesi të trupit të huaj, djegie, ndjesi shpimi gjilpërash). Përveç kësaj ka çrregullime vestibular në formën e bie përmes, tronditëse dhe marramendje, shoqëruar nga zhurma / tingëllim në veshët dhe të përzier. Kur dhimbje koke të ndodhë dridhura, djersitje, ulur performancës, rritjen e lodhje, përkeqësimi vizion, një të ashtu-quajtur "ndezje para syve të mi". Çdo ndryshim në pozicionin e kreut të çon në një rritje të konsiderueshme të dhimbje koke, por nganjëherë pacienti mund të gjeni pozitën optimale në të cilën dhimbje koke është reduktuar ose zhduket tërësisht.


Metoda kryesore e diagnostikimin sindromi arterie vertebral sot është Doppler ultratinguj (UZDG). Gjithashtu në procesin e diagnostikimin sindromi duhet të dallohet nga migrenë arterie vertebrale (për shkak të ngjashmërisë konsiderueshme të simptomave)
Arterie vertebrale trajtim sindromi
Për trajtimin e sindromi i arteries vertebrale duke përdorur një qasje gjithëpërfshirëse, në varësi të moshës së pacientit, ashpërsia e gjendjen e tij aktuale dhe karakteristikat individuale të organizmit. Për shkak se vuan këtë sëmundje janë në rrezik për goditje në tru - trajtimi është për qëllim kryesisht në eliminimin shkakton vrull e enëve të gjakut dhe çrregullimeve të qarkullimit të gjakut, si dhe një normalizimin e hershme të qarkullimit të gjakut.

Trajtimi është terapi vakum, reflexology, pharmacopuncture dhe terapi enëve të gjakut. Caktuar më tepër ilaçe drogë anti-inflamator dhe ilaqet kundër depresionit të butë. Gjithashtu përshkruara zakonisht droga Vasodilators si cinnarizine, aminophylline, cavinton; me marramendje - betahistine.
Nëse gjatë inspektimit u konstatua çrregullime akute të qarkullimit të gjakut të trurit ose hospitalizimin kurrizore treguar në trajtimin e pacientit.

Nëse në nevojë urgjente për shtrimin në spital mjeku zhdukur mund të përshkruajnë një korse përkohshëm special ortopedik veshur (llogore jakë), e cila është përdorur për të reduktuar ngarkesën në shpinë qafës së mitrës.
Sindromi arterie vertebrale shpesh caktuar seanca të terapisë manuale, akupunkturë dhe fizioterapi (magnetike, rryma dinamike të hydrocortisone phonophoresis, electrophoresis me analgesics).
Më shumë artikuj mbi këtë temë:

1. 2. Tourette Sindromi migrenë nevralgji