SAY STOP këmbë atleti


Summer - koha e festimit të vërtetë të gjitha llojet e sandale, sandale, flip-flops dhe këpucë të tjera të rehatshme. Ajo i jep nxehtësi qytetarët e lodhur prepryyatneyshuyu për të punuar në këpucë me majë kënaqësinë - në asnjë mënyrë dhe për aq kohë sa donte. Megjithatë, përveç këpucëve të hapur, të lirë dhe të rehatshme për implementimin e tillë një ngjarje të mrekullueshme duhet të ketë një kusht - që veprim nuk duhet të vazhdojmë të tjerët përshtypje sinqerisht shtypjeje. Megjithatë, sipas statistikave shëndetësore kombëtare, të jenë nën këtë përshtypje" ne të gjithë duhet të dështojnë. Për shkak se incidenca e sëmundjeve kërpudhore të ndaluar në Rusi arrin në 20 për qind.


Në të vërtetë, infeksionet fungale të lëkurës përhapur shumë gjerësisht, nëse jo - kudo. Kërpudhat mikroskopike dhe aftësia kushërinjtë Krasnoholovets të shtrembërojnë hapësirën e ekspozimit të tyre ndaj lëkurës njerëzore inferiore, ndoshta, vetëm bakteret patogjene - ashtuquajturës pyoderma. Dhe kjo është ende që dëshira për të qëndruar në lëkurë të ndaluar një kërpudhave pak të ndryshme, por jo të gjitha, pa përjashtim qind mijë specie që e bëjnë mbretërinë kërpudha.
Sipas specialistëve, kërpudhave mikroskopike Tryhofiton dhe Tryhofiton ynterdyhytale rubrum (e kuqe dhe tryhofytonы interdigital) dhe janë fajtorët kryesorë të individëve të depresionit mendore të cilët kanë një arsye të njohura, madje edhe në tridtsatigradusny ngrohjes për të pjesë me objekte "maskimin këmbë" - Socks, këpucë apo edhe pendë (sipas një infomercial) të mbyllura. I pari i këtyre kërpudhave përgjegjës për zhvillimin e sëmundjeve të lëkurës, të quajtur rubrofytyey dytë - shkakton këmbë atleti.


Shpesh veshur kërpudhave patogjene në lëkurë nuk shkakton ndonjë manifestime të jashtme. Simptomat shfaqen vetëm në akumulimin e masës kritike" kushte të pafavorshme (rreth tyre poshtë). Këmbë infeksion atletike mund të ndodhë në një familje me kontakt të drejtpërdrejtë me pacientët, si dhe me anë të rrobave, këpucë, rugs banjo, washcloths, pajisje gozhdë. Merrni një çift i kopjeve mund tryhofytonov miq dhe kur vizituar palestra, banja, sauna, pishina, sallonet e bukurisë. Infeksioni nga kërpudhave patogjene të kontribuojë: shkelje e integritetit të lëkurës shkaktuar microtrauma; shumë i nxituar (dhe për këtë arsye - mungesa) tharjen hapësirat ndërmjet pas procedurave të ujit; Djersitja e tepërt (hyperhidrosis), apo, anasjelltas, lëkurë të thatë, skuqje pelenë.

Grupi "acaruar" gjithashtu përfshin këmbët e sheshtë, veshur këpucë të ngushta (si rezultat - çrregullime të qarkullimit të gjakut dhe indeve lokale kequshqyerjes), dëmtimi në këmbë, zonat e dermatit alergjik, ngushtësia hapësirat ndërmjet lindura dhe karakteristika të tjera anatomike e gjymtyrë të ulët individit. Rol të rëndësishëm në zbatimin e infeksioneve mikotike të luajnë një endokrine patologjike dhe ndryshimet imunologjike (diabeti, mangësi të imunitetit qelizor) dhe defekte ushqyese, vitamina dhe statusin element gjurmë të personit. Dietë paekuilibruar, për ta vënë atë thjesht.

"Drejtimin" këmba e njeriut, tryhofytonamy prekur, mendojë little keqe: lëkura në thembra coarsens, thahet, trashet. Ka omozolelosti me të thella, të çara shpesh gjakderdhje. Hapësirat ndërmjet qanin, itchy, në masë të madhe komplikojë këmbë. Shpesh bashkohet infeksion microbial shkaktuar nga piogjen COCCI - ashtu-quajtur strepto - dhe stafilodermii. Toksina fungale ngjyhet në qarkullim sistemik, të sigurojë allerhizuyuchym veprim (duke përfshirë edhe duke kontribuar në zhvillimin e alergjive të drogës) dhe shpesh janë shkaku i formimit mykydov - flluskë oozing Lezionet në pjesë të tjera të trupit.

Vërtetuar se njerëzit që vuajnë këmbët infeksion mikotik i këmbës lëkurës, rrezik katër herë më të lartë të zhvillimit të lythat shputës. Kjo është për shkak të aftësisë aflatoksynopodobnыh substancave lëshuar tryhofytonamy stimuluar në mënyrë të konsiderueshme virus aktivitet Papilloma - agjentët më të zakonshme dëshirore e lythat. Të aflatoxins mësipërme jashtëzakonisht zhytur edhe në gjak nga vende të ekspozuar ndaj ngarkesës maksimale dhe presionit. Correct - me zonat e shputës të këmbës!
Duke pasur parasysh dëshirën e madhe të njeriut për të hequr qafe e një spektakli të keqe në këmbët e saj, industria farmaceutike moderne nuk ka masë të propozimeve. Sot në raftet e farmacive mund të zbulojë një shumëllojshmëri të gjerë të drogës antifungal që përdoren në mënyra të ndryshme. Një shtesë e rëndësishme në sportelet e përmbytura në peshë sintetike drogës mund të konsiderohet një fitolikuvannya i zhvilluar teknologji - kjo e fundit sidomos vlerësohej shumë nga ata që nuk janë mësuar të përqëndrohet në produkte të modës "kimikatet kudo".

Megjithatë, për t'u angazhuar në trajtimin e lezioneve kërpudhore të ndaluar veten - është mjaft e rrezikshme. Antimykotike përzgjedhjes dhe droga të tjera për të luftuar lëkurën armiq hnezdyaschymysya duhet të mbetet vetëm me dermatolog. Prandaj, detyra kryesore e ka urryer diploma tryhofytonov mjekësore është parandalimi i infeksioneve fungale. Kjo është - higjiena personale e trupit dhe këpucë.
Veshur me një të gjerë, të mirë-zgjedhur, këpucë anatomike të saktë, larja e rregullt e këmbëve të fshijë të thatë me folds interdigital, përdorimi i balms parandaluese dhe krem, pluhurat, pluhurat dhe insoles mykrobytsydnыh nuk mund vetëm të normalizuar procesin e djersitje, të eliminuar erë që vjen nga këmbët, por në mënyrë efektive të shtypur funksionet vitale të kërpudhave patogjene dhe mikrobet. Por plazh individ shoshone dhe një minimum "zbathur" kontaktoni me shtretër dielli dhe Mats publike - kjo ngjarje është padyshim i nevojshëm.

Në përgjithësi, jo aq shumë kushte duhet të bëhet për të arritur qëllimin isha i vogël - pa turp dhe mjaft i lumtur për të lëvizur një këpucë me majë Cute Pink këmbët e veta me tingujt e valëve dhe kompani të këndshme.